Haber Üstü Reklam Alanı

Cevaplanmayan Sorular

26.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırUğur Mumcu’nun katledilmesi nedeniyle, Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen, ‘Basın ve Siyasette İfade Özgürlüğü’ adlı panel için, yazılı olarak hazırladığımız hem basın, hem de siyasette sıkıntısını çektiğimiz üç soruya maalesef cevap bulamadık. Panelistlerden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yazılı metnimizi dikkatlice incelemesine, uzunca notlar çıkarmasına, metnimizi beraberinde götürmesine rağmen, sorularımıza program esnasında her hangi bir cevap gelmedi. 

Gaziemir Net olarak, Basın ve Siyasette İfade Özgürlüğü konu başlığına sadık kalarak hazırladığımız, cevap bulmayan ve merak edilen açıklamalı metnimiz aşağıda… 

1980 öncesi ilk siyasete başlarken, büyüklerimiz bizim elimize verdiği ilk kitap, diyalektik meteryalizm, felsefenin temel ilkeleri ve ardından evrim teorisi olurdu. O dönemde Das Kapital’i okumayana kız bile vermiyorlardı.

Yaklaşık 45 yıldır, Gaziemir yerel sol siyasetinin içersindeyim. 1980 öncesi ve halen devam eden 80 faşist diktatörlük yönetimleri nedeniyle, bu güne değin bir çok saldırıya mağruz kaldım, tutsakta tutulduk, işkence hanelerde rüştümüzü de ispatladık. Düşüncesini taşımaktan onur ve gurur duyduğum devrimci dünya görüşüme zarar gelmemesi adına, bu güne değin her türlü özveride bulundum, yaşadığım müddetçe de bulunmaya devam edeceğim. Ben devrimciliği internette bir iki tiwit atmayla değil, mücadele alanların da bedel ödeyerek öğrendim.

Siyasette yaptığım en büyük hatalardan biri, doğduğum büyüdüğüm, yaşamaktan zevk aldığım ilçeme, dünya görüşüm doğrultusunda katkı koymak, kendime resmi bir kimlik kazandırmak, istemem oldu.

Yıllardır siyasetin içersin de olduğunu zanneden ben,  profesyonel siyasete geçince, bu işlere ne kadar yabancı olduğumu öğrendim. 

Örneğin, Söylenen her şeyi kayıtsız kabul etmem lazımmış. Örneğin, hiçbir konuda fikir beyan edemeyeceğimi, esasında benim düşünmeme bile gerek olmadığını, birilerinin benim adıma düşünce üretebileceğini ve benim de bunu, itiraz etmeden kabul etmem gerektiğini anladım.

Peki bu yukarıda saydığım, öğrenmem gerekenleri öğrenmezseniz, onur ve gururla on yıllardır bedeninde taşıdığın devrimci kimliğiniz ile yapılan yanlışları eleştirirseniz, güç odağını kıble yapıp tapmazsanız, yani kul olmazsanız, ne olur…

O zaman size her an iftira atılabilir, mesnetsiz suçlamalarla karşılaşabilirsiniz, sizi oltanın ucuna takılan sülünez yemi yapıp ihale denizine atıp, yakalayacakları daha büyük balıklara yem yapabilirler. Yani profesyonel siyasette, işlerin çok acımasız gittiğini öğrenmem çok uzun sürmedi.

1- Siyasete yıllarını vermiş, bedel ödemiş, onurla gururla evlatlarını yetiştirmiş, emeğiyle, alın teri ile ekmeğini kazanmış bir partilinize, sırf sizin yanlış politikalarınıza ortak olmadığı, karşı durduğu için, yönetim biçiminizi eleştirdiği için, aklını kiraya vermediği için, o kişiyi, suçlamak, ihale denizine yem olarak atmak, siyasette ifade özgürlüğüne girer mi?

2- 100 yıla yaklaşan bir tarihi ve geçmişi olan resmi bir kurumun başkanı olarak, makam odanızı her hangi bir şekilde tadilata almış olabilirsiniz. Bu gayet normal bir şey. Fakat, tadilatı devam eden makam odanızda, yapıldığı günden bu yana duran Atatürk posteri yerine konulmadan, makam odanızda AKP’li milletvekili, AKP ilçe başkanı, AKP’li belediye meclis üyesi misafirlerinizi ağırlar mısınız? AKP’li misafirlerinizle, Atatürk posterinin yerinde olmadığı bölümde hatıra fotoğrafı çektirir misiniz? Tadilatı devam eden, Atatürk posterinin olmadığı bu hatıra fotoğrafını, haber yapan bir gazeteyi suçlayan, karalayan bir basın açıklaması yapar mısınız? Gazete bu haberi yapmakla mı yanlış yaptı? yoksa 100 yıla yakın geçmişi olan ve bu kurumu temsil eden başkanı mı, yanlış yaptı?

3- Bundan tam bir yıl önce bu günlerde, CHP Yerel seçim için belediye başkan adaylarını belirlerken, Grup başkanvekili, Manisa milletvekilimiz Özgür Özel’in, Gaziemir belediye başkanlığı için, mevcut belediye başkanımız Halil Arda’ya referans olduğu ve aday gösterilmesi adına, hem MYK’da, hem de parti meclisinde Halil Arda’nın aday gösterilmesi adına, kulis yaptığınız bilgisi, Gaziemir kamuoyunda dolaşıyor, bu doğrumudur.?

Eğer doğruysa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yerel seçimler öncesi verdiği vaatler arasında yer alan, CHP’li hiçbir belediyeden işçi çıkartılmayacak sözüne rağmen, Gaziemir belediyesinden bu güne kadar 30’a yakın işçinin işlerine son verildi. Bu konu AKP medyası tarafından manşete alınarak, işte Kılıçdaroğlu’nun verdiği söz bu kadar, Gaziemir belediyesinde işçi kıyımı var gibi yayınlar yapılarak, CHP’si genel başkanı hedef tahtasına oturtuldu. Acaba sizin bu konulardan haberiniz var mı? varsa müdahale ettiniz mi? 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı