Haber Üstü Reklam Alanı

Deniz ve Orman

18.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi YazdırÖnce doğa oluşmuş tüm güzellikleri sunmuş insanoğluna doğanın içinde barındırdığı bu sonsuz güzellikler nasıl oluyor da bu kadar farklı görünebiliyor aslında her biri kendine özgü bir güzelliği gizliyor belki de bu yüzden güneşin batışı bulutların etrafındaki dansı ve yitip gittiğinde kalan kızıllık bazen hüzün bazen de izlenesi bir manzara oluyor  insanoğlu için.

denizin mavisi ormanın yeşili doyumsuz bir seyir zevki sunuyor bizlere bazen iki sevgili sırtsırta veriyor birisi maviliklere diğeri yeşilliklere bakıyor gördüklerini anlatıyorlar birbirlerine, balıklar, martılar, yosunlar,  sandallar, vapurlar, gemiler ayrı bir anlam katıyor denizin mavisine, kurtlar, kuşlar, vahşi hayvanlar alabildiğince uzanan orman, duygusu yüklüyor izleyenlere.

Tartışsalar da  atışsalar da yüzyüze döndüklerinde gerçekle yüzleştiklerinde doğanın mucizesini keşfettiklerinde birbirlerine sarılarak ormansız bir denizin, denizsiz bir ormanın birbirini tamamlayamayacağı gerçeğiyle yüzleşiyor , yaşasın orman ve deniz diye haykırıyorlar.

Bir Okyanusla bağı olan ve büyük bir alanı kaplayan ve gerçeklikle tuzlu olan su kütlesi dünya yüzeyinin %70 ini kaplamaktadır.  Ağaç, hayvanı canlılar topluluğu, belirli yükseklikteki ve büyüklükteki ağaçlar, çalı, bitkiler, mantarlar ve çeşitli hayvanlarla toprağı birlikte meydana getirdiği topluma çeşitli faydalar sağlayan bir servettir oksijendir hayattır ormanlar.

Şarkılara, türkülere,  hikayelere,  romanlara, filmlere konu olmuş renk katmış aşklara,  sevdalara ortaklık etmiş deniz ve orman doğanın güzellikleri çok şeyler sunduğumuz insanoğluna bizler yaktık kirlettik, sizlerin kıymetını bilmedik siz hep verdiniz biz hep aldık haksızlık ettik doğaya bir gerçeği hep yok saydık sizler yoksanız bizlerde yokuz, sizlere  gereken sevgiyi saygıyı göstermemeye devam edersek bir gün gelecek o önlenemez engellenemez gücünüz karşısında yok olmaya mecbur kalacağız. Martıların balıkların yakaladığı huzuru bulduğumuz mavilikler kuşların, kurtların oksijen deposu yeşilliklerin ağaçların dili olsa da ey insanoğlu kıymayın bizlere diyerek  haykırırlardı güçlerinin yettiğince.

Deniz insanın içindekilerini attığı en güzel imandır, Çoğu zaman derdimizi hissettiklerimizi, denize karşı anlatırız,  öyle ki deniz insanın ruhunu dinleyen en güzel arkadaştır.

‘’Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden  yoksunudur.  Burasını öyle bir ağaçlandırın ki kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın’’(Atatürk) 

Yeşilliklerle mavisiyle ormanıyla deniziyle güzel mutlu huzurlu bir yaşam geleceğimiz umudumuz olsun. Doğayla barışık sevgiyle tanışık sevdaya kucak açmış yeşilliklere maviliklere yelken açmış güzel bir dünya gerçeğimiz olsun.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı