Haber Üstü Reklam Alanı

ŞU ÇILGIN TÜRKLER

17.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi YazdırYazıma başlarken, başlığı başka bir şekilde koymayı planlamıştım.Ancak çoğu insanın sadece başlıkları okuyarak fikir sahibi olduğunu iyi bildiğim için vazgeçtim.

    Mesela, başlığı  tembel ya da saygısız sıfatı ile kullansaydım, eminim birçok kişinin vayyy bu bir hakaret diye zıplamasına neden olabilirdim.Rahmetli Turgut Özakman’da çok ses getiren romanına “Şu Çılgın Türkler” adını koyarken, belki  benim gibi düşüncelere dalmıştır.Bu başlık konusunu yazımın sonunda açacağım.Lafı fazla uzatmayalım,konumuza girelim.

    Geçtiğimiz günlerde hayatımın en çılgın işlerinden birine kalkıştım ve bir bisiklet turuna katıldım.Sıradan bir bisiklete sahip olarak günde 2-3 kilometreden fazla yol yapmayan biriyim ve hangi akla hizmet bisiklet turuna katıldım hala inanamıyorum.Bisiklet turu dediğim az da değil,300 kilometrelik bir tur ve ilk gün sadece 130 kilometreydi.İzmir’den önce Tekirdağ’a otobüsle,oradan arkadaşın aracı ile Edirne’ye geçtik.Edirne’de 3 kadın katılımcı ile birlikte toplam 30 bisikletli bir araya gelerek adı Balkan Turu olan ama sadece Bulgaristan ile sınırlı olan turumuza başladık.

    Kapıkule sınır kapısından yeşil pasaporta sahip olmanın verdiği dayanılmaz rahatlık ile geçtim.Sınırı geçtiğiniz anda değişen insan profili,tabelalar,konuşmalar bir anda şaşırmanıza neden olabiliyor.Sınırın hemen arkasındaki 5-10 kilometrelik güzergahta terk edilmişlik durumunu saymazsak yollar güzeldi.Yol kenarları ise şaşırtacak kadar temizdi.Kendi yollarımızın kenarlarında devamlı atılan çöpleri hatta çöp poşetlerine aşina olan gözlerimiz,bu görüntüler karşısında utandı.

    Arada belirtmek isterim ki 10 tane Bulgaristan’ı yan yana koyun 1 tane Türkiye yapmaz.Ekonomik anlamda onlardan çok ama çok iyi durumdayız.Zaten sınırı geçtiğimiz anda karşımıza çıkan insanlardaki mutsuz ifade bu durumu da ispatlar nitelikteydi.Genç nüfus hiç yok gibi.Yaş ortalaması çok yüksek.Ancak 10 tane Türkiye’yi yan yana koyalım, kafa yapısı anlamında 1 Bulgaristan yapmaz durumu da yaşadık.

    30 Kişilik bisiklet grubu yolumuzda giderken ne bize korna çalan,ne laf atan ne de herhangi bir şekilde rahatsız eden oldu.Hatta taşıtların bizi görünce son derece dikkatli bir şekilde yavaşlamaları ve yanımızdan aşırı kontrollü geçmeleri ise bizi çok şaşırttı.Bu davranış şekli tur bitip de tekrar sınırdan geçip canım memleketime ayak basıncaya kadar devam etti.

    Ve sınırı geçince olayın ne kadar ince bir çizgi ile ayrılmış olduğunu gördük.Edirne’ye daha varmadan ve vardıktan sonra da  üstümüze süren taşıtlar,yol vermeyip bize sözle ve hareketlerle tacizde bulunanlar,yanımızdaki kadınlara laf atanlar ve daha bir sürü rahatsızlık konusu.Başlığı o yüzden bambaşka bir  sıfat ile atacaktım ama ,sadece başlık üzerinden fikir sahibi olup da mangal da kül bırakmayanlara malzeme vermeyelim dedim.

    Dünyanın her yerinde milyonlarca insan bisiklete biniyor.Ucuz,pratik ve gerçek bir trafik dostu.Ama bir türlü canım memleketimde hak ettiği değeri bulmuyor.Gerçi yaya kaldırımlarından bile rahatlıkla karşıdan karşıya geçemediğimiz memleketimizde, hangi hak ettiği değerden bahsediyorsam? Yıl 2018 ve canım memleketimde  hala spor yapmak dünya meselesi ve bisiklet hala çoluk çocuk işi.

    Neyse, ne söylesem boş…

Yapanlar için “Spor Dolu Günler Sizinle Olsun”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı