Haber Üstü Reklam Alanı

İlk Bir Yılın Vizyonu

5.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır31 Mart 2019 yerel seçimlerinin üzerinden tam bir yıl geçti. On yıl boyunca Gaziemir’e başta sosyal projeler olmak üzere birçok konuda hizmet veren Gaziemir eski Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’dan sonra,  görevi devralan yeni yönetimin göreve gelişinin üzerinden de üç yüz altmış beş gün geçti. 

Göreve geldikten sonra ilk altı ayını hayırlısı olsun ziyaretleri ve belediye yönetimini tanımakla geçiren yeni yönetim diğer kalan altı ayı da tartışmalar içersinde geçirdi. Yeni yönetim yeni anlayışını kabul ettirebilmek,  güç benim anlayışını hakim kılabilmek adına, bir çok cephede kavga etmek veya tartışmak zorunda kaldı.

Türkiye’deki bütün belediyeler gibi borçlu harçlı ve şişirilmiş personel sayısı ile karşılaşan yeni yönetim, her anlamda kemer sıkma politikası içersine girdi. Tasarruf tedbirlerini  bir  bir sıralayan  yeni yönetim, çiçek giderleri  dahil,  bütün harcamaları bir anda sıfırladı. Sivil toplum kuruluşlarına, amatör spor kulüplerine  yardımları kesti, eski yönetimin bütün sosyal projelerini de en az seviye ye çekti veya kapattı.

Kendisine hayırlısı olsun ziyaretin de bulunan istisnasız her kese, belediyenin parası yok, borcu çok serzenişlerini belirterek tasarruf tedbirlerini yürürlüğe koyan yeni yönetim, eski dönemin savurganlığını eleştirip, bütçe fazlası dediği otuza yakın çalışanın da işlerine son vererek belediyeyi düzlüğe çıkardı. 

Eski dönemin en fazla eleştiri kaynağı olan başkan yardımcıları ve başkan eşi pozisyonlarına, gelen gideni aratır atasözünü haklı çıkartan atamalar yaparak, sadece isimlerini  değiştirip. çekirdek kadrosu ile birlikte, bazı meclis üyeleri olmak üzere birçok kişiyi fıstıktan saydı.

Göreve gelen yeni yönetim benim yoğurt yiyişim farklı, Gaziemir’i Avrupa ile enteğre edeceğiz, kardeşlik bağlarımızı güçlendireceğiz mantığı ile Amerika’yı yeniden keşfetmenin heyecanı içerisinde girdi.  Gaziemir belediyesi bünyesinde ilk kez kurulan Dış İlişkiler Birimi,  yedi gün yirmi dört saat çalışan sekiz kişilik kadrosu,  başkan ve eş danışmanın büyük çabaları sonucunda  ancak üç öğrencimizi YABO projesinden yararlandırabildi.  Almanya’nın Niedersachen Honnover şehrinde bulunan Duyu Parkının bir benzerini ilçemize kazandırma adına, yeni yönetimin belediye başkanı, eş danışmanı ve bürokratların Nisan ayı içersinde gerçekleştirecekleri yurt dışı gezisi Covid19’a takıldı. Yeni yönetimin ülkemizin en fazla ihtiyaç duyduğunu tesbit ettiği, çağımızın hastalığı olan yalnızlık hislerine çare olması adına  hayata geçirdiği Yalnızlık projesi,  yine Avrupa patenti taşıyordu.

Gaziemir Belediyesi yeni yönetiminin bir yıllık icraatları arasında yer alan, Çöp Kamyonlarını  taşerondan kurtarıp, belediye bünyesine katması takdir ile karşılandı. Eski dönemde başlayan ve zorlu bir zaman sürecinin sonunda,  Atıfbey mahallesinde bulunan bir arazinin kamulaştırılması, yerli ve milli bir çalışma oldu. 

Gaziemir belediyesinin yeni çekirdek ekip yönetiminin hazırlıksız yakalandığı bir dönemde yerelde iktidara gelmesi, telafi edilemeyecek hataları da beraberinde getirdi. Kibir ve egonun hakim olduğu,  yerel sosyal  iletişim eksikliği, ben bilirim edası, koltuktan alınan gücün yanlış kullanımı, emek ve vefa duygusundan uzaklaşmasını gören yakın dostları bu yanlışa ortak olmadı. Yakın dostlarının, bazen gazetemiz aracılığıyla, bazen siyasi kimliği ile yaptığı eleştirilerin karşılığı, hakaret ve iftira oldu. Koltuğun vermiş olduğu gücün etkisi, mesleği belediye başkanlarına yalakalık yapmak olan siyasilerin varlığı, aklını kiraya verenlerin çok olması, çekirdek ekibin işini kolaylaştırdı.

Sosyal iletişimden uzak yeni yönetimin çekirdek ekibi, yeni icraatları yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Başta kendisini iktidara taşıyan partisinin tüm organlarını yok sayan bir anlayışla çalışmalarını yapan yeni yönetim, işçi, memur, esnaf, sendika ve halkla birçok kez karşı karşıya gelmek zorunda kaldı. Gaziemir cadde ve sokakları tarihinde görülmemiş işçi, memur, esnaf, halk ve sendika eylemlerine ev sahipliği yaptı. 

Yeni yönetimin başkanı, eş danışmanı ve çekirdek ekibi, tüm icraatlarını kendi bireysel duygu ve düşünceleri  ışığında hayata geçirdi.  O dönemde aklına gelmeyen kendilerini iktidara taşıyan partisi ve örgütünü zora geldiğinde yanında bulamadı.  Partisine geçmişte hizmet eden yerel tüm kişileri potansiyel tehlike olarak gören yeni yönetimin çekirdek ekibinde, emek ve vefa duygusunun da  olmadığını gösterdi. Yeni yönetimin vizyon yanlışları, delege ve ilçe kongre seçimleri sırasında tescillendi, onaylandı.

Bugünlerde yeni yönetimin çekirdek ekibinde bazı sıkıntılar olduğu belirtiliyor. Bu sıkıntıların nedeni  Ağrı merkezli bir firmanın, ilçemizden yüklü miktarda bedeli olan iki ihaleyi alması, özel yetkiler ile donatılmış özel kişinin kızağa çekilmesi ile sonuçlandı. Gaziemir Akçay caddesi üzerinde imar rantına beklenmedik şekilde destek veren yeni yönetim, ilçemizdeki bütün asansörlerin bakımlarını da sessiz sedasız, Adana menşeli bir firmaya veriverdi. 

Bir yıl bazıları için çok çabuk, bazıları için çok yavaş geçmiş olabilir.  Fakat benim için kabus ve pişmanlıklarla dolu bir yıl oldu, hayal kırıklığım anlatılır gibi değil. Kamusal bir alanı aile şirketi edasıyla yöneten, tek adam mantığını güden, dar kadroculuk anlayışıyla meclisi işlevsiz hale getiren, partisini yok sayan, işçi, memur ve esnafla kavga eden, keyfi işçi çıkaran, çalışanlara baskı yapan, tankerle su isteyen halkı belediye binasında dövüp kapının önüne koyan, vefa ve emek duygusu taşımayan birine ben yıllarca nasıl destek vermiş ve beraber olmuşum bilmiyorum. 

Önümüzdeki süreçte yeni yönetime tavsiyem,  güç bende istediğimi yaparım, bak herkes bana saygı duyuyor, bir tek sen karşı çıkıyorsun söylemlerini bir kenara bırakıp,  belediyeyi aile şirketi  gibi görmekten vazgeçip,  çoğulcu, demokratik ve ortak akılın egemen olduğu bir anlayışı hakim kılmasıdır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı