Haber Üstü Reklam Alanı

KKTC'de ''Corona'' ile Yaşamak

15.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırBugün yurttayım. Pek dışarı çıktığım da söylenemez aslında ama, bugün zorunlu olarak buradayım. Çünkü; KKTC artık, 31 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan kentinden bildirilen  (WHO tarafından)  Korona Virüs'ü (COVID-19) salgınından muzdarip.    

    Dün sabah saatlerinde (10.03.2020) haberler yayılmaya başladığında kahvaltımı ediyor, çayımı yudumluyordum. Birden bire herkes ama herkes Corona Virüs'ü hakkında konuşmaya başladı. Durumun vehametini anladığım an, bu haberi okuduğum andı. 

    ''Alman turistin test sonucu pozitif çıktı. KKTC'de ilk koronavirüs vakası yaşanıyor.'' manşetleriyle tedirgin olmaya başladık. Haberler; Gündem Kıbrıs Gazetesi'nde bu şekilde ifade ediliyordu.

''Almanya’nın Balingen şehrinden Pazar akşamı 30 kişilik bir turist kafilesi ile KKTC’ye gelen 65 yaşındaki kadın turist Pazartesi akşamı ateşi çıkması üzerine karantina merkezine alınarak tetkikleri yapıldı ve bu sabah alınan sonuçta hastanın covid 19+ olduğu ortaya çıktı.

''SALAMİS BAY CONTİ OTEL'' KARANTİNAYA ALINDI

Northern Travel hava yolları ile Ercan Hava Alanı’na inen 30 kişilik turist kafilesi özel bir servisle Magosa’daki Salamis Bay Conti Otele götürüldü. Otel karantinaya alındı ve temaslı takibi başlatıldı.

Otelin giriş çıkışları kapatıldı.''

    Ölümle burun buruna gelmenin korkusu içimi ürpertiyordu. Arkadaşlarımla sohbet ederken, birbirimize istemeden de olsa yansıttığımız tedirginlik bizi daha da fazla geriyordu.  Burası Gazimağusa değildi. Lefkoşa idi. Ancak virüs bir kez adaya girdi mi bütün ada tehlike altında idi. 

    ''Ne yapmalıyız, nasıl önlem almalıyız?'' sorularıyla boğuşurken, haber siteleri üzerinden KKTC Bakanlar Kurulu'nun resmi açıklamalarını da takip ediyorduk. ''Okullar, 16 Mart 2020  tarihine kadar, önlem amaçlı tatil ediliyor!'' ifadeleri ve birkaç hotelin karantinaya alındığı üzerine çıkan haberler, bizleri korkutmaya yetmişti. 

    Kimileri Türkiye'ye gitme derdine düşmüş, biletler alınmaya başlanmıştı. Bu durumu fırsat bilen Hava Yolu Şirketleri biletlere kat kat zam yapıyor, öğrenciler mağduriyet üzerine mağduriyet yaşıyordu.

    Bu sırada KKTC halkı eczanelere akın ediyor; eldiven, maske, dezenfektan gibi korunmaya yönelik alışverişler yapıyordu. AVM'ler,  stok yapmak için bir araya gelmiş insanlarla doluydu. Hastanelerde karantina altına alınan insanlar çoğalıyor ve bütün bu olanlar sadece bir gün içerisinde yaşanıyordu. 

    Hayat ne kadar kısa dedirtecek cinsten bir tedirginlikti bu. Gün boyu, hatta gece saatlerine kadar Corona'dan konuştuk. 

    Geç saatlerde Türkiye de, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarıyla çalkalanmaya başlanmıştı. "Corona virüsü şüphesi olan vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastanın, virüsü Avrupa'dan aldığı tespit edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir"...

    Yaşadığım yer yetmemiş gibi; ana vatanım, güzel ülkem de artık tehdit altında. Umarım, Ada karantina altına alınmadan, ülkemde can kayıpları yaşanmadan bir ilaç bulunur da tüm dünya rahat bir nefes alırız. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı