Haber Üstü Reklam Alanı

CHP Gaziemir’de Heyecanlı Kongre

11.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi YazdırCHP Gaziemir Olağan Kongresi Olağan üstü sonuçlarıyla, olaylarıyla, kulisleriyle sonuçlandı. CHP Gaziemir İlçe Başkanlığını beş yıl sekiz aydır, başarıyla sürdüren, görev yaptığı dönemde yapılan yedi seçimden başarıyla çıkan, kadın kollarını aktifleştiren, gençlik kollarını çalıştırmayı başaran, ilçenin geçmiş tarihi ile ilgili ilk ve tek arşivini oluşturan ve kitaplaştıran, vefanın İstanbul’da bir semt adından ibaret olmadığını tekrar hatırlatan genç başkan Umut Tekin, kadınların gözyaşları arasında, ayakta alkışlanarak kongre salonundan, eski ilçe başkanı sıfatıyla uğurlandı. 

İlçe Kongresine üç gün kalaya kadar aday çıkmayacak mı, görev tekrar Umut Tekin’e mi kalacak derken, 18 Kasım’da yayınladığımız ‘CHP Gaziemir’de Fırtına Öncesi Sessizlik’ haberinde belirttiğimiz gibi, ilçe kongresi iki adaylı olacak ve iki belediye meclis üyesi ilçe başkanlığı için yarışacak öngörümüz tuttu. Her ne kadar altılıyı tutturamasak ta, ilçe kongre öngörümüz cuk diye oturdu. 

CHP Gaziemir’de çok uzun zamandır süren İlçe Başkanı, Belediye Başkanı ayrışması ilçe kongresinde artık gün yüzüne çıktı, bu olay artık partililerden saklayacak, gizleyecek bir konumdan çıkarak, ikiliyi direk rakip konumuna getirdi. İlçe kongresinde Umut Tekin’e yakın bir grup partilinin desteklediği, 22 Şubat 2017 tarihinde yine bu köşede özelliklerini ‘Bir Anadolu Siyasetçisi’ başlığıyla anlattığımız Kasım Özkan’ı, ilçe başkanı adayı olarak göstermesinin ardından, yirmi dört saat bile geçmeden, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a yakınlığı ile bilinen eski ilçe başkanı Elif Becek’in, yarışta bende varım diyerek adaylığını açıklamasıyla, artık ayrışma saklanacak, gizlenecek bir durumdan çıktı, karşılıklı silahların çekildiği bir duruma dönüştü. 

CHP Gaziemir İlçe Başkanlığına farklı iki aday çıksa da, aralarında ideolojik bir ayrışma olmaması, siyasi düşünce temelinde farklı düşünmeseler de,  arada ki tek tartışma konusunun, ben senden daha önce Gaziemir’e geldim yerleştim, sen benden daha sonra Gaziemir’e geldin, benim vefa kitabında fotoğrafım var senin yok, seni Maşatlığa bıraksak, çarşı meydanını bulamazsın gibi yapay tartışmalarının dışında asıl gerçek olan bir adayın ilçe başkanına, diğer adayın belediye başkanına yakın olmasıdır. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına söylediği, sakın kongrelerde örgütün işine karışmayın talimatı ile bu işlerden uzak duran Halil İbrahim Şenol’un yerine topa giren bazı bürokratlar, Elif Becek’e destek olmak adına yaptıkları çalışmalarda, kantarın topuzunu fazla kaçırdılar. Belediyede çalışan bazı delegeleri işleriyle tehdit ederek destek istemeleri, kamu gücünü kullanarak bu desteği çoğaltmaya çalışmaları, örgütün fazlasıyla tepkisini çekti.

CHP Kongresinde aday olan her iki adayda, adaylık ve kongre konuşmalarında belirttiği gibi, Kasım Özkan’a örgüt emekçileri tarafında adaylık teklifi gitti, Elif Becek ise, benim Gaziemir’e vefa borcum var söylemleri ile kendi adaylık açıklamalarını yaptı. Adayın biri, kırk yıldır CHP içersinde mücadele ediyor, Afyon gibi bir yerde beş dönemdir yöneticilik yaptığını belirtiyor ve ilçe başkanlığının ne kadar zor bir görev olduğunu, hele hele Umut Tekin’den sonra bu görevi yapmanın ağırlığından bahsederken, Elif Becek’in adaylık nedenlerine sadece vefa borcunu koyması, bin dokuz yüz seksen sekizden bu yana Gaziemir’de olma avantajını belirtmesi, delegelere pek inandırıcı gelmemesi neticesidir iki aday arasındaki oy farkı.

Kongre öncesi her iki adayında kozmik odaları sabaha kadar çalıştılar. Gece boyunca yüzlerce kez değişen yönetim kurulu ve il delege listelerinin son hali, kongre salonuna girmeden kulislere girdi. Kongrede Kasım Özkan’ın listesinde olmak isteyen yüzlerce siyasi, taleplerini Özkan’ın ekibine bildirirken, Becek ekibinin oluşturmaya çalıştığı liste ise sürekli azaldı. Becek ekibi gece boyu bir çok kişiye yönetim ve il delegesi olma teklifi sunarken, gelen teklifler nazikçe geri çevrilmeye ve ret edilmeye başlandı. İl Delege listesine yazıldığını gören bazı siyasiler ise kongre salonun da listede yer almak istemediğini ve isimlerinin lütfen silinmesini istemesi, çıkacak farklı bir sonucun göstergesiydi zaten. Becek’in deneyimli siyasi ekibinin de çok iyi gördüğü bu fotoğraf nedeniyle Elif Becek, kongre konuşmasını sağlık sorunlarıyla mücadele ederek tamamlamak zorunda kaldı.

Kasım Özkan ise çıkacak sonuçtan emin bir şekilde yılların tecrübesi ile kongre konuşmasını yaptı. Özkan’ın konuşmasında belirttiği, burada bulunan dört yüz delegenin evlerini ziyaret edeceğim, kimin evinde oğlu, kızı partiye üye değilse onları ilk olarak partiye üye yapacağım, kadınıyla, genciyle daha canlı, daha hareketli bir CHP Gaziemir İlçe yaratacağım söylemi uzun süre alkış aldı.

CHP Gaziemir İlçe başkanlığına aday olmayarak, ilçe başkanlığına veda eden Umut Tekin’in konuşması sırasında salonda bulunan bir çok kadın, gözyaşlarıyla Tekin’i dinledi. Umut Tekin’in yaptığı duygusal konuşmayı ağlayarak dinleyen kadınların başında, eşi Özden Tekin geliyordu. Kongre sonunda eşinin yoğun siyasi yaşamdan uzaklaşıp, ailesine daha fazla zaman ayıracağının bilmesinin mutluluğu ile bugünün kazananı aslında Tekin ailesidir diyerek mutluluğunu belirtti. 

Umut Tekin’in yaptığı veda konuşmasında ilçe başkanlığı boyunca örgütle bir bütün oluşturduklarını, seçimlerde kazanılan zaferin ve başarının, birlikte çalışma yapmanın eseri olduğunu söyledi. Örgüt olarak bir çok sosyal projelere imza attıklarını, bedensel engellilerin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini, yatay ve dikey örgütlenme modeli ile Gaziemir’in seçmen yapısının profilini çizdiklerini söyledi. Bazı kongre delegelerinin, Elif Becek’in listesine imza ve destek vermeleri konusunda işleriyle tehdit edildiği, bu delegelerin kendisini ağlayarak aradıklarını söyleyen Tekin, yapılan bu uygulamaya büyük tepki gösterdi.  İlçe başkanlığı sürecinde yaşadığı başarı ve mutluluğu örgütüyle paylaştığını, üzüntüleri ve mutsuzlukları yutkunarak içine attığını, dışarıya belli etmemek için elinden geleni yaptığını söyledi. Bu yutkunmaların son zamanlarda çok daha fazla arttığını, bununda kendisini çok yorduğunu ve mutsuz ettiğini belirtti. Parti içersinde parti içersinde bir grup arkadaşın uzun çalışmalar sonucunda belirlediği, isim olarak ilçe başkanlığına önerilen ve bugün aday olan Kasım Özkan’a destek vereceğini söyleyerek, kongrede bulunan delegelerden helallik istedi konuşmasını tamamladı.

Umut Tekin’in konuşmasının ardından, Tekin’e plaket vermek için kürsüye gelen Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Tekin’in konuşması içersinde belirttiği, belediye personeli içersinde Becek’e destek vermek için işiyle, gücüyle kim tehdit edildiyse ve bu salonda ise mertçe ortaya çıkmasını ve açıklamasını istedi. 

CHP Gaziemir İlçe Kongresinin en önemli olaylarının başında, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un, seçimleri kazanan Kasım Özkan’ın on yedi kişilik il delege listesinde olmaması geldi. ‘CHP Gaziemir’de Fırtına Öncesi Sessizlik’ haberimizin fırtına kısmını kapsayan bu olayın, bir günde buraya gelmediği biliniyor. 24 Kasım 2015’te tohumları atılan ve en son ilçe başkanının veda niteliğinde organize ettiği, belediye başkanı ve meclis üyelerinin beraber olduğu yemek sonrası yaşanan olayların sonucudur Halil İbrahim Şenol’un, il delege listesinde yer olmaması. 

CHP Kongresinden çıkan bir başka sonuç var. O sonuçta Gaziemir’de altmış yıl sonra yerelde seçimleri kazanılması anlamında büyük emeği olan, uyguladığı sosyal belediyecilik politikalarıyla taraflı tarafsız tüm İzmir’in ve ilçemizin taktirini kazanan, genç yaşından bu yana demokrasi mücadelesi veren, ilerici, devrimci görüşlerinden ödün vermeyen, dürüstlüğüne toz kondurulmadan iki dönemdir, Gaziemir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Halil İbrahim Şenol’un, 2019 yerel seçimlerinde aday olmayacağı sonucudur. 

Zaten Halil İbrahim Şenol uzun zamandır iki dönem bu görevi yapmak için yeterlidir, bu dönem aday olmayacağım mesajları vermesine rağmen,  kendisine çok yakın duran, sırtından siyasi ve ekonomik rant elde etmeyi alışkanlık haline getirenlerin gelecek kaygıları nedeniyle, Halil İbrahim Şenol’un siyasete devam etmesini istemesi, Halil İbrahim Şenol’a sağlık anlamında, siyaset anlamında yapılmış en büyük kötülük olacaktır. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı