Haber Üstü Reklam Alanı

Pomaklar Yerlerine Oturmadı

10.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tartışmalı bir süreçten sonra tekrar dernek başkanlığına gelen, Ege Pomakları Derneği Başkanı Gürbüz Öngören, Fantasia Otele giriş yapan tüm misafirleri kapıda karşıladı, odalara sağlıklı şekilde yerleşmesini sağladıTımraş Pomak Cumhuriyetinin 141. Kuruluş yıldönümü, Ege Pomaklar Derneği önderliğinde, Türkiye’nin bir çok noktasından gelen Pomak misafirlerin katılımı ile Kuşadası Fantasia Otelde yapılan Gala yemeği kutlandı. 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen Pomak Kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla bu yıl 5.’si düzenlenen Pomaklar buluşmasına, Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan, CHP Gaziemir Belediye Başkan Adayı Halil Arda, AKP Gaziemir Belediye Başkan Adayı Nazmi Yılmaz ile çok sayda davetli, misafir ve Pomak kültürünün yaşatmasına gönül vermiş çok sayıda Pomak samimi bir havada geçen Gala yemeğine katıldı, konuşmaları dinledi, çalan müziğin etkisi ile sahneden inmedi, gece boyunca gönüllerince eğlendiler.

Tartışmalı bir süreçten sonra tekrar dernek başkanlığına gelen, Ege Pomakları Derneği Başkanı Gürbüz Öngören, Fantasia Otele giriş yapan tüm misafirleri kapıda karşıladı, odalara sağlıklı şekilde yerleşmesini sağladı. Gala yemeğinde bir konuşma yapan Gürbüz Öngören, geleneksel hale gelen Pomak buluşmasına katılan tüm misafirlere hoş geldiniz dedi. Pomak kültürünü yaşatmak için verdikleri mücadeleye destek olan, kendiside bir Pomak olan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ve tüm misafirlere teşekkür etti. Pomak Dernekleri Federasyon Başkanı Bayram Erat, Amaçlarının Türkiye’de yaşayan iki buçuk milyon Pomak’ın, birlikteliğini sağlamak olduğunu söyledi. Pomak’ça nın Türkiye’de seçmeli dersler arasına sokmak istediklerini söyleyen Erat, bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını müfredata göre hazırlanmış ders kitaplarının hazırlıklarına başladıklarını söyledi. Geceye katılan dernek başkanlarını tek tek sahneye davet eden Erat, hep beraber gecenin anısına hazırlanmış pastayı hep beraber kestiler. Yapılan konuşmaların ardından, çalan müziğin ritmine kendini bırakan Pomaklar, sabahın ilk ışıklarına kadar şarkılar söylediler, gönüllerince eğlendiler.      

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Düşündünüz mü? Tabi ki insanın hatırlanması, akılda kalması kendisi ile alakalı bir durum. Hani derler yaa, insan ne ekerse onu biçer. Ama yine de insanın kalbinin bir...

Sevgi insan yüreğinden gelen, karşı tarafa aktarılan bir yansımadır. Sevgi bir hazinedir, sevgi insanda mutluluklar doğurur ve sevginin günü olmaz.

Köşe yazarımız Enver Kapı’dan, bu soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak, sımsıcak bir şiir denemesi

Gaziemir Lisesi mezunları, 2019 yılının son günlerinde Bizim Bahçe Düğün Salonunda bir araya gelerek hasret giderdi

Sünnet çocukları ve aileleri gecenin geç saatlerine kadar gönüllerinde eğlendiler, sanatçı Mikrop eşliğinde coştular, sünnet çocuklarının kınaları yaktılar