Haber Üstü Reklam Alanı

SPORA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN UYARILAR. . !

4.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi YazdırDiyelim ki bir sabah uyandınız ve gece üstünüzün açık ya da kapalı olma durumuna göre düşünüp, hayatınızda bir anda değişiklikler yapmaya karar verdiniz. O kararlardan biri,kendinizi aynada alıcı gözle iyice inceledikten sonra,spor yapmaksa bu noktada 1-2 dakika durup,derin bir nefes alıp, uyarılarımı okuyup dikkate almanızda yarar var. 

    Spor yapmaya karar verme aşamasındasınız ya da karar verdiniz. O halde ilk yapmanız gereken, genel bir sağlık kontrolüdür. Çok basit bir kalp kontrolü ve kan tahlilleri gibi tıbbi testlerin sonucu, spora daha güvenli başlamanıza neden olacaktır. Tabii ki bu sağlık testlerinin sonuçlarının değerlendirmesi, uzman bir antrenör ya da çalıştırıcı tarafından yapıldığı taktirde, ileride doğabilecek rahatsızlık ve sakatlıkların da önüne geçme şansınız fazla olacaktır. 

    Bu çok önemli ön hazırlığı yerine getirmeniz spora başlamak için yeterli mi? Tabii ki hayır.Bu konu ile ilgili daha bir sürü dikat etmeniz gereken nokta var.Bu yazımda sizlere özellikle spor yaparken giyim konusunda,nelere dikkat etmeniz gerektiği hususunda önerilerim olacak. 

    Giyinmek, ama özellikle sağlıklı giyinmek, sadece spor için değil, günlük hayatın da bir gereğidir. İnsan bedeni diğer canlılardan yani hayvanlardan farklı olarak, iklim şartlarına karşı korunmasızdır. Bu nedenle insanlar, iklim şartlarına ve sağlık durumlarına göre giyinerek kendisini korumak, elbisesi ile bedeni arasında bir ortam yaratmak zorundadır. Özellikle spor yaparken iklim şartlarını göz önüne alarak, soğuk havalarda koruma özelliği olan giysilerden giyinmek, giysileri koyu renkli ve kalın maddelerden seçmek gerekir. Sıcak havalarda ise ince, açık renkli ve hafif giyecekler seçilmelidir. Özellikle güneşli ortamlarda da şapka ihmal edilmemelidir. 

    Spor kıyafeti ile ilgili dikkat edilmesi gereken temel şeyleri özetlersek:

    1-Kıyafet bedeni dış ortamın soğuk ve sıcağından korumalı. 

    2-Yakıcı güneş ışığından korumalı. 

    3-Vücut derisinin solunumuna ve ter buharının dışarı çıkmasına engel olmamalıdır. 

    4-Kıyafetlerin suni değil doğal maddelerden yapılmış olanları tercih edilmeli. 

    5-Dış ortamın toz, kir, yağmur, kar gibi etkenlerinden korumalı. 

    6-Serbest hareketlere engel olmamalıdır. 

    Sayılanlar arasında dikkat edersiniz, spor ayakkabısı konusuna hiç değinmedik. Çünkü spor ayakkabısı ve ayak sağlığı başlı başına bir konudur. Yanlış ve amaca uygun olmayan ayakkabı ile yapılan spor çalışmaları, birçok sakatlığın nedeni olabildiği gibi uzun süreçte ayak iskelet yapısı ve vücut dengesinin bozulmasına, yürüme bozukluklarına neden olabilir. 

    Bu yüzden spor yaparken amaca ve ayağa uygun ayakkabı seçimine de dikkat etmek gerekir. Ayakkabı seçiminde dikkat etmeniz gerekenler ise:

    1-Spor ayakkabı alırken kesinlikle her iki ayakkabıyı da denemeniz gerekir. 

    2-Ayakkabılar ayakta denenmelidir. Hatta yürünerek test edilmeli. 

    3-Ayak parmaklarınızın ayakkabı içinde rahatça hareket edip etmediğine dikkat edilmeli. 

    4-Ayak başparmağınızla, ayakkabı arasında 0,5-1,0 cm’lik bir boşluk olmalı. 

    5-Ayağınızın ayakkabı içine, ayak tabanınızda boşluk kalmayacak şekilde oturduğuna dikkat edilmeli. 

    6-Almayı düşündüğünüz spor ayakkabısının, yapmayı düşündüğünüz spor dalına uygun olup olmadığının, spor dalının antrenöründen, çalıştırıcısından ya da o sporla uzun süre uğraşan birinden öğrenilmeli. 

    7-Spor ayakkabının mevsim şartlarına uygun olup olmadığına dikkat edilmeli. 

    8-Ve aldığınız ayakkabının içine muhakkak teri emen, sentetik olmayan, doğal malzemeden yapılmış çorap giyilmesi gerektiğini de ihmal edilmemeli.. 

    Tüm bu söylediklerimiz spor yapmanın olmazsa olmazlarındandır. Eğer gerçekten sağlıklı bir biçimde uzun süre spor yapmak istiyorsanız bu hususlara da dikkat etmek zorundasınız. 

    Kısaca, sporda giyinmek demek modaya uygun ve yeni demek değildir. Amaca uygun, sağlıklı, koruyucu ve temiz giyinmek demektir. 

Spor dolu günler sizinle olsun…. . 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı