Haber Üstü Reklam Alanı

SPORDA EVRİM VAR MI?

18.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır“Evrim Teorisi, yeni türlerin oluşumunun var olan türlerin evrim geçirerek değişmesi sonucu gerçekleştiğini savunan, bu düşünceyi de evrim sürecine etki eden mekanizmalar ve faktörlerle açıklayan bir teoridir. “ Şimdi bu teoriye ve çoğu bilim insanının da kabul ettiğine göre, insanların bugünkü hali maymunların bir evrim geçirmesi sonucu oluşmuştur.Yani o kafesler ardında gördüğümüz muz peşinde koşan maymunlar,binlerce yıllık bir sürecin sonucunda insana dönüşmüşler.Bu konu ile ilgili yapılan dünya çapındaki filmler de bu teoriyi destekler gibi.

Şimdi bu girişin ardından biraz daha kafa yoralım.İnsanı hayvanlardan ayıran özellikler ne? Bu soruyu kime sorsanız,çoğunluğu “akıl” diyecektir,sanki etrafımızdaki herkes çok akıllı, hayvanların hiç aklı yokmuş gibi.Ardından sadece insanlarda olduğu farzedilen adalet,vicdan ve ahlak gibi duygulara sahip olmasını eklersek,insanın evrimini tamamladık gitti.

Ne yazık ki hangi tür teoriye inanırsak inanalım bence insanın evrimi bitmedi ve bitmeyecek gibi de görünüyor.İnsanı hayvanlardan ayıran akıl-adalet-vicdan-ahlak dörtlüsünü kendi işim sporda ne zaman görürsem,işte o zaman bu evrim işine tamam diyeceğim.Sporda evrimin tarifi belki rekor,belki madalya belki de daha fazla spor tesisidir.Benim için spor da evrimin tarifi,topyekün “spor kültürü”dür.

Spor kültürü,içinde akıl-adalet-vicdan ve ahlak unsurlarını barındıran önemli bir konudur.Bırakın okuma yazma bilmeyi,çocukların temel ihtiyaçlarını kendi başlarına gidermeye başladığı an,spor kültürünü de alma zamanı olmalıdır.Spor kültürünü alan ve hayatının her anında bu kültüre göre yaşamaya çalışan insan evrimini tamamlamış insandır.

Etrafınıza bir bakın:Durmadan küfür eden,yerlere tüküren,arkasına bile bakmadan çöpünü atan,yaya geçitlerinde size yol vermeyen,trafikte canavara dönüşen,gözünü telefondan ayırmayan,sadece ve önce “ben” diyen ve evrim teorisine göre hayvanlardan daha akıllı insanlarla dolu değil mi?

Spor kültürü alan insan ise akıllı,adaletli,vicdanlı ve ahlaklı olur.Kazanmayı bildiği gibi kaybetmeyi ve rakibine saygı göstermeyi de bilir.Spor kültürü alan insan,sporu doğal yaşamın bir gereği kabul eder,her yaşta spor yapar.Spor kültürü alan insan,pes etmemeyi bilir,mücadele ve hedeflerine ulaşmadaki kararlılığını yaşamının her alanında gösterir.

Ve spor kültürü almış insanlardan oluşan bir toplum ise asildir, güçlüdür, çağdaşdır. 

Spor dolu günler sizinle olsun…

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı