Haber Üstü Reklam Alanı

CHP İlçe Başkanları Sonucu İl Kongresine Bıraktı

3.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İl kongresi öncesinde komite kuran ve süreci örgüt olarak yürüteceklerini ifade eden ilçe başkanları ikinci kez bir araya geldi. Toplantı sonrasında ilçe başkanları adına Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper bildiri okudu.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü 7 Ocak’taki il kongresine kilitlendi.

Süreçte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ilçe başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla uzlaşı aday başlığı altında organize ettiği toplantılar çokça tartışılmıştı.

Gelişmeler sonrasında ilçe başkanları kendi aralarında bir araya gelerek komite kurdu ve il başkanında olması gereken nitelik ve özellikleri kamuoyuyla paylaştı.

İlçe başkanları toplantılarının ilki Torbalı’da İlçe Başkanı İsmail Uygur ev sahipliğinde gerçekleşmişti.

Daha sonraki günlerde Başkan Kocaoğlu’nun işaret ettiği aday olarak kulislerde lanse edilen Deniz Yücel, Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü adaylıklarını açıkladı. Ayrıca bireysel olarak Kemal Karataş, Hüseyin Saygılı, Aytül Tokgözlü ve Hasan Nebi yarışta var olacaklarını ilan etti.

Adaylık açıklamaları ardından ilçe başkanları ikinci kez bir araya geldi.

Kilim Otel’deki zirveye Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ve Kınık İlçe  İsmail Yılmaz başkanları mazaret gösterek katılmadı. Sadece Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü aday olmasından dolayı görüşmede yer almadı. Gümrükçü’yü temsilen Çiğli’den süreçte adı ilçe başkanlığıyla anılan fakat aday olmayan Mert Özcan katıldı.

Zirve sonrasında açıklamayı ilçe başkanları adına Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper yaptı.

Alper şunları söyledi:

"İzmir’de 30 ilçe başkanı olarak ülkemizin geldiği bu süreci de dikkate alarak 7 Ocak tarihinde yapılacak CHP İzmir İl Kongresi sürecine katkı sağlamak ve 2019 yılında yaşanacak 3 seçim için sağlıklı bir süreç adına Torbalı İlçe Başkanımızın ev sahipliğinde 2 ilçe başkanımızın mazareti nedeniyle katılamadığı ve 28 ilçe başkanı ile yapmış olduğumuz toplantının sonuç raporunda ‘İl başkan adayı profili, sürece katkı sunacak fiili takvim ve kongrenin icasının kusursuzluğuna katkı’ konularında somut açıklamalarda bulunulmuştur. 30 ilçe başkanımızı temsilen 6 ilçe başkanımızca oluşturduğumuz komisyon raporunda il başkanı ve yönetim kurullarının seçimi ‘il kongresinin ana unsuru ve iradesi olan 654 delegemizin tercih ve temsiliyetidir’ ifadesi ile tercihin tamamen il kongre delegelerimize ait olduğu, yine ‘kongremiz mevcut il başkanlığı icrası ve sorumlulğundadır’ açıklamamız ile kongremizin demokrasi şöleni içerisinde geçmesi için ilçe örgütlerimizce her türlü desteğin yapılacağı açıkça beyan edilmiştir.

 

İlçe başkanları toplantı sonuç raporunu açıkladığımız tarihte henüz aday bulunmamaktaydı. İlçe başkanları olarak açıklamış olduğumuz takvim devam ederken 29 Aralık 2017 Cuma Günü Sayın Deniz Yücel, 30 Aralık 2017 Cumartesi Günü Sayın Kemal Karataş, 2 Ocak 2018 Salı Günü Sayın Utku Gümrükçü ve aynı gün Sayın Aytül Tokgözlü, 3 Ocak 2018 tarihinde ise Sayın Hüseyin Saygılı ve Sayın Hasan Nebi CHP İzmir İl Başkanlığı’na aday olduklarını ilan etmişlerdir. Parti içi demokrasi adına amaçlanan hedefe ulaşılmıştır. Adaylarımız mevcuttur.

30 ilçe başkanı olarak irademiz şudur ki; 1919 ruhu ile Erzurum ve Sivas Kongreleri’ni yapan ve bağımsızlık savaşımızı yürüten delegeasyon 94 yıldan beri ‘bağımsızlık benim karakterimdir’ şiarıyla gerekeni yapmıştır. 7 Ocak 2018 günü yapılacak il kongresinde de 654 delegemizin aynı ruh ve vicdanları doğrultusunda ‘önce CHP’ diyerek üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inancımız tamdır. Ayrıca ilçe başkanları olarak bir önceki toplantıda ifade ettiğimiz toplantı sonuç raporunda yer alan aday kriterlerinin arkasındayız. Tüm adaylarımıza başarılar diliyor, kongremizin bir demokrasi şöleni içerisinde geçmesini temenni ediyoruz"

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

2009 yerel seçimlerinde Gaziemir’i kayıp ilçeler içersinde sayan, 2014 yerel seçimlerinde Gaziemir’e dışarıdan bir bayan belediye başkan adayı atamaya çalışan Aziz Koc...

İktidara aday her iki partide, yerel seçimlere çok sancılıda girebilir. Hem AKP’de, hem CHP Gaziemir’de, fırtına öncesi sessizlik sürüyor. Fırtına öncesi rüzgarın geti...

Ak Parti ve MHP ilçe teşkilatlarımızın uyum içinde çalışacağına inancım tam

Tunceli'nin Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Belediye Başkanlığı için aday oldu.

Geçmişte de çalışkanlığıyla bilinen Yüksel Demirsoy Gaziemir'de seçimin temposunu belirleyen isim oldu