Haber Üstü Reklam Alanı

Umutlar 2019’a Taşınmalı

18.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır16 Nisan Anayasa değişikliği paketi, yapılan Halk oylaması sonucu resmi olmayan sonuçlara göre, kabul edildiği yönünde açıklamalar bulunuyor. Bu seçimlerin en sıcak saatlerinde Anayasanın değişimini savunanların söylediği bir atasözü, tüm tartışmalara nokta koyacak cinstendi. Ne demişti ‘Atı Çalan Üsküdar’ı Geçti’ ‘Sür Eşeğini Niğde’ye’. Yani ben atı çaldım, sen eşeğe kaldın anca gidersin Niğde’ye demek istemişti. 

Oysa günümüzde at hırsızı kalmadığı için Ekşi sözlük,  At hırsızları için şu açıklamayı yapmayı daha uygun görmüş. ‘’günümüzde at çalmak çok efektif bir hırsızlık türü olmadığından (bkz: at piyasası) olsa gerek daha çok fikir hırsızlığı, emek hırsızlığı gibi eylemleri yapan insanlara yönelik suçlama sıfatıdır’’ demişşş.

Bu sözü sarf eden, ‘sütten çıkmış ak kaşık mıdır’, veya sütte leke var bunlarda yok mudur’. Yoksa ayakkabı kutularındaki paraları, yatak odalarındaki para sayma makinalarında sayan mıdır hırsız, yoksa Atı çalınıp Eşşeği ile Niğde’ye doğru giden midir hırsız. 

Oysa bu seçimlerin, diğer seçimlerde alınan dersler ışığında hazırlanılmalı ve ona göre hazırlıklar yapılmalıydı. CHP Genel Merkezi ve Barolar Birliği, kesinlikle Yüksek Seçim Kurulunu oy pusulalarının basıldığı ve zarfların hazırlamaya başladığı anda, nefesini YSK’nın ensesine dayamalı ve alanlarda, Eyyyy YSK nefesim ensende filigram falan anlamam, ben halkımın kullandığı oyların bekçisiyim demeli ve baskı unsurunu kurmalıydı. 

Çünkü geçmişte çöplükte oylar bulundu, tedbir alındı, Kediler Trafoya girdi elektrikler kesildi oylar çalındı, tedbir alındı, Ahırdan atı çalıp Üsküdar’a doğru gidenler, bu kez YSK’yı komple çalarak, imanlarının ne kadar derin bilgilerle doldurduklarını, bir kez kadar kanıtladı.

16 Nisan seçimlerinden her kez kendi dersini çıkarmalı ve özeleştirini yapmalıdır. Hayır cephesi bu seçimlerde aldığı %49’ a varan bloğu kesinlikle dağıtmamalı ve 2019 Kasım seçimlerine kadar sabit tutmalıdır. Anayasa değişikliği nedeniyle tek adam sistemine uygun siyasi yapısını belirlemedir. Başkanlık seçiminde aday olacak kişi ve yönetimini şimdiden belirlemeli ve ona göre siyasi yelpaze açılmalıdır. Bir çok seçimi kaybetmiş aday yerine, siyasi yıpranma yaşamamış, başta güneydoğu olmak üzere ülkenin sorunlarını bilen ve net çözümler üreten, yüzde kırk dokuz bloğu ile ortak oluşturulacak kadrolarla, AKP’yi kendi kazdığı kuyuya düşürülmedir. Türk halkının da büyük destek vereceği İncirlik üssünün kapatılması, Suriyelilerin ülkelerine geri gönderilmesi ve ekonomik siyasi söylemler, iktidara giden yolun başlangıcı olabilir. 

İzmir’de alınan yüksek oranda Hayır oylarına, Gaziemir %68 ile destek olmuştur. İlçemizde çıkan bu orana en büyük destek, MHP tabanından gelmiştir. Gaziemir MHP teşkilatının yüzde doksanlık kısmı, AKP’nin yapmak istediği değişliğin hangi anlama geldiğini, ülkenin parçalanmasına yol açabileceği bilinci ile referandumda Hayır demiştir. 

1 Kasım seçimlerinde Aktepe ve Emrez mahallerinde AKP’ye verilen destek bu süreçte Hayır’a dönmüştür. Gaziemir’de Evet oylarının fazla çıktığı tek mahalle, 217 farkla Sarnıç Atatürk mahallesi olmuştur. İlçemizde geri kalan on beş mahalle  yüksek oranda Hayır oyları ile, AKP’yi Gaziemir’de sandığa gömmüştür.

16 Nisan referandum seçim çalışmaları sırasında, gece gündüz çalışarak halkı bilinçlendirmeye çalışan CHP Gaziemir Kadın Kolları, ilçemizde yüksek oranda Hayır çıkmasında emeği olanların başında geliyor. 

İlçemiz referandumda yüzde doksan oranında sandığa giderek geleceğine sahip çıkmıştır. İzmir’in çağdaş ve ilerici ilçelerin arasında yerini almıştır. Gaziemir 2019 yılında yapılacak çok önemli iki seçime, Umut taşımıştır.  Tüm Türkiye’nin İzmir gibi olabilmesi için gerekli siyasi açılımları yaratacak, mücadele gücü yüksek kadroları kendi bünyesinde yetiştirebileceğini de göstermiştir. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı