Haber Üstü Reklam Alanı

Başlarken

26.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi YazdırObezite,kalp,damar,şeker,tansiyon,kolesterol vs.vs. Son yıllarda bu sözcüklere etrafınızda,sohbet ortamlarında ve medyada sıkça rastladığınızı gayet iyi biliyoruz.Peki ne anlama geliyor bu sözcükler ve neden bu kadar gündemde????

        Anlamı şu,spor yapmayan,spor yapmayı alışkanlık haline getirmeyen ya da başka deyişle sporu hayatının bir parçası haline dönüştüremeyen bireyler ve toplumlar için yukarıda sayılan sözcükler sık rastlanılan duraklardır.

    Bu sözcüklerden başlangıç için sadece OBEZİTEyi ele aldığımızda Türkiye için tehlikeli rakamlarla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.Genel anlamıyla vücutta yağ oranının normalden fazla artması anlamına gelen OBEZİTE ile,Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği ile Obezite ve Lipit Hipertansiyon  Grubunun,3 yılda 7 bölgede 24 ilde 10 binden fazla insan üzerinde yaptığı araştırma sonuçları günden güne şişmanlayan bir toplum olduğumuzu ispatlamaktadır.

    Araştırma sonuçlarına göre her 100 Türk kadınından 40 ı ve her 100 Türk erkeğinden 20 si obez.Acı olan bu sayının yıldan yıla artmasıdır.Sonuçlar ilginç bilgileri de beraberinde getirmiş.İllere bakıldığında en çok obez vatandaşın Çanakkale ilinde ve en az obez vatandaşında Van ilinde olduğunu ortaya çıkmış.Ve en tehlikeli ölçülerden biri olan bel çevresi en geniş olanların yaşadığı ilin Antalya olması,hafif ve sağlıklı kabul edilen Akdeniz mutfağının göründüğü kadar da masum olmadığının ispatıdır.Elbette bu oranlarda kişi başına düşen gelir,beslenme alışkanlıkları gibi etkenler doğuya doğru gidildikçe obez sayısının azalmasını bir ölçüde açıklıyor.

    Gelelim en tehlikeli sonuçlara???? Çocuk ve gençlerdeki obezleşme oranının yurt genelinde % 25-30 lara ulaşması sporun gerekliliği konusunda bizi bir kez daha haklı çıkartıyor.Hareketsizlik,gereğinden fazla süre bilgisayar ve televizyon karşısında zaman geçirme,sağlıksız okul kantinleri ve fast food denen beslenme alışkanlıkları ve daha bir sürü nedenden dolayı günden güne obezleşen bir çocuk gençlik var önümüzde.Sorunun apaçık ortaya konulduğu konuda ise çözüm basit ve tek…..

SPOR YAPMAYA MECBURSUNUZ..!

    Ve spor yaptığınızda başınıza geleceklerden sadece birkaçı:

    -Yaşam kaliteniz artacak,

    -Performansınız gelişecek,

    -Kalp rahatsızlığı riskiniz azalacak,

    -Yüksek tansiyon riskiniz azalacak,

    -Kanınızdaki iyi kolesterol (HDL) artacak

    -Kalp damar dolaşımınız gelişecek,

    -Kalp krizi geçirirseniz hayatta kalma şansınız artacak,

    -Kalbiniz daha verimli pompalama işlevi yapacak,

    -Kalp atım sayınız düşecek,

    -Çarpıntı riskiniz azalacak,

    -Baş ağrılarınızdan kurtulacaksınız,

    -Kabızlık,bel ağrısı,kas ağrısı gibi birçok rahatsızlığa elveda diyeceksiniz,

    -Stresle daha kolay başa çıktığınızı göreceksiniz,

    -Varsa şeker hastalığınızın gelişme riskini azaltacaksınız,

    -Eklem rahatsızlıklarından kurtulduğunuza şahit olacaksınız,

    -Kemik erimesi rahatsızlığınız varsa riskin gelişmesi azalacak,

    -Fazla kalorilerinizin yakıldığını ve zayıfladığınızı göreceksiniz,

    -Kolay ve kaliteli uykuyla tanışacaksınız,

    -Kas gücünüzün ve dayanıklılığınızın arttığını göreceksiniz,

    -Değişen fiziksel görünümünüz sizi daha mutlu edecek,

    -Kendinize güven duyacaksınız………

    Özetle,spor yaptıkça,sıkıntılarınızın azaldığını,varsa fazla kilolarınızdan kurtularak neşelendiğinizi ve hayattan daha fazla zevk aldığınızı göreceksiniz.En başında söylendiği gibi  tüm bunlar için SPOR YAPMAYA MECBURSUNUZ..!

    Spor dolu günler sizinle olsun…..

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı