Haber Üstü Reklam Alanı

Eylül Meclisinde Dile Getirdiğim Bir Kaç Not

14.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır1 Eylül 2020 tarihinde, Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde yapılan Eylül ayı Gaziemir Belediye Meclisi 1. Birleşiminde, ülke ve ilçemiz gündemi ile ilgili belediye meclis üyesi olarak birkaç not söylemek zorunda kaldım.

Gaziemir Belediye meclisi Temmuz ayı birleşimi sonrası. belediye başkanımız ismimi bizzat vererek, ‘sen varken akp’ye gerek yok’ başlıklı basın bülteni ile beni suçlayan açıklamalar da bulundu. Sağlık sorunlarım nedeniyle katılamadığım Ağustos meclisi sonrası yapılan ilk belediye meclis toplantısı olan, Eylül ayı1. Birleşiminde basın da beni suçlayan ve eleştiren belediye başkanımıza  gerekli açıklamaları, meclis salonunda yaptım.

1 Eylül Dünya Barış günü, tüm dünyanın savaşsız, sömürüsüz, hak ve hukukun işlediği, adaletin olduğu bir düzende barış gününün kutlanmasını diliyorum. Ayrıca dünya barış gününün başta ilçemize, belediyemize ve meclisimize barışı getirmesini, gerginliklerin bir an bitmesini, mutlu, huzurlu ayrışmaların yaşanmadığı bir dünya diliyorum.

Hak ve hukukun yok edildiği bir düzende geçtiğimiz günlerde, adalet için açlık grevine giren Avukat Ebru Dimdik’i maalesef kaybettik, ayrıca 213 gündür açlık grevine devam eden Avukat Aytaç Ünsal, hukuk için açlık grevine devam ediyor. Avukatlar adalet için sanatçılar türkü söylemek için açlık grevine girip hayatlarını kaybettiği bir ülkede artık sözün bittiği yerdeyiz.

Gaziemir Belediye meclis üyesi olarak, ilçemizdeki tüm olaylardan da sorumluyuz, geçtiğimiz hafta tüm ülkenin gündemine gelen ‘Onursal Koordinatör’lük meselemiz var. Bu konuda CHP Genel Merkezimiz ve CHP İzmir İl Başkanlığı gerekli açıklamaları yaptı. CHP’li belediye meclis üyesi olarak Genel Başkan yardımcımız ve İl Başkanımızın yaptığı açıklamalar ışığında, Gaziemir Belediye Başkanımızın bu konuda bir an önce tasarruf sağlamasını bekliyorum. 

On yedi aydır Gaziemir belediye meclis gündeminde bulunan, yetkisiz olarak özel kalem müdürlüğü koltuğunu işgal eden, hiçbir liyakatı yokken Seydaş şirket yönetim kurulu üyeliğine atanan, başkanlık katında bulunan bekleme salonuna giren meclis üyesine kapıyı çaldınız mı diye soran, yetkisiz olmasına rağmen emrine özel araç ve şöför verilen, özel makam aracını öğrenci servisine dönüştüren, mart ayı 1. Birleşiminde aldığı maaş mecliste önerge konusu olan Aslı Özgür hanımefendinin, özel kalem müdürlüğü görevi çevre şehircilik bakanlığı tarafından tastik olduğunu geçtiğimiz mecliste sevinçle öğrendik. Bu hayırlı karar sonrası Gaziemir ilçemizin projeler ve hizmetler açısından önünün açılacağı konusunda inancım tamdır. Özel Kalem Müdürlüğü Asaleti tastik olan Aslı Özgür hanımefendiyi bir kez daha kutlar, bu konuda tasarruf gösteren Ak Partili arkadaşlara da teşekkür ederim.

Sayın Başkan Sayın meclis, Temmuz meclisinde sayın başkan benim x ray cihazına tepki gösterdiğimi, ilk geçişimde güvenliğin müdahalesi sorası bunu buraya kim koydu soruma, güvenlik belediye başkanımız cevabı sonrası ‘başkanın Allah belasını versin’ diye ağzımdan kötü bir söz çıktı. söz sonrası belediyemizin başında dolanan kötülüklerden ve beladan kendimi sorumlu tutmaya başladım. Şimdi huzurlarınızda ilk kez bu konu hakkında kendisinden özür diliyorum.

31 Mart yerel seçimleri öncesi yaptığımız seçim çalışmalarında Gaziemir genelinde yolda gördüğümüz her işyerine, her eve sorgusuz sualsiz girdik, o dönemde girdiğimiz işyeri ve evlerde bizim üstümüzü kimse aramadı, x ray den geçirmedi, canı gönülden kucakladı, bir dilim ekmeğini bizlerle paylaştı, başarılar diledi. Bizler iyi insanlarız dedik hep beraber. 1 Nisan sonrası görevi devralır alır almaz, Gaziemir’in çeşitli yerlerinden gelen eksiklerle ilgili belediyemize gelen talepler, örneğin gecekondusuna su isteyen baba oğulu belediye binamız içersinde darp ederek evine gönderdik, ağılına su isteyene biz su satmıyoruz cevabı verdik, kamusal alanı genişleteceğiz bahanesiyle esnafa cezalar, pazarcı esnafına zul ettik, birde üstüne memur ile imzalanan toplusözleşme gaspı sonrası belediye girişinde yapılan eylemler sonrası, keşke x ray cihazı konulmasına karşı çıkmasaydım, bir yerine iki x ray cihazı konulmasını talep etseydim dedim. 

Gaziemir belediyesinin girişi, bu güne kadar yapılan eylemlerle, taksim ve gündoğdu meydanlarını aratmadığını gördük. x ray de, ne kadar faydalı bir alet olduğu bu şekilde kanıtlandı, emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ederken, bu kez kendimi kınıyorum. 

Sayın Başkan Sayın Meclis geçtiğimiz ay yapılan komisyon seçimlerinde ben hiçbir komisyonda yer almadım, komisyonlarda illa olacağım diye bir derdim de olmadı. Komisyonlara nasıl seçileceğimi, komisyonlardan nasıl istifa edeceğimi bilen bir meclis üyesiyim. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz meclislerde ‘ meclis üyesi başkanın emir eri değildir’ sözümü tekrar hatırlatmak isterim. Bu güne kadarda hiç kimsenin emir eri olmadım, yanlışı gördüğüm anda söylerim. Destek verdiğim kişi yanlış yapmaya devam ediyorsa, siz dahi olsanız asla yanlışa ortak olmam. Bugün on yedi ayda yaptığınız icraatlarla maalesef geldiğiniz durum ortada. Hem kendinizi hem partinizi çok zor duruma soktunuz. Bırakın Gaziemir’i, ülkenin en kötü yönetilen belediyesinde, meclis üyesi olmanın ızdırapı içersindeyken, Komisyonlarda görev almayı hele hele bu yönetim tarzı ile asla düşünmedim ve düşünmeyeceğim.Siz varken Ak Partiye gerek yok sözünüzü, aynen ben size yöneltiyorum. Kırk beş yıl boyunca devrimci sol mücadele içersinde ödediğim bedeller ortada iken, akp’li suçlamanız bana vız gelir tırs gider sayın başkan.

Ben geçtiğimiz mecliste çalışan emekçi arkadaşlarımızı Türk İş’e bağlı belediye iş sendikasından, Disk’e bağlı genel iş sendikasına geçişlerini kutlamıştım. Emeği geçenlere de teşekkür etmiştim. Siyasi olarak asla Disk’e karşı değilim. Bu güne kadar sınıf sendikacılığı adına yaptığı tüm eylemlere destek oldum destek olmaya da devam edeceğim.

Gaziemir belediye başkanı olarak çıkın evet ben istedim belediye çalışanlarının disk’e geçmelerini deyin, bu utanılacak ve savunulmayacak bir eylem değil, aksine taktir edilmesi gereken bir hareket. Evet tekrar söylüyorum DİSK’e geçen 550 işçiden 50 tanesi Disk genel başkanın adını söylesin başka bir şey istemiyorum. 

Yalnız buradan bir kez daha söylüyorum benim bildiğim disk emekçililerle dayanışma içersinde olur, toplusözleşmesi tek taraflı fes edilen Gaziemir belediyesi memur emekçililerinin yanında durur. Toplusözleşme töreninde Gaziemirli memurlar belediye önünde kahrolsun başkan diye slogan atarken, disk’li yönetici ve çalışanlar çarşı meydanında işverenin verdiği etli pilavı yemez, memur emekçililerine destek olur. Hele hele işveren sıfatını taşıyan Gaziemir belediye başkanının yanındayız onu destekliyoruz gibi açıklamalar hiç yapmaz. Buradan bir kez daha DİSK’e sesleniyorum siz emekçilerin temsilcisisiniz, işverenin değil. Lütfen Disk’in sınıfsal mücadelesine zarar vermeyin. 

Sayın Başkan Sayın Meclis. son olarak ben Levent Çağlarsu 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’si meclis aday listesinin, 13. Sırasında bulunarak Gaziemir belediye meclis üyesi seçildim. İlk bir yılımda verimli olma adına her türlü çabayı sarf ettiğime inanıyorum. Fakat başkan, onursal koordinatörümüz ve çekirdek ekibi, bırakın benim düşüncelerimden, önerilerimden faydalanmayı, en masumane önerilerimi dahi göz ardı etti. Bu anlamda sayın başkanın CHP’si nin Gaziemir belediye başkan adayı olarak yerel seçimlerde seçildiğinin unutmamasını, nereye seçildiğini farkına varmasını, tek adam yönetim biçimi yerine, muhalefet meclis üyelerinin de desteğini alarak, toplumsal destek oluşturarak, başta sivil toplum kuruluşları ve muhtarlar olmak üzere hep beraber, Gaziemir’in sorunlarını çözeceğiz ilkesine ve sözüne acilen dönüş yapmasını BEKLEMEKTEYİM SAYGILARIMLA...

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı