Haber Üstü Reklam Alanı

Biz Böyle İstedik

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi YazdırArkadaşlarımız sohbete başlamıştık. Konu dönüp dolaşıp toplum olarak hepimizin yaşadığı tanık olduğu konu üzerinde kenetlendiği neden bu hale geldik neden bu girdaptan çıkamıyoruz Neden bu yaşama mahkum olduk Dolayısıyla kendimizi Neden dört duvar arasında mahkum ettik.

Kısaca eski günlerde doyasıya yaşadığımız, dostluklardan, birlikve beraberliklerden, arkadaşlıklardan, hatta aile bağlarından uzaklaştırılıp kopartıldık.

Hep eskiden böyleydi, şöyleydi diyerek o günleri, o anları, özlemle hatırlama ya üzülerek yâd etmeye başladık.Aslında hepimiz az ya da çok suçluyduk, hep işin kolayına kaçıp sorumluluk almadık, hep kendimizle uğraşacağımıza, başkalarıyla uğraşma ya, başkalarını eleştirmeye alıştık, işin kolayını seçtik. 

Böyle olunca da kendimizden karakterimizden uzaklaştık, şevkatle sevgiyle anlayışla bakmaktan uzaklaştık, empati yapmak yerine, hep ben doğruyum, hep ben haklıyım düşüncesine sarıldık. Yavaş yavaş sevgi saygi dürtümüzü kayıp edip egolarımıza teslim olduk.

Annemiz, babamız, kardeşlerimiz çok ama çok önemliken, çıkarlarımıza menfaatlerimize tercih ettik ailemizi.

Mahallemiz komşularımız, bakkal amcalarımız, mahalle arkadaşlarımız, amcalarımız, dayılarımız, teyzelerimiz yabancı oldu bizlere. Çocukluğumuzun beraber geçtiği, mahallemizin, ya da yaşadığımız muhitin, çocukları, kızları, erkekleri bir yabancı oldu nedense.

Salçalı ekmekleri paylaştığımız, topa tekme vurduğumuz, saklambaç, körebe, yakartopu, meşe oynadığımız arkadaşlarımız yabancı oldu nedense.

Çocuk göremez olduk mahallemizde, oyun oynayanı bıraktık, sokaklardan yok oldular. Evlerine televizyonlara belki de kitaplarla boğulmaya, birbirleriyle yarışmaya başladılar, çocuklukları yaşamadan, başlamadan bitti nedense.

Büyüyenler yalnız büyümeye, yaşamlarının yükünü tek başına taşımaya alıştılar, bir arkadaşa, bir dosta, bir ağabeye bir mahalle arkadaşına hasret kaldılar, o güzel dayanışmayı paylaşmayı bölüşmeyi bilemediler.

Herkes tedirgin, herkes yalnız, herkes umutsuz, herkes çaresiz, herkes asık yüzlü gülen yok, dost yok, arkadaş yok, sırdaş yok, paylaşacak yok, paylaşılacak yok.

Ne mi var? Sahte bir dostluk, menfaate dayalı bir arkadaşlık, çıkar üzerine kurulmuş birliktelik, saygıdan uzak bir gençlik, şiddet korku üzerine endişe üzerine kurulmuş, bir yaşam.

Dedikodunun kol gezdiği, masasından kalktığında arkasından konuşulan, sözde arkadaşlıklar.

Bu mudur yaşam, bu mudur hayat, sorumlusu kim, neden böyle, niçin, neyi, daha değerli ya da değersiz kılıyoruz.

Bizler neydik, ne olduk, ne oluyoruz.

HADİ CANIM, neyi ne için, konuşuyoruz değil mi dostlar.

ÇÜNKÜ BİZ, BİZLER BÖYLE İSTEDİK.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı