Haber Üstü Reklam Alanı

Alkış mı Şak Şak mı?

9.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi YazdırYaşamın içerisinde en çok yaptığımız hareketlerin başında, iki elimizi hızlı, yavaş veya yumuşak biçimde, birbirleri ile buluşturmak geliyor. Bu hareket ile özdeşleşmiş bir atasözümüz vardır. ‘Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var’ 

Fakat, benim anlatmak istediğim, iki elin birbiri ile buluşmasını nerede, niçin ve neden yaptığımızdır. Bazen bir olayı protesto etmek için alkışlayarak, bazen çok güzel bir olayı ödüllendirmek, bazen de hiç gereksiz yere sırf karşımızda bulunan güce, şirin gözükmek için iki elimizi, birbirine temas ettiririz. 

Her ne kadar, ellerimizi güzel bir şeyi ödüllendirmek için veya bir olayı protesto etmek için birleştirsek de toplumumuzun büyük bir kısmı haklı olup olmadığını sorgulamadan, nemalandığı kişileri desteklemek amaçlı ellerini çırpmaktadır. Halkın gözünde böylesi insanlar Şak Şak’çı olarak adlandırılmaktadır. Şakşakçılara en iyi cevabı da toplumun diğer kesimi parmaklarını başka türlü birleştirerek cevap vermektedir ! 

Bu şak şakçılar, genellikle yerel veya genel, siyasi, ekonomik, sosyal güçlerin yanında saf tutan, padişahım sen çok yaşa, seni Allah bu iş için yaratmış, sen dahisin, sen bizlerden çok daha akıllısın, tanrı bizleri size hizmet etmek için yarattı, bizim hiçbir zaman kendi bireysel duygu ve düşüncelerimiz olamaz, sadece size itaat eder, tüm gün sizin sağlığınıza zeval gelmemesi için dua ederiz diyen tiplerden oluşur. Bu yalakalar, Feto’nun sümüklü mendilinin kutsal olduğunu sayar, bazıları Erdoğan’ın bir tarafında kıl olmak ister, bazıları çağımızın peygamberi ilan eder, bazıları sen bu makam koltuğunu bırakırsan, aday olmazsan gelecek kişiler senin yaptıklarını kesinlikle yapamaz, hatta senin yaptıklarını yıkar, seni tarihten silmek için elinden geleni yapar söylemleriyle, o ağacın gölgesinde ellerini ovuşturarak gününü gün eder. 

Aslında gücü elinde bulunduran kişiler, bu şak şakçı takımını çok iyi tanır ve bilir. Onların kendi gölgesinde yaşadıklarını, siyasi ve ekonomik rant elde ettiklerini bilseler de, güçlü kişiler onlardan kesinlikle vazgeçemez. Çünkü, Onlar da bu duruma çok alışmıştır. Erk’i elinde bulunduranlar, kendisini övmeyen hatta eleştiren kişileri anlamaya çalışırken, devreye şak şakçılar girer ve ‘Sizi çok kıskanıyorlar, çekemiyorlar’ diyerek görevlerini yaparlar. 

Dünyanın her tarafında, insanların yaşamları içinde var olan, sevinçlerini, üzüntülerini, başarı ve başarısızlıklarını protesto etme biçimini oluşturan iki elin birbirlerine vurma hareketine, bazılarımız alkış, bazılarımız protesto, bazılarımız da şak şak deriz. Elleri çırpma hareketinin neyi ifade ettiğini anlamak için benim gibi alaylı bir gazetecinin değil, toplum bilimi uzmanlarının araştırması gerektiğine inanıyorum.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı