Haber Üstü Reklam Alanı

Amatörün Dünyası Karışık

18.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi YazdırHer anlamda gelişen ve değişen bir kent görüntüsü çizen Gaziemir’de, 1954 yılında resmi olarak başlayan ve 63 yıldır bir arpa boyu yol kat edemeyen ilçe futbolumuz da, bu günlerde bir keşmekeşlik, almış başını gidiyor. Biz her ne kadar bir arpa boyu kat edemedi desek te, iki sezonluk 3. Lig serüvenini de unutmuş veya atlamış değiliz. 

Gaziemir’de futbolun bu kadar çok dibe vurduğu bir dönemde, geçtiğimiz belediye meclisinde ilçemiz amatör kulüplerinin, liglere katılım paylarının belediye bütçesinden karşılanacağı kararıyla ilçemizde ne kadar çok resmi amatör kulüp varmış da, biz bilmiyormuşuz gerçeği ile karşı karşılaştık. İlçemizi futbolda temsil edecek olan kulüplerimiz. Gaziemir Gençlerbirliği, Gaziemir Futbol Kulübü, Gaziemir Onur Spor, Gaziemir Gençlik, Seydiköy Spor Kulübü, Sarnıç Gençlik Spor Kulübü, Gaziemir Masterler ve Altay Spor Kulübü Derneği.

Gaziemir futbol tarihine baktığımız zaman, amatör futbolun bir gönül işi olduğunu, özverili kişilerin görev aldığı bir kurum olduğunu görürüz. Yerelde futbol başarısının yakalanabilmesi tüm kamuoyunun ortak fikri olan birlik, beraberlik ve rekabet ruhu yerine, ayrışmış kulüp yapılanmaları, özverinin yerine ise ekonomik çıkar beklentileri içersine girmiş idareci profilleri çıkıyor. Gaziemir amatör futboluna uzun yıllar hizmet etmiş bir çok ismin kemiklerini sızlatan bu durum karşısında gerçek futbolseverler, sessizliğini koruyarak, futboldan uzak durarak tepkisini gösteriyor. 

Gaziemir’in amatör futbol mirasını alarak, Gaziemirgücü adı altında rant kapısına çevrilen, yüzlerce özverili kişilerin emekleriyle kurulan tesisler, yüz binlerce liraya mal gibi satılması gerçek futbolseverleri derinden üzdü. Geçmiş dönemde Gaziemir yönetiminde görev alanların karşısına bugün o dönemden kalan, SSK borçları nedeniyle haciz işlemi uygulanırken, amatör futbolu kendine rant kapısı haline getiren miras yediler yüz binleri cebe indirmeye, kendine başka rant kapısı bulmaya maalesef devam ediyor. 

Bu yıl Gaziemir’de kulüpler arası el değiştirme rekorunun da kırıldığı bir sezon oldu. Futbol kariyerine Hoyran Spor olarak başlayıp, iki sezon sonra el değiştirip adını Aktepe Spor’a çeviren yeni sahipleri, bu yıl  bu sefer Aktepe Spor’u bir başka kişiye devretti. El değiştiren Aktepe Spor’u satın alan, Gaziemirgücünü devreden kişiler, bu kez takımın adını Sarnıç Gençlik Spor Kulübü değiştirdi. Anlamadınız demi. Ben bile yazarken zorlandım. O zaman size anlamsızlıklardan devam edelim. Aktepe Spor Kulübünü satanlar, bu kez İzmir’in bir başka köklü kulübü Kaleçamlık spor kulübünü satın alarak, ismini Seydiköy Spor Kulübü olarak değiştirdi. 

Logosunu ve kuruluş tarihini eski Gaziemir Spor’dan alan, İzaks Gaziemir Spor menşeyli Gaziemir Gençlik ise, İzban duraklarında bulunan asansörler gibi, bir üst lige, bir alt lige çıkıp inen takım hüviyetine büründü. Üç sezonda bir kez şampiyon olan, iki kez küme düşen Gaziemir Gençlik’te yüzlerce futbolcu, onlarca antrenör, teknik adam ve malzemecinin değişmesine rağmen, değişmeyen tek şey kulüp başkanı ve birlikte hareket eden birkaç yönetici. 

Gaziemirli futbolseverlerin ve yerel yönetimin yüzde yüz destek verdiği ilk ve tek kulüp olan Gaziemir Gençlik, bal ligine Esbaş yaptığı büyük ekonomik desteğe rağmen, yönetim hatasından düşmekten kurtulamadı. Gaziemir Gençlik, bir yıl sonra tekrar döndüğü bal liginde, kalıcı olma anlamında hayata geçirdiği, şatavatlı bir yemek ve araba çekilişi ile ekonomik anlamda yılı kurtarırken, yine yönetim hataları sonucu, bir kez daha bal ligine veda etti. 

Geçtiğimiz dönemlerde, yerel yönetimin amatör futbol kulüplerine yaptığı desteği, bireysel çıkarlarına dönüştüren kulüp yöneticileri eksik olarak belirttiği ve yardım olarak aldığı onlarca futbol topu, ayakkabı ve malzemeleri sonrası, kulüplerde forma giyen futbolcular, oynayacağı ne bir top nede ayağına giyecek bir ayakkabı bulamadı. Geri dönüşüm katı atıkta değil, spor malzemelerinde yapıldı.

Gaziemirli futbolseverler yerelde bu kadar entrikaların döndüğü yerel amatör liglere ilgisini keserken, Göztepe ve Altay’ın final karşılaşmalarını izlemek isteyen binlerce Gaziemirli futbolsever, Gaziemir Şehir Stadı yerine git gel bin beş yüz km.’lik deplasmanlara giderek, futbol tutkularını tatmin ettiler.

Gaziemir amatör futbolun gelişmesi için ehli, ilgili, özverili ve bilgili kişilerin yönetimde görev alması gerekir. Sen ben bizim oğlan yönetimlerinin, başarıyı getiremeyeceği gün gibi aşikar. Gaziemir ismini taşıyan bütün spor kulüpleri tüm ilçeye mal olmuş, sosyal birer kurumdur. Dernekler statüsüne göre genel kurullarını ve denetimleri yapılır. Birlik ve beraberliğin gelişmesi adına yapılan baklava ikramlarını dahi kabul etmeyen, geri gönderten bu yanlış uygulamaya çanak tutanlar, aracı olanlar bir tepsi baklavayı değil, bir kova inciri berbat ettiklerini de bilmelidir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı