Haber Üstü Reklam Alanı

Meclis Üyeleri Emir Eri Değildir

11.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi YazdırYerel seçimlerde seçmenler, ilçesine katkı koyacak yöneticilerini seçer. Burada en büyük yarış belediye başkanlığı için olurken, parti içerisinde bir başka yarışta belediye meclis üyelikleri için olur. Otuz kişiden oluşan Gaziemir Belediye Meclis üyeliği için, partilere yüzlerce başvuru yapılır ve bu başvurular için de kıyasıya pazarlıklar yapılır.

Gaziemir Belediye Başkanlığına aday adayı olanlar, kendi yakın çevresinden olacak, sözünden çıkmayacak, sadece el kaldırıp indirecek, her türlü gözü kapalı evrağa imza atacak meclis üyesi ister. Belediye çalışmalarında her türlü kararı başkan vermesine rağmen, ihtisas komisyonlarından ve meclisten istediği kararları geçirecek, onaylayacak meclis üyelerine de ihtiyaç duyar.

Belediye Başkan adayları, seçim öncesi görev süresi boyunca yapacağı hizmetleri içeren bildirge hazırlarken, bugüne kadar meclis üyeliğine aday olanların hiçbir tanesinden ilçeme şu hizmeti getireceğim diyeni duymadım. Bu güne değin ne parti grubunda, nede meclis oturumlarında ilçeye hizmet anlamında bir proje sunan meclis üyesini maalesef ben tanıyamadım. Sadece bol toplantılı ihtisas komisyonları ve yurt dışı seyahatleri için ortalığı bir birine katan meclis üyeleri tanıdım.

Yerel seçimlerde belediye meclis üyelikleri için, belediye başkanlığı dışında ayrı bir sandık kurulur ve halk doğrudan meclis üyelerini belirler. Başkandan ayrı bağımsız olarak halk tarafından seçilmesine rağmen, belediye başkanı meclis üyelerini çok fazla kaile aldığını da rastlamadım. Meclis üyelerini adeta emir eri olarak gören birçok belediye başkanı maalesef çok gördüm.

CHP Gaziemir’de 19 Ekim’de sona erecek belediye başkan aday adaylığı süreci devam ederken, bu güne değin hiçbir aday adayının resmi bir açıklaması olmadı. Aday adaylık başvurusu yapması beklenen Halil İbrahim Şenol, Muzaffer Kapı, Halil Arda, Cem Koç, Abdurrahim Nursoy, Umut Tekin ve Yüksel Demirsoy gibi isimlerin son güne kadar Genel Merkez düzeyinde çalışmaları devam edecek gibi görünüyor.

AKP Gaziemir’de belediye başkan adaylığını düşünen ve bu uğurda gece gündüz çalışan İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz’ın en büyük rakibi, Gaziemir’in köklü bir ailesinin damadı olan, Kordon İş Adamları Dernek Başkanı, AKP Konak Belediye Meclis Üyesi Ömür Şanlı görünüyor. AKP Kulislerine göre Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için en güçlü aday gösterilen İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in, bana AKP militanı değil daha çok toplumda karşılığı olan, Sivil Toplum Örgüt Başkanı önerin söylemlerine en fazla uyan isim Ömür Şanlı görünüyor.

AKP Gaziemir’de 2014 belediye başkan adayı Kerem Fahri Baykalmış’ın bir kez daha aday olma anlamında yoğun mesai harcadığı biliniyor. Kızılay İzmir Şube Başkanlığı görevini de sürdüren Baykalmış, Gaziemir’e adeta karargah kurdu. Özellikle Ramazan ayında yapılan yardımlar konusunda ayrıcalıklı ilçe olan Gaziemir’de, ekilen tohumların, yapılan yardımların karşılığı 31 Mart 2019’a kadar yeşermesi bekleniyor.

İki dönem Gaziemir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren, geçtiğimiz dönem, Binali Yıldırım’ın ricası ile meclis üyesi olan Adnan Yüksel ve ekibi, 2019 için çalışmalarını sürdürüyor. Adnan Yüksel’in aday gösterilmemesi durumunda, yeğeni AKP tarafından kurulan 35 İzmir 35 Proje Dernek Başkanlığı görevini yapan Deniz Doğan’ın aday olması anlamında çalışmalar yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz 2014 yerel seçimleri öncesi, AKP’den istifa eden eski ilçe başkanı FETO’cu Sabır Telingün’ün olayı sonrası, ilçe de yaşanan karışıklığın bir başka boyutu yine AKP Gaziemir İlçe de yaşanabilir. Bu anlamda iç mücadelesi, iç çekişmesi kıyasıya devam eden mücadelede İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz ön planda olsa da, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilecek kişinin tercihleri farklı olabilir. Mahmut Özgener’in aday gösterilmesi halinde Nazmi Yılmaz’ın şansı oldukça düşük, Ömür Şanlı ve Deniz Doğan’ın şansı bir hayli fazla görünüyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı