Haber Üstü Reklam Alanı

Salçalı Ekmek

21.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi YazdırAğzımızın tadını biliyorduk salçalı ekmek yiyerek büyüyen nesildik. 

Küçüktük çocuktuk sokaklar bizimdi oyun alanlarımız alabildiğine genişti tek katlı evlerin bahçelerinde kurulan çamaşır kazanlarının dumanları tüttüğünde hafta sonu olduğunun farkına varırdık.

Bahçelerimizde evimizin önündeki alanlarda domates biber patlıcan veya mevsim sebzelerinin büyümesine gelişmesine oluşmasına tanıklık ederdik. Ağaçtan ağaca bağlanan çamaşır iplerinin üzerine mandallanan yıkanmış giysilerimizin kokusunu içimize çeker derin derin nefes alıp verirdik. 

Okul dönemleri eve döndüğümüzde beyaz yakamızı siyah önlügümüşü çantamızı odamıza bırakıp kendimizi biran önce sokağa atardık. Bir süre sonra annemizin ablalarımızın ismimizi söyleyerek haydi salçalı emekleriniz hazır serzenişleriyle oyunlarımıza ara verirdik.

Biz çocuklar ikram edilen o salçalı ekmekleri büyük bir iştahla yer ağzımızda oluşan salçanın kalıntılarıyla evlerimize dönerdik. Sabahları kalktığımızda sıcacık sobanın üzerinde kızartılan ekmeklerin üzerine sürülmüş vita yağlı salçalı ekmekle kahvaltımızı yapar okulumuzun yolunu tutardık. 

Salçalı ekmeğe bağlı olduğumuz kadar arkadaşlarımızada bağlı olduğumuzdan dostluklarımız da sağlam olmuştur. Eğer birde salçalı ekmegin üzerine yağ sürer pul biber dökdüğümüzde tadına doyamazdık. 

Ağzımızın tadını ve çocukluğumuzun kıymetini biliyorduk çocukluk ruhumuzu hiç kaybetmemiştik, ne kadar büyürsek büyüyelim mahallede oynayan o çocuk hep içimizde kalmıştır. 

Şimdilerde fırsat buldukça iki dilim ekmeğe salça sürüp azda olsa çocukluğumuza dönmeye çalışsakta ne yazıkki o eski günlerin tadına varamıyoruz.

Bu gün için çok anlam ifade etmeyen önemsenmeyen salçalı ekmek bizim dönemimizde evlerimizde internet, bilgisayar olmadığı cocukluğumuzu sokaklarda arkadaşlarımızla oyun oynayarak yaşadığımız için çok anlamlı ve çok önemliydi.

 Mevsimlerin karışmadığı her mevsimin doya doya yaşandığı kendilerine özgü yiyeceklerin kendine has tadına varıldığı dönemlerdi. Bahçıvanların, at arabalarıyla sokak sokak dolaşıp salçalık domates biber diye bağırdıkları günlerdi yada kendi bahçelerimizden topladıklarımızdı. Ateşler yaktığımız kazanlar kurulup içinde kaynattığımız domates ve biberlerin daha sonra bakır kevgirlerden geçirilip, bakır tepsilere, pilastik leğenlere döküp damlara çatılara avlulara koyup, üç beş gün güneşin hizmetine sunduğumuz günde birkac kez karıştırdığımız görüntüsüne dayanamayıp parmak daldırarak tadına baktığımız kıpkırmızı günlerdi.

Bir nesil böyle bir ortamda doğdu çocukluğunu yaşadı, büyüdü hayata atıldı.Yasami süresince salçalı ekmegini hiç unutmadı. Çünkü o ekmek ıyi bir besin kaynağı, yoksulluktu, kardeslikti, paylaşmaktı, arkadaşlıktı Sevgiydi tokluktu sokakta oyundu.

HER ŞEYDEN ÖNEMLİSİ YAŞIMIZ NE OLURSA OLSUN İÇİMİZDEKİ ÇOCUKLUĞUMUZDU.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı