Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir’de Fırtına Öncesi Sessizlik

11.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kala iktidarı hedefleyen AKP, Gaziemir belediye başkan adayını sorunsuz şekilde belirlerken, CHP Gaziemir’de aday adaylık yarışı kıyasıya devam ediyor. Cumhur ittifakı nedeniyle MHP Gaziemir’de kepenk kapatırken, İYİ Parti’ nin, Gaziemir’de ne yaptığını kimse çözebilmiş değil. 

2014 yerel seçimlerinde, iki dönem sonra belediye meclisine bir üye gönderen, oda partisinden yıllar önce istifa eden MHP Gaziemir, Cumhur ittifakı sayesinde belki yine bir meclis üyesi seçtirebilir. AKP’ye muhalif bir parti görünümünden, AKP’ye can suyu veren parti konumuna geçince, Gaziemir’de tabanı tamamen kayan MHP Gaziemir, yerel seçimlerde adeta etkisiz eleman konumunda. MHP içerisinden bir grup siyasetçi tarafından kurulan, CHP Genel Merkezinden aldığı can suyu ile nefes alan İYİ Parti’de, eski İlçe Başkanı Leman Emin Bayındır’ın İYİ Parti’nin İzmir’de seçimlere girip girmeyeceği dahi net değilken, gençliğinin vermiş olduğu heyecanla, tecrübesiz siyasetçi kimliği ile kendini aday ilan edivermesi, hatta CHP adayının kim olması konusunda taraf olması, süreci okuyamamasının nedenidir. CHP adayının netleşmesi ile millet ittifakı harekete geçebilecek. 

AKP Gaziemir’de Nazmi Yılmaz yıllar sonra istediğini her anlamda hayata geçirdi. Kendisi belediye başkan adayı olurken, kendine yakın bir ismi de İlçe Başkanlığı koltuğuna getirterek, tek adam rejiminin Gaziemir versiyonunu hayata geçirdi. Uzun zamandır AKP ilçe başkanı sıfatı ile devletin bütün olanaklarını kullanan, onlarca kişiye iş bulan, devlet kapısında vatandaşların sorunlarını çözen,  hasta, cenaze ve düğün kaçırmayan Nazmi Yılmaz, işsiz yüzlerce gencin cv’lerini de alarak, yerelde iş vaatleri ile gençlerin, aynı zamanda ailelerinde umutlarını satın alarak, oy oranını artırma mücadelesi veriyor. Özellikle AKP’nin oy deposu olarak gördüğü, Binbaşı Reşat Bey Mah. Aktepe, Emrez ve Sarnıç’ın bazı bölgeleri, yani Gaziemir’in varoşları dediğimiz bölgelerde, yatay yapılaşmalarda yaptığı çalışmalarla fark yarattı. 

AKP Gaziemir Belediye Başkan Adayı Nazmi Yılmaz, sorunsuz biçimde ilçe başkanlığından adaylığa geçerken, bu durum AKP Gaziemir’de hiç sorun yaşanmayacak anlamına gelmesin. Yıllarını Gaziemir’in muhafazakar sağ hareketine  vermiş bir çok isim, Nazmi Yılmaz’ın adaylığını ne kadar içerisine sindirebilir ki, geniş bir yerel Gaziemirli muhafazakar sağ seçmenin beklentisi, CHP’nin Gaziemirli yerli bir adayın gösterilmesi ile netleşecek. 

Nazmi Yılmaz’ı zorlayacak bir başka konu da, belediye meclis sıralaması olacak. Seksen küsur meclis aday adayının yarıştığı, meclis listelerinin açıklanması ile AKP Gaziemir’de kızılca kıyamet kopacak.  Listelerin üstlerinde olacağını tahmin eden bir çok isim, listede adını göremeyince tepkileri ne olacak, zaten sınırlı sayıda kişinin seçileceği meclise, AKP Büyükşehir adayının müdahalesi, Cumhur ittifakı kontenjanı derken, bir çok isim ya alt sıralarda, ya da liste dışı kalacak. 2014 yerel seçimleri öncesi çıkan benzeri bir kaosun benzeri, Belediye Başkanı Nazmi Yılmaz ile çiçeği burnunda ilçe başkanı Erol Kaya’nın becerisine kalacak. 

CHP Gaziemir’de dokuz resmi, bir gayri resmi aday adayının yarışında son düzlüğe girildi. Aday adayları Ankara’yı adeta komşu kapısı haline getirdi. CHP İlçe binası, adeta Ankara da Genel Merkeze, TBMM’sine ve otel kulislerine taşındı. Tabi ki bu durumu yaratan, CHP Genel Merkezinin ta kendisi. CHP Örgütünü yok sayan bir anlayışla aday belirleme çalışması yapan Genel Merkez, neyi ne şekilde, hangi kriterlere göre, aday profiline bakmadan, ilçede karşılığı var mı yok mu, araştırmasını nasıl yapacak. Anket yapacağız, STK’lara, muhtarlara soracağız balonu ile aday adaylarının gazlarını alan, aday adaylarına para harcatan, STK’ları, muhtarları kahvaltı manyağı yapan aday adayları, broşür, kartvizit gibi görsel dökümanlarlabelediye başkan adayı olma çalışması yapmalarına neden oldu. Aday adayları içerisinde en farklı çalışmayı yapan, esnafı, muhtarları, engellileri, STK’ları ziyaret rekoru kıran, sosyal medyayı en iyi kullanan, WhatsApp mesajlarıyla uyandığımız, WhatsApp mesajlarıyla uyuduğumuz Yüksel Demirsoy oldu. 

CHP Gaziemir’de kim aday gösterilir, kim olur sorusunun cevabını üç bilinmeyenli değil, on bilinmeyenli denklem, matematik profesörü dahi çözemez . Geçmiş yerel seçimlerde, CHP Gaziemir İlçe Başkan ve yönetimleri, bir tek aday adayı ismi üzerinde yoğunlaşırken, bu kez ilçe başkanı Kasım Özkan, düne kadar benim dokuz aday adayım var, genel merkez kimi aday gösterirse, çalışır seçimleri kazanırız diyordu, yani tüm aday adaylarına eşit mesafede duruyordu ve öyle yapıyordu. Fakat aday adaylarından Halil İbrahim Şenol’un, ben bu ilçe başkan ve yönetimi ile çalışmak istemiyorum açıklaması sonrası, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan’da, aday adayı sayısını sekize düşürdü. Bizimle çalışmak istemeyenle, biz de çalışmak istemiyoruz, eğer Halil İbrahim Şenol aday gösterilirse, bizi görevden alın talebini CHP Genel Merkezinde yetkililere, bir çok kez, üstüne basa basa iletti ve söyledi, sonuç ne çıkar bilinmez.

AKP’nin, Nazmi Yılmaz’ı aday olarak belirlemesi sonrası, CHP Gaziemir’in yerli bir aday ile seçimlere girmesi, sonucu belli, oy oranları belli olmayan bir yerel seçim olması demek olacak. Halil İbrahim Şenol’un iki dönemdir belediye başkanı olması, on yıldır belediye başkanlığı yapması, bizim oğlan olması, karşılaşmaya on sıfır önde girmesi demek olsa da, fakat ve amaları oldukça fazla. Yönetim kadrosunun handikapları, güç zehirlenmesi yaşamaları, Aktepe, Emrez, Sarnıç, Binbaşı Reşat, Dokuz Eylül Mahallelerinde hiç görünmemesi, kendisini iki dönem başkan adayı ve belediye başkanı yapan CHP örgütüyle tartışma yaşaması, tam karşısına alması, Halil İbrahim Şenol’un on sıfırlık üstünlüğünü adeta sildi süpürdü. 

Gaziemir siyasetine yön veren yerli Gaziemir halkı, uzatma dakikalarında aday adayı dosyasını veren, Gaziemir’in kurucu belediye başkanı Abdullah Arda’nın torunu, kırk yıldır yerel sol siyasetin içerisinde yer almış ve İl Genel Meclis Üyeliği yapmış Mali Müşavir Halil Arda ile Gaziemir’i çok yakından tanıyan bilen, geniş bir aile yapısına sahip, Gaziemir futbolunun efsane ismi, gazetemizin spor yazarı Enver Kapı’nın ağabeyi, 1980 öncesi ve sonrası yıllarca Gaziemir Belediye Meclis Üyeliği yapan rahmetli Zeki Kapı’nın oğlu, Gaziemir’in Kaptan Muzo’su, İzbeton Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Kapı’yı aday göstermesi, sonucu belli, oy oranı belli olmayan bir seçim yaşanmasına neden olur. 

CHP Gaziemir’in güçlü yapısıyla gireceği yerel seçimlerde, CHP’den aday adayı olan Yüksel Demirsoy ve Abdurrahim Nursoy’un aday olarak göstermesi, örgüt adına hiçbir sorun teşkil etmez. Her iki aday adayı ile de Gaziemir’de seçimleri kazanabilir. Aday Adaylık dosyasını ilçe başkanına teslim ettikten sonra adeta çalışma rekoru kıran, Gaziemir eski belediye meclis üyesi Tahsin Çuhadar ile yola çıkan, CHP Konak eski ilçe başkanı Uğur Yelekli ile yürüyen, oğlunun isminin, yerel seçim de CHP sloganı aynı olması, Derman bulması, başarı hikayesi yaratan, noter onaylı projeleri olan, fakat on yıl önce kendi elleri ile belediye başkanı seçtirdiği, ilçe kongresinde cübbe giydirip, yerel yönetim profesörü ilan ettiği Halil İbrahim Şenol’un, ilçe başkanı ile birlikte topa tuttuğu Yüksel Demirsoy’un, bu açıklamalar karşısında moralinin bir hayli bozulduğu biliniyor. Çalışkanlığınla fark yaratan, örgüt emekçisi, efsane ilçe başkanı sıfatı ile Yüksel Demirsoy, CHP adına seçimleri kazanacak bilgi ve birikimine sahip. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye ettiği Ecevit’in kasketini, Ekmelettin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı göstermesi ile geri istemesi, CHP genel merkezinde nasıl karşılanır bilinmez.

CHP Gaziemir İlçe örgütünün tecrübeli, ağır toplarından Cem Koç, Ali Kaya, Aydın Tülü, Şenay Çavdar, Neriman Balcı Türkeri, Ünal Işık, Ramazan Özkan, Mehmet Çağlı ve Tahir Türkbay gibi isimleri ekibine  katarak, Yeni Nesil Belediyecilik sloganı yaratan, Balkan Göçmenlerinin İzmir Başkanı, temsilcisi, Sarnıç siyasetinin etkili ismi, büyükşehir ve Gaziemir belediye meclis üyesi, örgüt emekçisi Abdurrahim Nursoy’un aday olması da, CHP’yi iktidara taşır. 

Önemli olan çok daha fazla CHP’li meclis üyesi yapısı ile oluşan bir belediye meclisi ise, ilçe başkanının yüz oy fazla getirecek aday adayı, benim adayım diyorsa, ocu, bucu çekişmesi yaşanmadan CHP Gaziemir bir yerel seçim yaşamak istiyorsa, buradan yazamadığım çok daha özel konuların gündeme gelmesini istemiyorsa, altmış yıl sonra kazanılmış bir belediye başkanlığını kaybetme tehlikesi yaşamak istemiyorsa, Gaziemir’in yerel siyasi dengelerin, fotoğrafını genel merkeze anlatmak görevi de, ilçe başkanı Kasım Özkan’a ve yerel siyasete yön veren siyasi aktörlere düşüyor. Kaybedilme tehlikesi yaşamadan, CHP Gaziemir’de bir kez daha iktidar olmak istiyorsa, çarşı meydanının sesine kulak vermek zorunda. 

Belediye Başkan Aday adayları hakkında o kadar attık tuttuk. Aralarında benimde bulunduğum belediye meclis üyesi aday adayları hakkın da da, seçim öncesi bir şeyler söylemek isterim. Yerel de iki dönemdir iktidar olan, anketlerde açık ara önde olan CHP Gaziemir’de, otuz bir üyeli meclise sadece kırk dokuz kişinin başvuru yapması, kabul edilecek gibi bir şey değil. Emek ağırlıklı kitle partisinde, meclise aday adayı olmak için, beş bin tl. para istenmesi, çoğu işsiz, ev hanımı ve emekli örgüt emekçilerini elini kolunu bağladı. Dokuz resmi aday adayının olduğu yerde, her bir aday, on kişi önerse, doksan sayısını ulaşılırken, çoğu ben gibi kendi başına karar vermiş, hiçbir aday adayına empoze olmamış, belediye başkanına iki dönem yeter deyip, kendisi üçüncü, dördünce kez meclise aday adayı olan,  CHP ilçe binasına ilk kez aday adayı olmak için gelen, yıllardır hiçbir örgüt çalışmasına katılmamış, genel seçimlerde dahi, mahallerinde yapılan çalışmalarda yer almamış, siyasi bilgi ve birikimden çok uzak, yerel siyasi yelpazeden bir haber kırk dokuz kişilik meclis aday adayı listesi, belediye başkanı adayı olacak kişiye, Allah nasıl kolaylık verecek bilmiyorum. 

31 Mart 2019 yerel seçimlerimde hem AKP’nin, hem de CHP’nin adayları Gaziemir’e yakışır bir seçim süreci yaşatacaklarına inancım tam. Centilmence geçeceğine inandığım seçim yarışında, 2014’te olduğu gibi korsan bildirilerin dağıtılmadığı, bel altı vurulmadığı, tartışmanın projeler üzerinde olduğu bir yerel seçim yaşayacağız. Bu anlamda her iki parti başkan ve yönetimlerine, büyük görevler düşüyor.  Ülke çapında yapılan araştırmada, yaşanacak ilk yirmi beş il ve ilçe arasında yer alan ilçemizde, demokrasinin tam olarak işlediği, halkın tercihlerinin sandığa tam olarak bir yerel seçim olacağına inancım tamdır. 

İktidara aday her iki partide, yerel seçimlere çok sancılıda girebilir. Hem AKP’de, hem CHP Gaziemir’de, fırtına öncesi sessizlik sürüyor. Fırtına öncesi rüzgarın getirdiği çer çöp, şimdilik halının altına süpürülüyor. Sonuç ne çıkar, sorunlar nasıl aşılır önümüzde kısa bir süre kaldı bekleyeceğiz, göreceğiz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı