Haber Üstü Reklam Alanı

AĞAÇ HANGİ “YAŞ”KEN EĞİLİR..?

10.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi YazdırTelefonum çalıyor,açıyorum.Karşıdaki vatandaş 8 yaşında kız çocuğum var hocam ve sınıfındaki bütün çocukları koşuda geçiyor,sizce çalışsa ileride şampiyon olabilir mi diye soruyor? İçimden kötü bir ses kapat telefonu derken,iyi tarafım sakin ol diyor.O vatandaşın böyle bir soru sormasının nedeni de biziz diyorum.Çünkü işimizi iyi yapmıyoruz,insanları eğitemiyoruz. 

    Spor alanında gelişmiş ülkelerde yapılan uygulama, çocukları küçük yaşlarda herhangi bir spor dalına yönlendirmek yerine “Hareket Eğitimi” adı altındaki etkinliklere katmaktır. Bir planlama dahilinde yapılan bu çalışmalarla, küçük yaştaki çocukların temel motor özelliklerinin (kuvvet, sürat, çabukluk, dayanıklılık, çeviklik vb. gibi) geliştirilmesi hedeflenmektedir. Daha sonra ilerleyen çalışmalarda yapılan gözlemler sonucunda, her çocuğa hangi spor dalının uygun olduğu konusunda görüş bildirilmektedir. Tabii ki tüm bunların yanında kişisel beklentiler de göz ardı edilmemektedir. 

    Ülkemizde ise genelde bir çocuğun spora başlaması ailenin kişisel yönlendirmesi,çevresel özenti, tesadüfler vb. gibi etkenlerle olmaktadır. Sözgelimi baba futboldan hoşlanıyorsa çocuğunun da futbolcu olmasını ister ya da eve en yakın,  masrafsız,  zahmete girilmeyecek hangi spor dalının kursu varsa çocuk o dalda spora başlatılır.  

    Bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri, her çocuğun ayrı bir büyüme ve gelişme özelliği olduğudur. 

    Büyüme, organizmadaki hücre sayılarının ve hücrelerin büyüklüğünün artarak vücut hacim ve kütlesinin artmasıyken; gelişme ise, hücre ve dokuların yapı ve bileşimindeki değişimlerle biyolojik işlevlerin kazanılması ya da bir başka bir deyişle bedensel olgunlaşma olarak da tanımlanabilir. 

    Her çocukta farklı olan bu büyüme ve gelişme özelliklerine rağmen bilim insanlarının çocukların hangi yaşlarda hangi spora başlatılması gerektiği ile ilgili ortalama değerleri bulunmaktadır.Kişisel olarak,uzun yıllardır çocuklarla temel spor,hareket eğitimi yapan biri olarak,ülkemizdeki en popüler spor dalları için başlangıç yaşları önerim aşağıdaki tablodaki gibidir.

    SPOR ADI:            İLK BAŞLAMA YAŞI:

    Cimnastik            4-6

    Yüzme                6-7

    Basketbol            9-10

    Futbol                12-14

    Atletizm            10-12

    Voleybol            9-10

    Hentbol            10-12

    Güreş                11-13

    Halter                14-15

    Boks                13-15

    Elbette çocuklarımızı spora başlatmak için sadece bunları bilmek yetmeyecektir. Ailelerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususlardan bazıları, yapılacak spor için gerekli malzemelerin maliyeti, fiziksel temas, güvenlik, bireysel yetenekler, ulaşım, çalışmalarda her çocuğa düşen etkinliğin zaman ve sayı miktarı gibi hususlardır. Ayrıca çalışmalar sırasında çocuğumuzun fiziksel yetenekleri konusunda her zaman gerçekçi olmakta da fayda vardır. Üst düzey beklentiler daha sonraki hayal kırıklıklarının da büyük olmasına neden olacaktır. 

    Ve her zamanki gibi özetle, spor konusunda hatta konuyu daha da büyütürsek, sağlıklı bir toplum için ailelere büyük görev düşmektedir. Erken yaşlarda sizin sayenizde, çocuğunuzun kazanacağı spor yapma alışkanlığı ilerde kötü alışkanlıklardan uzak, sağlıklı bir birey olma şansını da arttıracaktır. 

    Unutmayın, 

    Sağlıklı bir toplumun temeli sizin sayenizde atılacaktır. 

    Spor dolu günler sizinle olsun……

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı