Haber Üstü Reklam Alanı

Sil Baştan

21.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır31 Mart yerel seçimleri CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun, sorunlu biçimde mazbatasını alması ile sonuçlandı. AKP İstanbul seçimlerinde komple teorisi var, hile var, hurda var demesine rağmen demokrasi kazandı, İmamoğlu İstanbul’da, müftü torunu Gaziemir’de koltuklarına oturdu, icraatlarına başladı, Allah sonumuzu hayreylesin. 

AKP’nin Yüksek Seçim Kuruluna yaptığı itirazlar nedeniyle, kazandığı zaman zarfında, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yaptığı belge temizliği, işin boyutlarının sandığımızdan daha büyük olduğunu, ayakkabı kutularının değil, doldurulan çuvalların temizlendiği anlaşıldı.

CHP’nin İstanbul,  Ankara,  İzmir,  Adana,  Mersin,  Çankırı, Artvin ve Ardahan  illerindeki  seçimleri kazanmasını sağlayan, HDP’nin emekleri yabana atılamaz. Uyguladığı siyasi ve politik duruşunun yanında,  hayata geçirdiği seçim stratejisi de çok önemlidir. Bu nedenle CHP Güneydoğu politikalarını gözden geçirmelidir.

CHP Genel Merkezi tarafından Gaziemir Belediye Başkanlığına adaylığı açıklandığı gün,  yerel seçimleri kazanacağı belli olan Halil Arda, ilçe düzeyinde AKP ile oy farkını on bir bin den, on beş binlere çıkartarak hedeflediği rekor oy oranına ulaşmıştır. İlçemizde de özellikle Binbaşı Reşat Bey, Aktepe ve Emrez mahallerinde HDP’nin desteğini ardına alan CHP adayı Halil Arda’ya, Sarnıç’ın mahalle lerinden  gelen oy oranlarında ki azalma nedeniyle, oy oranı yüzde altmış bandına ulaşamadı.

AKP,  Gaziemir’in belediye meclis üyeleri için yaptığı itirazlar nedeniyle mazbatalarını iki gün geç alan Arda ve meclis üyeleri, ilk meclis toplantılarını yaparak göreve başladılar.

Gaziemir kamuoyunun tepkisini toplayan, geçmiş yönetimin son günlerinde iş başı yaptırdığı yirmi iki kişiyi, işlerine son vererek, başkan yardımcılığı kadrosunda yaptığı değişikliler, Arda’nın işe doğru yerden başladığı algısını yarattı. Geçmiş dönemin bu döneme bıraktığı kötü miraslardan biride, göreve gelmeden, alın teri dökmeden ayda bir kez bankamatik kuyruğuna girip maaş alan çalışanların durumu. Son yıllarda sayıları hızla artan bu kişilerin, bir an önce tespit edilip, gerekli yaptırımların yapılması, ilçe kamuoyunun yakından takip ettiği konuların başında geliyor.

Yeni bir yönetim anlayışı getireceği beklentisi, daha ilk gün icraatlarına yansıyan Halil Arda’nın, göreve başladığı günden bu yana Gaziemir Belediyesinin ekonomik durumunun röntgenini çekmeye çalışıyor. Elli milyon tl’nin üzerinde bir borç devralan Arda’nın ilk icraatı, kemer sıkma politikalarını devreye sokmak oldu. 

Toplumun yeni siyasetçi profili beklentilerini hayata geçireceği icraatlar da, dar kadrocu anlayış yerine çoğulcu anlayış ile sil baştan bir belediye yönetim şeması oluşturması, belediye bütçesinin nerelere harcandığını şeffaf biçimde açıklaması, kapalı kapılar değil, açık kapılar ardında görüşmelerini sürdürmesi, ulaşılabilir bir belediye başkanı olması, siyasi ideolojisini terk etmemesi, oturduğu koltuğun halkın koltuğu gerçeğini unutmaması, ben değil biz demesi, vefa duygusunu kaybetmemesi, yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişmemesi ile halkın yeni siyasetçi beklentilerine cevap verecektir. 

31 Mart yerel seçimlerinde, şahsım da belediye meclis üyesi seçilerek görevime başladım. 2018 yılının Ekim ayında yazdığım bir yazının başlığı olan ‘Meclis Üyeleri Emir Eri Değildir’ düşüncelerim ile doğduğum büyüdüğüm, her metrekaresinde ayak izimin olduğu ilçeme hizmet etmenin sevincini yaşıyorum. Yerel seçim öncesi şahsıma olan desteği ve eleştirileri özümseyerek, görevime başladım. Bu güne değin, Gaziemir Net, yerel internet gazetesi olarak hayata geçirdiğim özgür gazeteci kimliğimi kaybetmeden, çevreye olan duyarlılığımızla, amatör spora olan bakış açımızla, kültür ve sanat faaliyetlerine bu güne kadar verdiğimiz desteğin tecrübesi ile görevimizi layıkıyla yerine getirip, daha ileri bir siyasi toplum yapısı oluşturma mücadelesini, sonuna kadar sürdüreceğiz.

Yüzde doksanı yenilenmiş ve ilk kez görev yapacak AK Partili, MHP’li ve CHP’li üyelerden oluşmuş meclis yapısıyla, halkın özlemini çektiği yeni bir siyasetçi kimliği,  belediye başkanlığı makamı,  ilçemize yakışır şekilde oluşmuş yerel parlamentonun, siyasi ayrışmalardan uzak, Gaziemir’i marka kent yapma adına tüm ülkeye örnek olacak çalışmalar, içersinde olacağına eminim.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı