Haber Üstü Reklam Alanı

Birilerine Çok Kızdım Aday Oldum

30.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır24 Haziran Genel seçimlerinde aldığı oyla, Türkiye’nin özgürlük mücadelesinin köküne kibrit suyu, üzerine ölü toprağı dökülen muhalefette yerel seçimler için geri sayım başladı.

Demokrasinin kalesi denilen, tüm Türkiye’ye umut olan İzmir’de ise durum içler acısı. Demokrasinin kalesi denilen İzmir’de iktidar olan CHP’nin izlediği demokrasi dışı, tabandan uzak, bireysel siyasi ve ekonomik çıkarlar, dar kadrocu, ekipçi siyasetin sonuçlarını hiç hak etmediği halde yaşayan bir İzmir halkı. 

İzmir siyasetinin bu keşmekeşliğinden Gaziemir’de, yeteri kadar hatta biraz daha fazlası ile nasibini aldı. Gaziemir siyasetini diğer ilçelerden ayıran tek nokta, kol kırılır yen içinde kalır mantığı. İzmir genelinin yaşamadığı birçok sorunu, son dört buçuk yılda yaşayan yerelde iktidar partisinde, artık mızrak çuvala sığmıyor. İzmir siyasetini yakından takip edenler, Gaziemir’i sütten çıkmış ak kaşık sanarken, bilmezler Osmanlı döneminde yaşanan kardeşin kardeşi boğazladığı dönemin aynısının hatta daha fazlasının yaşandığını, denize düşenin yılana sarıldığını bilmezler.

24 Haziran seçimleri sonrası moralman yıkılan CHP örgütünü ayağa kaldıracak tek yöntem, Ön seçim yapılması iken, Genel Merkez ataması yapması, CHP örgütünün ayağına değil, kafasına kurşun sıkılmasıyla eş değer görünüyor. Biz atadık siz seçin yöntemi diye diye, ülkeyi faşist tek adam rejimine kadar getirdi. 

Gaziemir Belediye Başkanlığına, üç dönemdir CHP Gaziemir İlçe Örgütünün tam desteğini ardına alan ve aday olan, bir kez kaybeden, iki kez kazanan mevcut Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol dışında şimdilik aday adayı yok. Son dört buçuk yılda CHP Gaziemir İlçe ile aralarındaki bütün köprüleri yıkan Halil İbrahim Şenol, ilk kez örgüt desteksiz yola çıkıyor. CHP Genel Merkezinin hangi yöntemle adayları belirleyeceği konusunda belirsizlik sürerken, aday adaylık sürecini başlatması belediye başkanlığına, meclise aday adayı olacak bir çok kişinin kafasında soru işareti oluşmasına neden oldu. 

CHP Gaziemir’de bu dönem geçtiğimiz yıllara oranla çok fazla belediye başkan aday adayı çıkmayacak gibi görünüyor. Belki de resmi olarak ‘’Ben her zaman görevde iki dönem yani on yıl yeter diyordum, fakat birileri beni çok kızdırdı, bu çoluk çocuğa ders vermek için, dördüncü kez tekrar adayım’’diyerek adaylık açıklaması yapan Halil İbrahim Şenol dışında aday adayı çıkmayacağı bir süreç yaşanabilir. 

2009-2014 yerel seçimlerinde Şenol’un arkasında duran CHP Gaziemir İlçe örgütü, geçen on yıl içersinde adeta kimlik değiştirdi. Halil İbrahim Şenol başkan olmasıyla CHP Gaziemir İlçe örgütü ile arasına adeta duvar ördü. CHP İlçe örgütünde sabahtan akşama kadar demokrasi diyerek mücadele edenler, Belediye’de işe başlayınca CHP ile ipleri koparıp, çağımızın hastalığı güce taparak birden Halil İbrahim Şenol’cu oldular. CHP gitti, örgüt gitti, demokrasi mücadelesi gitti, Şenol’culuk geldi, biat başladı, menfaat başladı, ekonomik rant başladı, Şenol’da buna itiraz etmedi adeta körükledi. Belediye Meclisi için yapılan ön seçimde Şenol’a muhalif olarak girenlerin ilk işi, kutsal güce tapmak oldu. Geçen dört buçuk yıllık süre içersinde de, ödüllerini layıkıyla aldılar. İş kaptılar, eşlerini çocuklarını, gelinlerini, torunlarını, yakınlarını belediye sarayında işe başlattılar. Kutsal güce daha çok tapanların çocukları ise memur edildi, aynalı işlere verildi. 

Üç Dönem aday olup, iki dönem seçim kazanan Halil İbrahim Şenol’un son döneminde belediyede işler hiçte iyi gitmedi. 24 Kasım 2015 Öğretmenler gününde yapılan bir kutlama programında bir öğretmenin darp edilmesiyle başlayan CHP Örgütü, Belediye Başkanı çekişme sürecinde Halil İbrahim Şenol partisine noter onaylı istifa mektubu gönderesiye kadar sürdü. Türkiye’de ilk kez bir bürokratı görevden aldırmak için iktidar partisi belediye meclis üyeleri komisyonlardan istifa etti, meclisi boykot kararı aldı. Buna rağmen belediye başkanı bürokratlarıyla yollarını ayırmak yerine, partisiyle yollarını ayırmayı, CHP'li belediye meclis üyelerinin restlerini görmeyi tercih etti. 

Şenol’un ikinci dönemde uyguladığı belediyecilik anlayışı, dünya görüşü ile üyesi olduğu parti anlayışı ile uzaktan yakından alakası yok. Anasının dizine yatmayı cinsel tahrik unsuru olarak sayan merkezi Adana’da bulunan Şeriatçı Furkan Vakfı’na, Şeriatçılar tarafından katledilen Ahmet Taner Kışlalı Kapalı Spor Salonun kapılarını açan, İzmir’in ilk ve tek belediye başkanı oldu. Son dört yıldır Atatürk Kültür Merkezini ayda bir kez merkezi Bursa’da olan Tasavvuf Vakfı’na açarak Nazım Hikmet Sahnesinde Mesnevi sohbetleri yapılmasına, gerici yobaz ilişkilerin ilçemizde gelişmesine çanak tutması, ne sol ideolojiyle, ne üyesi olduğu parti görüşü ile alakalıydı. Atatürk Kültür Merkezinde yapılan AKP Gaziemir İlçe Kongre ve toplantılarında, salona asılan Uğur Mumcu, Can Yücel, Nazım Hikmet gibi değerlerin resimlerini, AKP bayrakları ile kapatılmasına ve buna göz yumulması, değerlerine dahi sahip çıkamayan başkan dedirtti.  Doksanlı yıllarda başta Güneydoğu olmak üzere ülkenin tamamında işlenen faili meçhul cinayetlerin faillerinin bulunduğu bir derneğe verdiği sınırsız destek ile İzmir’de Dernek Merkezinin ilçemizde kurulmasına neden oldu. Her açıklamasında ben eski devrimciyim, 80 öncesinde yok şunları yaptım, yok bunları yaptım açıklamalarda bulun, sonra şeriatçıların, yobazların, faşist katillerin önünü yönetim kadrolarınla beraber açmak ne zamandır devrimci görüş oldu.

Gaziemir Belediye Başkan Yardımcı kadrolarının tamamını görevden alıp, iki gün sonra bir kişi hariç hepsini tekrar aynı göreve getirme yöntemi ancak Seydiköy’de olur. CHP Gaziemir Örgütünün desteğini alarak başkan yardımcısı kadrosuna getirilmiş, siyasi başkan yardımcısı Abdurrahim Nursoy’u görevden almak için tüm başkan yardımcılarının istifa ettirmekte, neyin nesidir hala anlaşılmış değildir. Tam sekiz yıldır başkan yardımcısı kadrosu ile belediye ye uğramadan maaş alan mı ararsın, yine belediye başkan yardımcısı kadrosu ile işe gelmeden iş takipçiliği yapanı mı ararsın, görevden alıp yeni görev verilmeden maaş alan mı ararsın, işe gitmeden maaş alan işçi, memur mu ararsın, belediyede çalışırken çarşı meydanında ikinci işi yapanı, yan gelip yatanı bankamatik çalışanını mı, park ve bahçeler, fen işleri çalışacak adam bulamazken,  belediye sarayını hiç gereksiz yüzlerce insan yığmak anlayışı da nedir. 

Öğretmenler Lokali olarak tasarlanan bir yeri özel kişilere peşkeş çekilmesi ile başlayan kötü yönetim, Sosyete Pazarın da yaşanan olaylar, Sevgi Yolu 3 Etabının yap işlet ile rezil edilmesi, Sevgi Yolu 1. Etabının yenilenmesi için yapılan milyonluk kötü çalışma, Tenis Kortları, Yüzme Havuzu, Sarnıç Piknik alanındaki restaurantın iflas ettirilmesi, , İzmir halkıyla bütünleşerek Yeşilin korunması adına başlatılan kampanyayla kazanılan Sarnıç Piknik Alanından başlayıp, Düğün Salonuna kadar olan kısmın kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla kimlere verildiğine kadar sürdü. Gaziemir’e tahta valiz ile gelip Belediye olanaklarıyla yakalanan gösterişli yaşam, tavan yapan ego, özel okul ortaklığına kadar varan ekonomik süreci ancak başkan, başkan yardımcıları ve bürokratların mal varlıklarında değişenleri açıklaması ile son bulur. 

CHP Gaziemir’de aday adaylığını açıklayan ilk ve tek kişi şimdilik Halil İbrahim Şenol oldu. Bu demek değildir başka aday yok. Gaziemir’i sağlıklı şekilde temsil edecek birçok aday adayı, genel merkezin tavrının netleşmesini bekliyor. Halil İbrahim Şenol ilk kez örgüt desteği olmadan yola çıkıyor. CHP Gaziemir İlçe Başkanı ve Örgütü, tüm aday adaylarına ilk kez eşit mesafede duruyor. Yılların deneyimli siyasetçisi İlçe Başkanı Kasım Özkan, bana yüz oy fazla getirecek adayımızın arkasında dim dik duracağını ve aday çıkması için elinden geleni yapacağını belirtmişti. Kasım Özkan’ın bu güne kadar yaptığı çalışmalar sonucunda, ajandasına not ettiği birçok isimle Genel Merkezin karşına çıkacağı, bu isimler dışında seçimlerin tehlikeli olabileceği anlatacak. Halil İbrahim Şenol’un atanma ihtimalinde ise, örgütün başka Şenol’un başka telden çalacağını görmemek siyasi körlük olur. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı