Haber Üstü Reklam Alanı

FIRÇA VE ISLIK…

19.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır“Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma” Ne güzel ve anlamlı bir söz.Kimin söylediğini merak ettim.Her şeyi bilen malum internet arama motorunda arayınca, peygamberimizle birlikte, bir sürü VİP konumu kişinin söylediği ortaya çıktı.Ancak çoğunluk “Konfüçyüs” çıkınca ben de tamam dedim.Neyse konumuz kimin söylediğinden ziyade,sözün ne anlama geldiği.

A Milli Futbol Takımımızın, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri için İzlanda’ya gittiğini ve havalimanındaki “FIRÇA” olayını herkes duydu,gördü.Bir anda dünyanın en meşhur haber malzemesi olan bulaşık fırçasının zaman içersinde müzelik değeri olursa şaşırmayın sakın.Futbol dünyası ne ahtapotlar,vuvuzelalar ne paha biçilmez sakızlar gördü.Sakız dediğime bakıp da küçümsemeyin.İngiliz futbol adamı Sir Alex Ferguson'un şimdi aklıma gelmeyen önemli bir Manchester United maçında çiğnediği sakızı, fanatiğin biri zamanında 420 bin İngiliz sterlinine satın almış,varın hesaplayın artık.Böyle ilginç örnekler saymakla bitmez.Bu ara konumuzdan uzaklaştık,toparlayalım.İzlanda’daydık,elin dengesizi fırça saçmalığı yaptı diye ortalığı ayağa kaldırdık ya,bende kafayı Fransa maçında adamların ulusal marşını seyircilerimizin ıslıklamasına taktım.Sahi niye ıslıkladık? Aynı şey Fransa’da bize yapılsa hoşumuza gidecek mi? Kaç kere şahit oldum,bir spor insanı için bile yapılan 1 dakikalık saygıyı ifade eden anma duruşunda bile ıslıklar,anlamsız bağırmalar…Neden böyleyiz? “EMPATİ” denen sözcüğü insanlarımızın anlaması,sindirmesi için ne yapmalıyız?

Ulusal marş “Özlü dizeleriyle bir ulusun, yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu yansıtan marştır.” İstiklal Marşımız çalınırken nasıl tüylerimiz diken diken oluyorsa,elin adamının da aynı duyguları yaşayabileceğini hep görmezden mi geleceğiz? Ya da rakip takım oyuncularının moralini bozma taktiği bahanesine mi sığınacağız?.Olmaz arkadaş,ne olursa olsun bir milletin onuru,gururu olan ulusal marş sırasında yaptığımız hiç şık olmadı,olmaz.Aynısı bize yapılsa,yapıldığında neler hissedeceğimizi “EMPATİ” kuralım,düşünelim.Fırça olayı gibi saçma sapan olaylar o günün koşullarında maçın reklamını fazlalaştırarak,seyredilme oranını artırır,bir iki gün sonra kimse hatırlamaz bile.Ancak ulusal marş gibi simgelere hakaret anlamına gelebilecek davranışlar unutulmaz.

O yüzden “cuk” diye oturur yeri geldiğinde böyle güzel sözler…

“Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma”

Spor,sağlık ve hareket dolu günler sizinle olsun…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı