Haber Üstü Reklam Alanı

'Yerel Seçim Öne Geliyor Yarış Erken Başladı'

21.9.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır17-25 Aralık tarihine kadar, beraber yürüdük bu yollarda şarkısını beraber söyleyen AKP ile Gülen cemaati arasındaki yıllara dayanan beraberlik, Gülen cemaatinin 15 Temmuz gecesi kalkıştığı kanlı darbe girişimi ile sona erdi.

Yıllarca ekonomik ve siyasi birliktelik yürüten bu ikili, genel ve yerel siyasi güçlerini kullanarak bir birlerine ülkenin değerli yerlerini parsel parsel satarken, devletin üst makamlarına hızla yükselerek karar verici makamlara getirilerek, bu ilişkilerini taçlandırmış, dindar ve kindar nesiller yaratılması için çalışmalar yapmıştır.

15 Temmuz darbesi sonrası OHAL yasası ile giriştiği kıyımda, kendi içersindeki siyasi hareketi temizleyemeyen AKP, çareyi yerel seçimleri öne alarak içindeki FETO’cuları temizleyerek, kendini aklamaya çalışmaktadır. Yerel seçim sonrası bilmem kaç tane AKP’li belediye başkanı, meclis üyesi FETO’cu olarak suçlanıp cezaevine tıkılacak. AKP’nin yerel seçimleri öne alma çabasındaki yegane sebep ve nedeni budur. 

Yerel seçimlerin öne alınacağı haberleri ile, yerel siyasette ufak ufak kıpırdamaya başladı. AKP’den Gaziemir Belediye Başkanı olmayı düşünen aday adayları çalışmalarını hızlandırdı. 2014 yerel seçim adayı Kerem Fahri Baykalmış, eski belediye başkanı, yeni meclis üyesi Adnan Yüksel, AKP İzmir İl Yöneticisi Nazmi Yılmaz, ilçe başkanı Hüseyin Uzun gibi isimlerin adları aday adayları arasında geçerken, Gaziemir’in yerlisi Adnan Yüksel’in yeğeni İnşaat Mühendisi, Müteahhit Deniz Doğan’da aday gösterilirse, Gaziemir için sürpriz sayılmaz. 

İki dönemdir yerelde iktidar CHP’sini temsil eden Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, belediye başkanlığı iki dönem yapılmalı, bir dönem daha istenmez söylemlerine rağmen, beraber yürüdüğü arkadaşlarının baskısıyla bir dönem daha aday adayı olacağını açıkladı. 

Partisiyle uzun zamandır sorunlar yaşayan Şenol’un şansı, bu kez oldukça az görünüyor. 2009 Yerel seçimlerinde eski ilçe başkanı Yüksel Demirsoy, 2014 yerel seçimlerinde ilçe başkanı Umut Tekin ve belediye meclis üyelerinin desteği ile tekrar aday gösterilen Halil İbrahim Şenol’u, bu kez zor bir süreç bekliyor. 

İki kez CHP Gaziemir İlçe başkanlığına seçilen Umut Tekin, görev yaptığı süre boyunca kendine has yönetim tarzı ve çalışmaları ile harekete geçirdiği örgütü ile belediye başkanlığına aday aday olacağı sinyallerinin veriyor. 

CHP’sinde bir dönem gençlik kolları başkanlığı ve ilçe yöneticiliği yapan Ekrem Karaca’nın ismi de, sık sık gündeme geliyor. Özellikle geniş aile yapısıyla Gaziemir yerel halkının desteğini arkasına alabileceği düşünülen Ekrem Karaca’nın da, bu yarış içersinde yer alabileceği belirtiliyor. 

2009’da aday adaylık yarışını son anda kaybeden, Gaziemir’in ilk belediye başkanı Abdullah Arda’nın torunu Halil Arda’ya  gelen tekrar aday adayı ol baskısı karşılık bulur mu bilinmez. 

CHP’si Belediye Meclis üyelerini ön seçim İle belediye başkanını genel merkez atamasıyla yapacağı hesaplanırsa, aday olabilmek için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir genel siyasetinin de etki yapacağı, eğilimin kimlerden yana olabileceği, gelecek günlerde aday adaylarının yapacağı çalışmalar belirleyecek. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı