Haber Üstü Reklam Alanı

ŞİMDİ OBEZ OLDUK OKULLARI DOLDURDUK..!

17.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi YazdırÖncelikle 2018-19 eğitim öğretim yılı herkese hayırlı olsun…Yeni eğitim öğretim yılımız herkesi fazlasıyla ilgilendiren bir Avrupa Şampiyonluğu ile başladı.Sakın spor da falan zannetmeyin.Türkiye OBEZ nüfus sayısında Avrupa Şampiyonu oldu. 2018 yılı verilerine göre Türkiye ,Avrupa’nın en obez ülkesi görülürken, dünya genelinde de 27. sıraya yerleşti.Yani ,en kısa anlamıyla Dünya Sağlık Örgütü 2018 Avrupa Sağlık Raporu verilerine göre Türkiye, Avrupa’nın en obez ülkesi olarak kayıtlara geçti.

Obez-obezite nedir? Obezite genel olarak vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile açıklanan kronik bir hastalıktır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite yani “ŞİŞMANLIK”  oluşumuna neden olmaktadır.

    Obezite konusunda,benim derdim çocuklar.Siz büyükler için ne desem boş,yemekten vazgeçmeye niyetiniz yok,bari çocukları kurtaralım.Özellikle çocuklar için suçlu, çoğu kimse hazır: “okul kantinleri”.Ancak bu çok yanlış ve eksik bir değerlendirme olur.Tabi ki okul kantinleri obez konusunda etken.Ancak çocuklarını “fast food” denen hızlı yemek kültürü ile büyüten ailelerin suçu daha büyük.Özellikle çocuklarını internet dünyasından koparamayan,kolaya kaçıp çocuklarını elinde telefonla bilgisayarla büyüten,hareket yoksunu ailelerin,obezite konusunda esas suçu kendilerinde aramasında yarar var.

    Obezite şu anda dünyanın en tehlikeli hastalıkları sıralamasında ilk 10 hastalığın içinde.Bunu ben söylemiyorum Dünya Sağlık Örgütü (WHO) söylüyor.Çünkü önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir.

    Obezite ile çözüm basit:Dengeli beslenme ve hareket.Çocuklarınızı ev yemeklerine alıştırın,çantalarına evinizde hazırlayacağınız kumanya ve içeceği koyun.Ama tüm bunların yanında, ne yapın edin çocuklarınızı HAREKET ettirin.

    İnsanın doğasında “HAREKET” hep vardır.Ancak yaşadığımız  çağda gelişen teknoloji ,baş döndürücü hızla yoluna devam etmektedir.Daha çok teknoloji daha çok rahatlık ve insan faktörüne daha az ihtiyaç sonucu, daha az hareket, beraberinde obezite gibi önemli sorunu da getirmektedir.Özellikle gelişim çağındaki çocukların “Oyun” ihtiyacının hareketsiz sanal ortamlarda giderilmesi,gerçek hareketten yoksun,ruhsal anlamda arızalı bireylerin çoğalmasına da neden olmaktadır.

Sınavlar,sıkışık binalar,beton bahçeli okullar ve sanal bir dünyanın esiri olarak, sağlıksız obez gelişen bireylerle oluşan bir toplumun, sonunun ne olacağının cevabı çok da zor değil gibi.

    Bizim, teknolojiyi bilen ,interneti,telefonu,bilgisayarı dünya standartlarında iyi kullanan bireyler kadar,koşan,sıçrayan,bisiklete binen,yüzen,yuvarlanan,kahkahalar atan bireylere de ihtiyacımız var.

Ve tek çare “HAREKET”tir…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı