Haber Üstü Reklam Alanı

ADINI KOYAMADIĞIN, BÜYÜKLÜĞÜNÜ ÖLÇEMEDİĞİN SEVGİ

18.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırBirken iki olmak, tek cana, can ve can katmak. Kolay mı o canı 9 ay içinde taşımak. Kolay mı, sevgine dünyanın en büyük sevgisini katmak. Adını koyamadığın aklından geçiremediğin, ömrün boyunca o sevginin yerine başka bir sevgi koyamadığın adına evlat dediğin sevgi. İster bir olsun ister on olsun, gözünü yumun caya kadar, kalbine ondan daha büyük sevgi koyamayacağın bir duygu, evlat. Tarifi yeri yurdu olamayan, kalbine bile sığdıramadığın sevgi. Dünya da yerine başka bir sevgi koyamadığın en büyük sevgi, evlat sevgisi. Anne Baba olmuş bir kişinin sevgi dediği zaman aklına ilk hangi sevgi gelir. Bir Anne, Babanın evladına duyduğu sevgiyi, başka bir şeye duyabilir mi? Böyle bir sevgi, Allah ın insan oğluna bağışladığı en büyük nimettir. Bu nimeti yemez yedirir, içmez içirir, giymez giydirir, canından sakınırsın. Çünkü evlat sevgisi, evlat kokusu hayattır, nefes almadır. 

Dünya da en zor şey Anne, Baba olmaktır. Anne ve Babanın yüreği bazen taştan, bazen de bembeyaz yumuşacık pamuk tandır. Yeri gelir en büyük acılara dayanır, yeri gelir kalbi pamuk gibi olur. Ama konu evlat olunca koruma da çelik yelek giymiş gibi zırh olur evladına. Anne Baba olmayan, Anne Baba gibi hissedemez düşünemez. Gün gelecek Anne Baba olunduğu zaman anlanacak bir sevgidir. Yanından bir gün ayrılsa, dünya zindan sanırsın, bir gün kokusunu duymasan, burnun kırıldı koku almaz sanırsın. Evlat kokusu Anne ye Baba ya parmak izi gibidir. O iz sadece sana aittir ve seninle gelir, seninle gider. Her çocuğun kokusunu Anne Baba sı bilir. O koku her an burnunda tüter, yüreğine o kokuyu hapis ederek her zaman taşır. Anlatabilir misin her zaman burnunda olan kokunun, burnundan uzak kalmasını, anlatabilir misin her zaman yanında olan sevginin, senden uzak kaldığı zaman ki hasretini.

 Sevgisine sımsıkı sarılır, ciğerine sokar bir ömür oradan çıkarmazsın. Su içerken, ağzından bir lokma geçirirken düşünürsün ne yer ne içer diye. Allah a bin şükür eder bu sevgiyi tattırdığı için, belki de dualar eder bu sevgiyi tatsın diye sevdiklerine. Kaç yaşında olursa olsun, o senin bir parçan, o senin bir canın, o her zaman senin bebeğindir. Kendi canından sakınırsın üzerine toz değmesin diye. Kendi canından sakınırsın ayacağına taş değmesin diye. Uzakta hapşırsa, içinden bir parça kopar çok yaşa dersin. Gün gelir istemezsen de ayrılmak zorunda kalırsın. İşte o zamanlar iyi, rahat olduğunu bilmek yetiyor ama aklın fikrin onlardadır. Aradan zaman geçtiği, ayrılık hasreti ile gözün kapıda, kulağın çalacak telefonun sesindedir. Kapı açılsa da görsem koklasam, uzun zamandır göremedim hiç olmazsa sesini duyayım içim rahatlasın diye düşünürsün. Anne-Baba olmak zor işte. Kızın büyümüş ve kız evladı olanlar için ellere verirsin. Evlenme çağı geldiği için gelir istenir. Erkek evlat 20 yaşına gelir asker olur. O kutsal üniformayı üstüne giyer, o kutsal vazifesini yapar. İşte bir şekilde uzak kalınır evlatlardan. Kendini unutur onlarla yatar, onlarla kalkarsın. Yani ömür bitene kadar, tüm ömür onlar içindir. 

Bir Ana-Baba nın Allah esirgesin canı yansa o acının tarifi yapılabilir mi? Gözünden esirger, canını verirsin hayat demek evlat çocuk can demek. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Bahtları, şansları açık olsun, yüzleri hep gülsün, o gülen yüzleri hiç solmasın. Rabbim hiçbir Anne Baba nın gözünü kapılarda, kulağını da telefon zillerinde bırakmasın. Evlatlar Anne Baba ların her zaman büyümeyen bebekleridir. Hiçbir evladı da Anne-Baba ya hasret bırakmasın Rabbim. Gün olsun can olsun, gün olsun sevgi olsun, gün olsun saygı olsun. Huzur, mutluluk, neşe, tebessüm, birlik, beraberlik Ailelerimizden eksik olmasın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı