Haber Üstü Reklam Alanı

Anılara Yolculuk

3.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırYaşama gözlerinizi açtığınızda,  ilk nefes alıp vermeye başladığınızda, zaman içerisinde önce yakın çevrenizi daha sonra birlikte yaşadıklarınızı evrimi tanımaya izlemeye ve hayatı öğrenmeye başlarsınız. Bu  bir romanın anlatımındaki giriş gelişme ve sonuç bölümleri gibidir.  İlk nefes alışınızla tutunduğunuz  ve son nefes verişinizle vedalaştığınız süreç sizin yolculuğunuzdur.  Bu yolculuk zaman zaman nefret bıkkınlık hüzün acı keder başarısızlık,  zaman zamanda mutluluk ve birçok başarı hikayelerini sunar size. Hepimizin  benzer yada benzersiz  hikayeleri çıkar ortaya,  yüreğimizden dudaklarımıza dökülür,  çoğalırlar çoğu zaman. Her biri kişiye göre çok özel, çok anlamlı, tecrübe edici, yada beceriksizliklerle doludur.  Bizler  bunlara ANILARIMIZ deriz. 

Anılar aslında hayatımızın toplamıdır. Şimdi gözlerinizi kapatıp çocukluğunuza,  sizi en mutlu  tanımlayan bir anınızı düşünmeye davet ediyorum.  Beynimiz başımıza gelmiş bütün olayları hatırlamamıza ayarlanmıştır ve bir çok anı orada  saklı durur.  Geçmişimizi hatırlamamızı ve onunla yüzleşmemizi sağlar. Hepsi gerilerde kalan iyi yada kötü yaşanmışlıklarımızdır aslında 

ANILAR:  Alzheimer ruhsal psikolojik ve birçok hastalıklarda çok etkilidir. Bazen anılarımı bana geri verin der bazen de nefret ederiz. Birçoklarında çocukluk okul iş hayatı spor müzik sanat vb hikâyelerimiz ortaktır. Birlikte sığındığımız yas tuttuğumuz umutla umutsuzluğun karıştığı mücadeleden yorulduğumuz  zayıf düştüğümüz yada güçlenerek çıktığımız anılarımız çok değerlidir. Hatırlamaya çalıştıklarımız hatırladıklarımız , hayal kurduğumuz,  ulaştığımız,  kazanırken kaybettiğimiz düşerken kalktığımız sallanırken yıkıldığımız yada ayakta kaldığımız,  severken sevildiğimiz avucumuzun içindeyken uçup gidenler vardır anlatacağımız. Ben sana anlatırım yaşadıklarımı sen başkasına anlatırsın yaşadıklarını bazen sırdaşına anlatırsın anılarını. Hikayeyi anlatırken sözlerin bir kısmını hatırlamazsın ama göz yaşı döker yada kahkaha atarsınız, duygu yüklü olur o anı yaşarsınız

Bazen anılarımızdan kaçar güçleniriz, bazense onlara sımsıkı sarılır güçleniriz.  Resimler görüntüler kayıtlar birde beynimizde sakladıklarımız… Kendimizden nefret ettiğimiz, onur duyduğumuz sır olarak sakladığımız anılarımızı biriktirdikten sonra, işte bu benim hayatım dileyebiliriz ve birde bakarsın  yaşadıklarımız tekrar karşımıza çıkmış. Lastik gibi yumuşacıktır bizi biz yapan unutamadıklarımızdır. Şükran duyduğumuz tutku ile bağlandığımız pişmanlıklarımızla hesaplaştıklarımızdır hikâyelerimiz. En güçlüleri ise içimizde yarattığımız yüreğimizin heyecan duyduğu iyiliklerdir. Sevdaya koşarak gittiğimiz, sarıldığımız, kaybedip kazandığımız aşklarımızın, kaybetse de bir gün bir yerde buluşacağımıza inandığımızdır anılarımız.

 Bazen arkana bile bakmadan gitmek istersin, öyle her şeyi bırakmana falanda gerek yok, anılarını bıraksan yeterlidir. Tabiata, doğaya, denize, ormana, doyumsuz birlikteliklere ulaştığımız hayatın bize sunduğu, bizim yaşamdan tutup koparmak istediklerimizdir anılarımız.

Bazı anıları ne yapsanız susturamazsınız, açlığa yoksulluğa meydan okurcasına sürdürdüğümüz yaşam mücadelesi kitaplara romanlara filmlere sözlere bestelere şarkılara türkülere konu olur. Varlığın içinde sürdürdüğümüz tatlı bir rüya gibidir anılar. Bazıları gitmeyi bile beceremez, hayatımızda ya anısı kalır, yada acısı. Bizleri birleştiren hepimizin gerçek bir hikayesi ve gerçek bir anısının olmasıdır. Anılar her zaman değerlidir, çünkü onlar bizim karakterimiz, hayat meltemindeki sınavlarımızdır. Unutmayalım ki onlar bizim anı defterlerimizde hep olacaktır. 

GENÇLER UMUTLARIYLA, İHTİYARLAR ANILARIYLA YAŞARMIŞ. ŞİMDİ BIR TEK ŞEY İSTİYORUM… HADİ BAKALIM GÖZLERİNİZİ KAPATIN VE AKLINIZA GELEN İLK ANINIZI DÜŞÜNÜN.  SADECE DÜŞÜNÜN.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı