Haber Üstü Reklam Alanı

Toplumda Öğretmenin Yeri

10.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırEğitim sisteminde Öğretmenlerimizin yeri, hiç şüphesiz ki kelimelerle anlatılmayacak kadar önem taşımaktadır ki Öğretmenlik kutsal meslekler arasındadır. Öğretmenlerimize ne kadar önem verilmekte veya ne kadar önem vermeliyiz bunu da toplumumuzda değerlendirme yapabiliriz. Düşününce hiçbir şey bilmeden eğitim-öğretim almak için okula gelen küçük, minik bireyler karşılarına gelir. Öğretmen olarak ta o küçük insana şekil vermek, onu geleceğe donanımlı ve güzel, kültürlü, ahlaklı bir insan olarak yetiştirmek daha sonra da eğittiğiniz o bireyin güzel yerlerde olduğunu görmek, her halde en güzel duygulardan ve en zor mesleklerden, görevlerden biri olsa gerek. 

Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, yaptığı devrimler, hizmetler içerisinde en önem verdiği ve üzerinde durduklarından biride eğitimdir. Bunu her fırsatta dile getirip “ Yeni kuşak en büyük Cumhuriyetçilik dersini, bugün ki Öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri Öğretmenlerden alacaklardır ” söyleminde bulunup, Öğretmenlerin toplumda ki yerinin ne kadar önemli olduğu vurgusunu her zaman dile getirmiştir. Bu zor günlerde bile, tüm dünya korona virüs salgınıyla uğraşırken, Öğretmenlerin öğrenciler için eğitim-öğretim için ne kadar önemli oldukları bir kez daha farkına varıldı. İki hafta sonra çocuklarımızın hayatları içerisinde ki bir bakıma yerlerini belirleyecek üniversite sınavları olacak.

Şu zamanda okullar kapalı belki ama tüm öğrenciler, internet ortamında Öğretmenleri karşısında büyük bir dikkatle derslerini dinleyerek, girecekleri sınavlarda en iyi sonucu almak için tüm çabalarını harcıyorlar. Sınavların öne çekilmesiyle, biraz stres ve heyecan ile son güne kadar Öğretmenleri eşliğinde çalıyorlar. Bilmiyorum şu zaman da Öğretmen olmadan da çocuklar kendi çalışıp eğitim olur düşüncesini savunan var mıdır? Ha varsa da işte o eğitiminde ne kadar başarısı ve mükemmelliği olur orası da tartılır diye düşünüyorum. Bir öğrenci için kendi öğretmeni kadar ona faydalı olacak, ders anlatacak eğitim-öğretim verecek başka bir kimse olamaz. Bir toplumun bir ülkenin başarılı ve ileri de olabilmesi için, başarılı Öğretmenlerin olması olmazsa olmazdır. 

Öğretmenlerimizin toplumumuzu aydınlatması, bilgilerini daha verimli paylaşa bilmesi ve kendilerini daha rahat hissede bilmeleri için haklarına özen gösterilmelidir. Yöneticiler olarak, ülke geleceği için başarılı insanların yetişe bilmesi, Öğretmenlerinde şartlarının doğru orantıda olmasıyla ilgilidir. 

Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ün “ İnsanlık toplumunun en fedakar, en saygı değer unsurları hiç şüphesiz Öğretmenlerdir “ sözü Öğretmenin ve mesleğinin önemini açıklayan en değerli sözdür. Biz her türlü fedakarlıklara katlanarak gerektiğinde sağlığını hiçe sayan, ana okulundan üniversite sonuna kadar her daim yanımızda olan Öğretmenlerimize şükranlarımı arz eder, en içten sevgi ve saygılarımı sunarım. Kıymetlerinin bilinip, her zaman hak ettiklerini alması dileklerimle. Dip not olarak, şu zamanda sağlık çalışanlarının (Dr, hemşire, hasta bakıcı, temizlik çalışanları, unuttuğum varsa, vs) emekleri, hakları, yorgunlukları, saygınlıkları hiçbir zaman söz konusu bile olamaz. 

Bence bu konuyu yazmaya anlatmaya bile gerek duymam. Hakları ödenmez, haklarını helal etsinler. Ben Öğretmenlerin toplumda ki yerine önem verilip, hak ettikleri şartlarda çalışmaları ve hak ettiklerini almak, kendilerini rahat hissedip canlarımızı emanet etiğimiz çocuklarımıza daha faydalı olup, başarılı bireyler yetiştirip, Öğretmenlerin haklarının teslim edilmesi konusunda düşüncelerimi dile getirdim sadece.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı