Haber Üstü Reklam Alanı

Dutlu Kahve

27.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırHer köyün, ilçenin, ilin tarihi kültürü, geçmişi, orada yaşayan insanların uğrak yerleri, yaşamlarını paylaştıkları, anılarına ortaklık eden, birlikte yaşamanın hayatlarını kolaylaştırdıkları, dertleştikleri, yorgunluk attıkları mutlu oldukları mekanları vardır.

Bu yerler tarihle yarışır, tarihle anılırlar. Bir sevda, bir aşk, bir masal gibidirler. Unutmak istersiniz unutamazsınız, "hadi ya" dersiniz, vazgeçemezsiniz. Çıkıp gitmek istersiniz, gidemezsiniz. Her seferinde önünüze çıkar ve size birçok güzelliğin yaşandığı anılarla dimdik karşınızda durur. O artık bir mekan olmaktan çıkmış, bir tarih olmuştur. 

DUTLU KAHVE de bir tarihtir.

1923 yılında Selanik Kavala'dan önce Ödemiş'e, çok kısa bir süre sonra da Seydiköy'e yerleşen Kamil ERGEN (Kamil Ağa) yıllar sonra, yıllara meydan okurcasına unutulmayan, unutulmayacak Abdullah Arda meydanındaki mekanına, Seydiköy'de yaşayan insanların sohbet edebileceği, yorgunluklarını atabileceğim, demli çayları, kırk yıl hatırı olan kahvelerini yudumlayabilecekleri kahvehanesini halkın hizmetine sunar.

Kahvesinin bahçesine diktiği dut ağacından esinlenerek adını da DUTLU KAHVE koyar.

Dut ağacıyla birlikte büyüyen gelişen bir müşteri topluluğuna ulaşır. Kamil ağanın gülen yüzü, insanlarla olan ilişkisi Seydiköyün ilk muhtarı olmasında büyük rol oynar. 1930'lu yıllara dayanan dutlu kahvenin tarihine esnaf komşuları rahmetli bakkal İbrahim DENİZMEN, berber Şemsettin SOYKÖSE, lokantacı Beymen HELVACI, berber Mustafa YORULMAZ, lokantacı karelerin Mümin ERGÜN, kahveci Bombacı Mustafa ÇOLAK, tüpçü Kemal KARACA, kahveci Enver PEKER tanıklık eder. İyi komşuluk ilişkileri ile örnek olurlar. Kahvenin ocağında rahmetli Kamil Ağa, Zekeriya beyin üzerinde de garsonluk kıyafeti ile müşterilerine hizmet sunarlar. Gençlere çok önem veren geleceğin gençler tarafından inşaa edileceğinin bilinci ile kötü alışkanlıklardan arınmalarını sağlamak, onların spor yapmalarına imkan sunmak için kahvesinin bir bölümünü Çatalkaya Seydiköyspora, Gaziemirspor Kulübüne daha sonra da Efesspora açar.

Yıllar akıp gitmekte, Seydiköy gelişmekte, İzmir'in en güzel ilçelerinden biri olma özelliğini hızla devam ettirmektedir. Bu gelişme siyasetçilerin de hareketlenmesine, toplanma merkezlerinde siyaset yapmalarına neden olur. Dutlu kahve uzun yıllar tam bu merkezdeki yerini alır ve siyasetin göbeğine oturur. Siyasetle anılır, siyasetle savrulur, gündem oluşturur. İzmir'in ilk belediye başkanı rahmetli Behçet UZ, yine eski belediye başkanı İhsan ALYANAK ve Gültepe Belediye başkanı Aydın ERTEN'in uğrak yerleridir. Yerli siyasetçilerimizden Abdül YAVUZ, Yüksel PALA, Muzaffer PEKER, Refik AKÇAY, Zeki KAPI, İsmet SERT, Ercan ÇOKBANKİR, Seydi AKTAŞ, Bülent ZENGİNOBUZ ve daha birçoklarının mekanı olmuştur.

1960lı yıllarda rahmetli Mustafa ERBEKLİ'nin katkıları ve daveti üzerine dönemin en ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Bedia AKARTÜRK dutlu kahvede halk konseri verir, yer yerinden oynar, büyük bir yankı bulur.

O dönemlerde birçok evde radyo yoktur. Birçok insan ajansları dinlemek için dutlu kahvenin yolunu tutar. O yıllarda Kamil ağa PTT'ye ilk yayın bandrolünü ödeyip radyo yayını yaptırır. Daha sonraki televizyon ile tanıştığımız dönemlerde ise oğlu Osman ERGEN TV bandrolünü yatırır ve dutlu kahve haftada 2-3 gün siyah beyaz yayın yapan televizyon ile tanışır. Babadan oğula, toruna geçen DUTLU KAHVE 1979 yılına kadar hizmet verir ve ilçenin gelişmesine yenik düşerek tarihe karışır. Betonlaşan yapılaşmaya engel olamaz. Ziraat Bankasının ilçemize gelmesiyle yerini, dut ağacını, demli çayımızı, kırk yıl hatırı olan kahvemizi, dostluklarımızı, arkadaşlıklarımızı, siyaset merkezlerini başka alanlara taşımamıza neden olur. Abdullah Arda meydanında Ödül Eczanesi ve Pehlivanoğlunun bulunduğu alanda yok olmuş gibi görünse de, onu bilen tanıyan, anısı olan her insanın gönlünde hiçbir zaman yok olmayacak, silinmeyecek bir mekandır DUTLU KAHVE.

Kapanışından bu yana 40 yıldan fazla bir süre geçmiş olsa da unutmayacağız seni Kamil AĞA, unutmayacağız seni DUTLU KAHVE.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı