Haber Üstü Reklam Alanı

'Bu Parayla Salgınla Mücadele Edemeyiz' Suçlamasına 'Bu Gömlek Size Büyük Geldi' Cevabı Geldi

14.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Merkezi hükümetin, belediyelerin en önemli ekonomik kaynaklarının başında gelen İller Bankası paylarında, yüzde elli kesinti yapmasını eleştiren Gaziemir Belediye Başkanına jet cevap, AKP’nin çiçeği burnunda Gaziemir ilçe başkanı Eczacı Serdar Muçay’dan geldi.Korana Virüs salgını nedeniyle uzun zamandır eylemsiz, tartışmasız, kavgasız ve dövüşsüz, hatta iftirasız günler geçiren Gaziemir yerel siyaseti, bu kez Gaziemir Belediye Başkanın yaptığı bir açıklama ile tekrar ısındı. 

Merkezi hükümetin, belediyelerin en önemli ekonomik kaynaklarının başında gelen İller Bankası paylarında, yüzde elli kesinti yapmasını eleştiren Gaziemir Belediye Başkanına jet cevap, AKP’nin çiçeği burnunda Gaziemir ilçe başkanı Eczacı Serdar Muçay’dan geldi. 

Gaziemir Belediye Başkanı bu gelirle bırakın halka hizmet etmeyi, salgınla mücadele dahi edemeyecekleri gerçeği ile karşı karşıya kaldıklarını, şeffaf belediyecilik gereği Gaziemir halkına AKP iktidarını şikayet etti.

AKP Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ile Gaziemir Belediye Meclis AKP Grup Sözcüsü Uğur İnan Atmaca ortak bir açıklama yaparak ‘belediye başkanlığı gömleği size büyük geldi’ dediler.

Gaziemir Belediye Başkanının yaptığı açıklama;

 “Payları kesmek salgınla mücadeleye darbe vurmaktır”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, belediyeye İller Bankası’ndan gönderilen paylarda yüzde 50 azalma olduğunu belirterek “Elimize ulaşan bu düşük gelirle ne salgınla mücadele edilebilir ne de belediye hizmetleri sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilir. Buradan sesleniyorum; belediye gelirlerini kesmek, salgınla mücadeleye darbe vurmaktır” dedi.

Başkan Arda, sosyal medya hesabı üzerinden Gaziemirlilere seslenerek merkezi yönetimden gelen paylardaki azalma nedeniyle hizmetlerde aksama yaşanabileceğini dile getirdi. Hükümetin, 3 ay boyunca yerel yönetimlere gönderilecek paylarda herhangi bir kesinti yapılmayacağını açıkladığını ancak bu sözün tutulmadığına dikkat çeken Arda, şunları söyledi:

“Sevgili vatandaşlarımız, şeffaf belediyecilik gereği sizlere zaman zaman açıklamalarda bulunuyorum. İçinde bulunduğumuz bu salgın sürecinde kriz belediyeciliğine geçerek çok büyük bir çaba sarf ediyoruz. Bu çabayı devam ettirmeye de kararlıyız. Ancak gelinen noktada merkezi idareden gelen paylarımızda bir düşüş yaşanmıştır. Üç ay boyunca belediye gelirlerinden herhangi bir kesinti yapılmayacağı açıklanmasına rağmen nisan ayında 3 milyon 669 bin lira olarak gerçekleşen belediye gelirimiz, maalesef mayıs ayında yüzde 50 azaltılarak 1 milyon 824 bin lira olarak gerçekleşmiştir. Gaziemir Belediyesi olarak yarı yarıya azaltılan bu paylarla ayakta kalmamız mümkün değildir. Elimize ulaşan bu düşük gelirle ne salgınla mücadele edilebilir ne de belediye hizmetleri sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilir. Buradan sesleniyorum; belediye gelirlerini kesmek, salgınla mücadeleye darbe vurmaktır.”

AKP Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ile Belediye Meclis AKP Grup Sözcüsü Uğur İnan Atmaca’nın açıklamaları;

‘’Sayın Belediye Başkanı Halil arda kamuoyunu yanıltmaktadır. Kendisinin de bildiği üzere bu ekonomik açıdan bitmiş tükenmiş Gaziemir belediyesinin içinde bulunduğu zor durumu meşrulaştırma çabasıdır. Ayrıca Halil Arda'nın sanki sadece CHP’li belediyelerden bir kesinti yapıldığı havası yaratması kendi başarısızlığını gizleme isteğidir. Her partinin, belediye ayrımı gözetmeksizin, yaşanan vergi gelirleri düşüşü devletin esnafına vatandaşına vergi ödemesi için sağladığı süre uzatımından kaynaklıdır. Halil Arda bu payların pandemi sonrası fazlası ile belediyeye ödeneceğini bildiği halde algı yaratarak kendi basiretsiz yönetim sistemini ve hatalarını örtmeye çalışmaktadır. Sayın Arda itiraf edin, bu gömlek size büyük.’’ denildi.

AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ve Gaziemir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğru İnan Atmaca, ortak bir açıklama yaparak, Gaziemir Belediyesi Başkanı Halil Arda’nın iddialarını cevapladı. Başkan Hali Arda’nın sosyal medya hesabından yayınladığı “Merkezi idareden gelen paylarımızda bir düşüş yaşanmıştır. Üç ay boyunca belediye gelirlerinden herhangi bir kesinti yapılmayacağı açıklanmasına rağmen nisan ayında 3 milyon 669 bin lira olarak gerçekleşen belediye gelirimiz, maalesef mayıs ayında yüzde 50 azaltılarak 1 milyon 824 bin lira olarak gerçekleşmiştir. Gaziemir Belediyesi olarak yarı yarıya azaltılan bu paylarla ayakta kalmamız mümkün değildir.” paylaşımı hatırlatılırken, bu paylaşımın gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Muçay ve Atmaca açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ‘’İl Özel İdarelerine ve belediyelere genel bütçe vergi gelirlerinden pay verilmesi hakkında Kanun’un 2. maddesinde ‘İl özel idareleri ve belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden pay verilir. Pay, genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamından, vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden hesaplanır ve tüm belediyelere bu hesaplanma üzerinden pay verilir.’ denilmektedir. Tüm dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu pandemi sürecinde alınan tedbirler gereği işletmelerin çoğu kapanmış ve dolayısıyla vergi gelirlerinin tahsilatında önemli düşüş yaşandığı ortadadır. Bundandır ki gelen paylardaki düşüş asla kesinti değil, toplanan vergi gelirlerinin düşmesinden kaynaklanan sonuçtur.’’

Başkan Arda algı yaratarak, kendini aklamaya çalışıyor…

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın kamuoyunu yanılttığını belirten AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ve Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, ‘’Yukardaki açıklamada görüldüğü gibi, Sayın Arda kamuoyunu yanıltmaktadır. Kendisinin de bildiği üzere, bu ekonomik açıdan bitmiş tükenmiş Gaziemir Belediyesi’nin içinde bulunduğu zor durumu meşrulaştırma çabasıdır. Ayrıca, Halil Arda'nın sanki sadece CHP’li belediyelerden bir kesinti yapıldığı havası yaratması, kendi başarısızlığını gizleme isteğidir. Oysa ki, tüm Türkiye'yi etkisi altına alan pandemi sebebiyle vergi gelirlerinde yaşanan düşüş; AK Partili, MHP’li, CHP’li belediye ayrımı yapmamıştır. Yaşanan vergi gelirleri düşüşü; devletin esnafına, vatandaşına vergi ödemesi için sağladığı süre uzatımından kaynaklıdır. Halil Arda bu payların pandemi sonrası fazlası ile belediyeye ödeneceğini bildiği halde, algı yaratarak kendi basiretsiz yönetim sistemini ve hatalarını örtmeye çalışmaktadır. Daha göreve geldiği ilk günden başlayan sıfır makam araçları, makamında yaptığı tadilatlarla kurduğu saltanat, usulsüz harcamalar, ağrı menşeli yandaş firmalara verdiği ihaleler, SEYDAŞ şirketine aktardığı sermaye, orada istihdam ettiği kişilere ve sözde özel kalem müdiresine verdiği afaki maaşlar zaten bugünlerin habercisiydi.’’ dedi.

Bu gömlek size büyük..

Belediye Başkanı Arda’nın belediyenin gelir getiren tüm kaynaklarını keyfi uygulamalar ile birer birer etkisiz hale getirdiğini ve gelir getirici hiç bir proje üretemediğini belirten Muçay ve Atmaca açıklamalarını şu şekilde sürdürdü, ‘’Bununla birlikte fizibilite çalışması tam anlamıyla yapılmamış ve tamamen yakın çevresindekilerin egosunu tatmin etmek amacı ile oluşturulan YABO projesine bir milyonun üzerinde kaynak harcayarak belediye bütçesini israf etmiştir. Sayın Arda atalarımız derki; ‘Kişi kendinden bilir işi.’ Yakın zamanda belediyede çalışan memurlar ile kendi imzalamış olduğunuz sözleşmeyi yine siz kendiniz gerçek dışı bahaneler üreterek tek taraflı olarak iptal ettiniz.  Yapısal sorununuz haline gelen çamur at izi kalsın durumunuzdan vazgeçin. Lütfen itiraf edin, bu gömlek size büyük.’’

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Levent Çağlarsu, ne İl Disiplin Kuruluna, nede İl yöneticilerin den oluşan Disiplin Komisyonuna yazılı veya sözlü her hangi bir savunma vermeyeceğini belirtti.

Salt çoğunluğun sağlanması için 12 meclis üyesinin katılması gerekiyor. Yani bu durumda grup kararı yok. İl başkan yardımcıları da katıldığı için onlar da şahit

CHP Meclis grubuna katılan toplam on bir meclis üyesi, alsa alsa ancak temenni kararı alır. Alınan başka hiçbir karar CHP Tüzüğü gereği asla gurup kararı olarak sayılm...

Ülke siyaseti şahsım ben anlayışına yenik düşerken, ilçemiz Gaziemir’de bu anlayıştan en fazla etkilenen ilçelerin başında geldi. Görevi talep etmesinde ve göreve gelm...

Korona virüs salgını başladığı günden bu yana, maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde örgütünün başında mücadeleye devam eden CHP Gaziemir İ...