Haber Üstü Reklam Alanı

“ATA” GİTTİ… SPOR BİTTİ. . . !

3.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi YazdırHer 10 Kasım saat 09.05 geçe Büyük Önderimiz Atatürk’ü anmak için, milletçe saygı duruşundayken kafamda bir sürü düşünce, dalar giderim.O kısacık ömrüne,bu kadar işi nasıl sığdırmış diye şaşar dururum,hayranlığım saygım her yeni yaşımda bir kat daha artar.    

    Bir düşünün, Cumhuriyet tarihimizin başından bugüne kadar hangi siyasi lider, halkla spor anlamında Atatürk kadar yakın olmuştu? Özellikle Florya’da halkla beraber denize girip, onlarla çektirdiği fotoğraflar bugün bile nasıl da imrendiriyor insanı. Oysa Atatürk o fotoğrafları sadece spor olsun diye çektirmemiştir. Zeki lider, o fotoğrafları gören insanların da su sporlarına karşı hareketleneceğini, ilginin artacağını hesaplamıştır. Tıpkı şapka devrimini başlatmak için gittiği Kastamonu’ya, başında Panama Şapkasıyla gitmesi gibi. 

    Günümüzde,  özellikle dünya liderlerinin kişisel tanıtımında rol alanlar, bunun bilinciyle, liderlerin kılık kıyafetinden tutun da, attığı adıma, ağzından çıkan her söze kadar yönlendirmeler yapmaktadırlar. Çünkü halk onları örnek almakta, onları taklit etmektedir. 

    Atatürk,  bunu yaşadığı dönemde en iyi anlayan ve buna göre davranan liderlerdendi. Onun spor konusunda,  “o günün koşullarına” göre yaptığı büyük atılımlar bugün bile yapılamamıştır. Kurulmasına önderlik ettiği sporla ilgili kuruluşlar bugün hala devamlılığını sürdürmektedir. Özellikle 1924 yılında Paris Olimpiyatlarına gidilebilmesi için, o günün zor koşullarında maddi manevi imkanlar yaratma çabası, Türk insanının yeteneklerine güveninden kaynaklanmaktadır. 

O günlerin hızlı ilerlemesine karşılık, anayasamızda spor konusu ilk defa 1982 anayasasında yer almıştır. Ancak anayasamızda bile, içinde spor geçen kısımlar çok azdır. Anayasadaki “Devlet,  her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır,  sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.  Devlet başarılı sporcuyu korur.” sözlerinin gerçek hayatta daha fazla uygulandığını keşke görebilsek. İlkokullarda beden eğitimi derslerinin olmadığı, orta öğretimde beden eğitimi derslerinin mecburi değil seçmeli hale getirildiği, tesis açılma gösterilerinin yapıldığı,  ancak tesislerin boş tutulduğu bir ortamda,  anayasayı sayfalarca sporla ilgili maddelerle doldursak da fayda yok. 

Bizler sporu yapan ve yaptıran insanlar olarak, Atatürk gibi spor yapan ve yapmaya teşvik eden insanlar istiyoruz. Nasıl ki, yeri geldiğinde vatandaşa, kaç çocuk yapması ya da sigara içmeme tavsiye-dayatması yapılıyorsa, spor yapılması konusunda da yediden yetmiş yediye, liderlerin tavsiye-dayatma yapması toplum sağlığı açısından olumlu bir davranış olacaktır. 

Ve , 1916 yılında Büyük Önderin söylediği sözleri, sözün bittiği yer olarak paylaşmak anlamlı olur diye düşünüyorum:

 

“EFENDİLER, 

              SPORDAN YOKSUN BİR GENÇLİK,  NASIL Kİ VATAN MÜDAFAASI SIRASINDA ETKİLİ OLAMIYORSA,  İNSAN DENEN VARLIĞIN KAFA YAPISI DA NE DERECE TEKAMÜL EDERSE ETSİN,  BEDENİ İNKİŞAFI NOKSAN VE YETERSİZ OLURSA,  O VÜCUT O KAFAYI İLERİYE GÖTÜREMEZ,  TAŞIYAMAZ. 

            İLMİ METODLARLA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞINIZ GENÇLER,  TAM ANLAMDA BEDENEN VE FİKREN GELİŞTİKLERİ ZAMAN VATAN MÜDAFAASINDA,  İLMİ SAHALARDA OLDUĞU GİBİ,  SPOR ALANLARINDA DA AVRUPALI HASIMLARINA TÜRK’ÜN ÖLMEZ GÜCÜNÜ İSPAT EDECEKLERDİR. ”

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı