Haber Üstü Reklam Alanı

3F (FADO-FİESTA-FUTBOL)

31.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırBiraz siyaset ve biraz da spor genel kültürü olan çoğu insanın bildiği bir simgedir “3F”. İspanya’daki iç savaşın ardından 36 yıl boyunca ülkesini yönetmiş Francisco Franko’nun ülkeyi yönetme biçimini formüle edişini simgeler.Fado (müzik),Fiesta (eğlence) ve Futbol sözcüklerinin baş harflerini ifade eder.

    İşin fado ve fiesta kısmı konumuz değil.Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü başımızın üstünde ve her yerde sinsice gezerken,ısrarla  futbol konuşulması sizin de ilginizi çekmiyor mu? Türkiye’de  voleybol,basketbol,hentbol gibi spor dallarının federasyonları, büyük bir cesaretle liglerini sonlandırırken,futbol niye oynatılmak isteniyor? Ki bu sadece biz de değil, bir çok Avrupa ülkesinde de oynatılma ısrarı,hatta oynatan da var.

    Çünkü futbol sadece bir spor dalı değildir.Futbol aynı zamanda ekonomidir , siyasettir , uyuşturucudur.Bir topun peşinde koşan 22 kişiyle oynanan basit bir spor dalı değildir.Oyunu seyreden binlerce, milyonlarca kalabalık hipnotize olmuşken,hayat onlar için durur.Geçim derdi,karı koca kavgası,borçlar,zamlar ve virüs kimin umrunda…

    Kitleler halinde attıkları sloganlar,astıkları afişler  iktidarların ve başka güçlerin de dikkatle takibindedir.Kulüp başkanları ağırlıklı olarak ensesi kalın,parası bol insanlardır ve milyonlarını karşılık gözetmeden çok sevdikleri futbol ve kulüpleri için harcamaktan çekinmezler (yerseniz artık)

    Dünyanın en büyük ve en pahalı spor organizasyonlarının başında gelen olimpiyat oyunlarının,  bu yıl yapılması planlanan 2020 Tokyo Olimpiyatlarının 2021’e ertelenmesi kararı çıkmışken,12 Haziran 2020 de futbol maçlarımızın ilk düdüğü çalacak.Okullarımızın eylül ayında açılıp açılmayacağı konusu tartışılıyorken,hayatımıza giren film serisi kıvamında” maske-mesafe-hijyen” üçlemesine hala alışamamışken aklıma gelen “Bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu” sözü.

    Her işin başı sağlık derken ve zaten seyircisiz oynanacak maçların tadı tuzu olmayacağı belli.Hadi reklam ve bahislerden gelen bir gelir olacak diyelim kulüplere, ama bu da inandırıcı gelmez aklı olana.O zaman bu ısrar niye? Karı kocanın bile sokakta sosyal mesafe uyarısı aldığı bir ortamda, sahadaki futbolcular nasıl top oynayacaklar? 

    Aklıma ilginç şeyler de gelmiyor değil.Tüm futbolcuların kendi takımlarının renginde sağlıkçıların giydiği koruyucu tulumlardan giydiğini düşünüyorum.Hepsinin elinde bir kolonya şişesi de fena olmaz.Hatta hakem maçı arada sırada durdurup, tüm futbolcular için dezenfekte molası bile verebilir.Gol olduğunda,golü atan artık kimse sarılmasın diye kaçacak yer arar kendine.Ya kaleci ne yapsın,rakibin şutuyla gelen topu tutması hijyen kurallarına uyar mı diye düşünürse yandı.

    Futbol büyük güç.Boşuna adam ülkesini 36 yıl bu taktikle yönetmemiş.Hatta Portekiz Kralı Salazar’ın da aynı taktiği kullandığı söylenir.Neyse öyle ya da böyle, bu iş için çok erken olduğunu düşünüyorum.Futbol oynatılmazsa, kimin ya da kimlerin işi bozulur bilmem ama 3 aydır “Evde Kal Sağlıkla Kal” ya da “Hayat Eve Sığar” söylemlerimizin bir değeri olmalıydı.

    Değerli futbolcu kardeşlerime kolay gelsin derken,maçtan sonra eve ailesinin yanına değil, en yakın karantina yurduna gitmesini tavsiye ediyorum.Ha bir de uyarım var:Maçta hapşırma ihtiyacı olan,kolunun içine hapşırsın..Bu sizi her şeyden korur…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı