Haber Üstü Reklam Alanı

'Anılar'

20.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi YazdırAkıp giden bir ömür, hızına yetişemediğimiz zaman ve yaşam dilimi yetişmeye çalıştığımızda bir çok değerini almış, anlamını yitirmiş bir moloz yığını, yada mutlulukla sevinçle noktalanmış yaşanmışlıklar, iyisiyle, kötüsüyle her bireyin hayatını renklendiren yada karartan bir gerçek.

Yaşanmış olayları anlatma sanatı bir kimsenin yaşadığı veya tanık olduğu olay ve durumları gözlemlerinde bilgilerinden yararlanarak anlattığı hikaye, eski karşılığı HATIRA insan belleğinde iz bırakan olaylar ve olgular.

Seydköy’ün Alsancağa uzanan Kara Treni, Tekel Sigara Fabrikasına, Tariş Fabrikasına işçi taşıyan vagonlar tıklık, tıklım dolu günde en az yedi kez o hatta gelip giden, insan yüklü beyaz dumanlı kara tren bir çok Seydiköylünün hayat hikayesi.

Orada tanışan, filizlenen, sonuç veren sevdaların, aşkların, evliliklerin yazıldığı hikayeler.

Tütün tarlası sabahın erken saatlerinde takır, tukur ses çıkaran gaz lambalarıyla yol alan onlarca at arabaları. Yazın Tütün ekip kışın düğünlerin yapıldığı rahmetli bakkal İbrahim Denizmen’e ve bir çok esnafa veresiyelerin ödendiği, çeyizlerin davul zurna ile gittiği hikayeler.

Nusretin Havuzu, Rafedin Kaynağı, Yobaz Deresi, Ömer Ağa’nın Havuzu yada Ördek Köyünde yüzmeyi öğrenmenin temelinin atıldığı hikayeler.

Bir tek Yahya Kemal Beyatlı İlkokulunun olduğu, bir çok değerin yetiştiği orta öğrenim için İzmir’in bir çok değişik okuluna giden öğrencilerin zorluklar yaşadığı hikayeler.

Jandarmanın asayişi sağladığı, karakol amirliklerinin desteklediği, gece bekçilerinin her mahalleyi dolaştığı huzur ve güven dolu günler.

Her kişinin bir birine saygı duyduğu, selam verdiği gençlerin üçer, beşer mahallelerde dolaştığı, akşamları sohbet için toplandığı tarihi çarşı meydanı.

Şükranla saygıyla andığımız Mehmet Peker, Abdülhamit Yavuz, İsmet Kılıç, gibi değerlerimizin, büyük hizmetlerini taktir ettiğimiz Sayın Adnan Yüksel ve Sayın Halil İbrahim Şenol’un bu hizmetlere tüm hızıyla devam ettiği yaşanmışlıklarımız.

Gaziemir futbolunun profesyonel lige sunduğu Mehmet Engerek’lerin, Böcek Niyazi'lerin Enver Kapı’ların, Hüseyin Afacan’ların, Yasin Balcı, Önder Helvacı, Adnan Özseçkin’lerin hikayeleri.

Bahçeli avlulu bir çok yerimizin kat karşılığında müteahhitlere verildiği, kentleşme adı altında ister istemez beton yığınına dönüşen, modern kent olma anlamında faydalı, nefes alma, trafik, gürültü ve benzeri konularda rahatsızlık duyduğumuz hikayelerimiz.

Gaziemir Spor Kulübünün tarihinde ilk kez profesyonel lige çıktığı coşkuyu yaşadığımız tüm emeği geçenleri saygıyla ve rahmetle andığımız, şu an futbolun bitme noktasına geldiği gerçeğini hissettiğimiz hikayeler.

Hikayeler, hikayeler, yazmakla, çizmekle bitmeyecek anılar.

Selam olsun geçmişte yaşadığımız anılara, selam olsun bize mutluluk, huzur, güven sunan hikayelere selam olsun Seydiköy’ümüze, Gaziemir’imize.

Bizlerin acısını, mutluluğunu anılarımıza taşıyan güzel ilçemize.

Selam Olsun Bayramımıza …

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı