Haber Üstü Reklam Alanı

Ahde Vefa

19.8.2016
Büyült
Küçült
Haberi YazdırDoğduğu, büyüdüğü, yetiştiği, okuluna gittiği, ekmek parası kazandığı, yaşamını sürdürdüğü, emek verdiği arkadaşlarının, dostlarının sevdalılarının olduğu, hayat kurdukları yerler önemlidir insan yaşamında.

Sevinçlerine, hüzünlerine, mutluluklarına ortak olacak kişilerle toz pembe bir dünya kurarsın kendine yada öyle hayal edersin, hayata bağlanır yaşama tutunursun. 

AHDE VEFA’nın önemini gücünü, vefasızlığın sana nasıl çalım attığını gösterir düzen sana. Hep derler eskiden yaşlılarımız, Ahde Vefa vardı diye, aslında vefanın eskisi yenisi olmaz, her nedense eskiler tarafından genel olarak kullanılan bir söz; işin gerçeğine bakılacak olursa doğruluk payı elbette var. Anne, Baba, Kardeş, yakın akraba ve dostlarla ilgili yakınlık ve alaka devam ederdi, halk arasında yapılan iyilikler kesinlikle karşılıksız bırakılmaz, dolayısıyla vefa saygı, sevgi hal hatır sorma, yardımlaşma ve dayanışmanın esası ve güvenin tesisi gerçekleşirdi.

Zaman mı değişiyor, insanlar mı, anlamak mı anlayamamak mı! Bilinmeyenli bir denklem gibi sanki.

Uzun bir süredir izliyorum gözlerime başka farklı anlamlar yüklemeye çalışıyorum olmuyor, gerçeklerden kaçamıyorum, gerçekler hesap sorar gibi beynimi tırmalıyor, boğuluyorum ara ara nefes alsam da bir yenisi inat dalga geçer gibi karşıma dikiliyor yeni düşüncelere geçit vermiyor. Haksızlık mı, dediğimde kocaman bir şamarın acısını yüzümde ve yüreğimde hissediyorum.

Belkide yıllar geçtikçe daha da duygusallaşıyorum, gün geçmiyor ki bir yakınımızı, akrabamızı, bir dostumuzu kaybetmeyelim, gün geçmiyor ki, hem hüznü hem neşeyi bir birine karıştırmayalım.

Son yıllarda Gaziemir futbol dünyasına, yıllarca hizmet etmiş, yeşil beyaz formayı terletmiş, güzel şirin ilçemizi hiçbir ekonomik çıkar gözetmeksizin yağmur da, çamur da, karda, kışta onurlu ve gururlu bir şekilde temsil etmiş idollerimiz olmuş futbolcu ağabeylerimizin ruhlarını kara toprağa teslim ediyoruz. Yaşayan idollerimizle karşı karşıya geliyor, kucaklaşıyoruz dertleşiyoruz. 

Ne kadar acı ve üzücüdür ki bu tablonun, vedanın, ayrılışın hiç birisinde formasını şerefle taşıdıkları Gaziemir spor kulüplerinin hiçbir çelengini, futbolcu topluluklarını, başkanlarını, yönetim kurullarını göremiyoruz.

Meydanlara çıkıp mikrofonu eline alıp dergilere demeçler veren, tütün amblemi benim, senin, onun, bu ilçeyi ben temsil, sen temsil ediyorsun kavgasını yapanlar iş Vefa’ya geldiğin de gözlerimizden hep ırakta, uzakta hatta görüş mahallinde bile olmuyorlar.

Kendimize gelelim, düşünelim, çeki düzen verelim. Kavgamızı Tütün amblemi kavgası üzerinden değil de bu değerlere sahip çıkarak onları acılı günlerinde ailelerine destek olarak gösterelim. Bu davranışların bizim ekstramız  değil, görevlerimiz olduğu bilinci ile hareket edelim.

23 Nisanları, 19 Mayısları, 29 Ekimleri iptal edilmesine, kutlanmamasına duyarsız kalan bu toplumumuzun çok şey mi istiyoruz acaba?

Derneklerin, spor kulüplerinin, siyasilerin, sivil toplum örgütlerinin bu AHDE VEFA konusunda daha duyarlı anlayışlı olması onların olduğu kadar ilçe insanımızın da saygınlığını arttıracaktır. 

-Unutturmadan yaşatmak için, unutmamak önemlidir

-Değerlerimizi değerli kılmak için değer vermemiz önemlidir

-Sevilmek için sevmek

-Anılmak için anmak önemlidir

Makamlar, mekanlar, koltuklar gelip geçici dünya fanidir.

Sevgini paylaşarak, sevdanı bahaneler üreterek satmadan yaşamak onur’dur VEFA’dır. 

Vefa İstanbul’da bir lise yada bir semt adı değil, bizim gerçeğimiz, yaşam tarzımız olmalıdır.

Ben son yıllarda Gaziemir spor kulübüne ve gençliğine yıllarını vermiş rahmetli Böcek Niyazilerin, İsmet Sert’lerin, Hüseyin Karasu’ların Hüseyin Seyran’ların, Burhan Kar’ların cenazelerindeki duyarsızlığı değil çok yıllar önce hakkın rahmetine kavuşan sevgili Ayhan Meriç ağabeyimizin cenazesindeki futbolcu, yönetici, taraftar ve tabutunun  üzerindeki Yeşil Beyaz Gaziemir Spor Kulübü flamasının VEFA ile VEFASIZLIĞIN gerçek bir özeti olduğunu düşünüyorum.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı