Haber Üstü Reklam Alanı

BAYIR:'İL BAŞKANINI KOCAOĞLU DEĞİL ÖRGÜT SEÇSİN'

25.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İZMİR İL BAŞKANI BELİRLEME TOPLANTISINA KATILMAYAN MİLLETVEKİLİ TACETTİN BAYIR: "AZİZ BAŞKAN 2019'U DİZAYN ETMEYE ÇALIŞIYOR" DEDİ..CHP İzmir İl Kongresi'ne sayılı günler kala CHP'de tansiyon gitgide yükseliyor.Bilindiği üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, il başkanlığı koltuğuna oturacak ismi belirlemek için önce ilçe başkanları sonra belediye başkanlarını toplamıştı.Başkan Kocaoğlu son olarak milletvekilleri ile biraraya geldi.Ancak vekillerle olan toplantıya Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Musa Çam katılmadı.Olayın perde arkasında, Milletvekili Bayır zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

'ÖRGÜTÜN İŞİNE KARIŞMASIN'

Toplantıya katılmayan CHP İzmir Milletvekili Bayır yaptığı açıklamada, “Şekil ve yöntem adına doğru bulmadığım için katılmıyorum. Katılıp da ‘Toplandık böyle bir karar çıktı, aday bu’ diye lanse edilmesini doğru bulmuyorum. İl delegelerinin özgür iradesine ipotek konuluyor. Aday olan çıkar delegenin kantarına… Bunu bir belediye başkanı yapamaz. Ben vekil olarak Büyükşehir’in bürokratını seçebiliyor muyum? Bıraksın da il başkanı ve yönetimini biz seçelim, örgüt seçsin.Dikili'de acilen çözülmesi gereken bir iş olduğu için Musa Bey'le toplantıya katılmadık.Ancak Aziz Bey'in kendisinin amiri olacak kişiyi sipariş verir gibi seçmeye çalışmasını doğru bulmuyorum.Biz belediyede kimlerin yer alacağına karışıyor muyuz?O da örgütün işine karışmasın.Kimse birbirinin işine karışmamalı.CHP'nin geleneğinde böyle Bir şey yok.Örgüt kendi başkanını kendi seçer.O zaman delegeleri, belediye başkanlarını, ilçe başkanlarını, vekilleri kaldıralım hepsi Aziz Bey olsun.Aziz Bey bu tavrıyla 2019'un siyasetini dizayn etmeye çalışıyor olabilir.Ben toplantıya katılmadım bir isim de önermedim.Aziz Bey bir aday çıkarırsa onu destekleyeceğimi de sanmıyorum''dedi.

Bayır ve Çam'ın geçtiğimiz günlerde Meclis’te gerçekleşen toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Başkan Kocaoğlu’nun sürece müdahil olmasıyla ilgili rahatsızlıklarını dile getirdikleri biliniyor.

ÖZKAN VE KOCAOĞLU AYNI KAREDE

Son yapılan kongrede kürsüden birbirlerine girdikleri bilinen Başkan Aziz Kocaoğlu ve Milletvekili Tuncay Özkan'ın aynı karede yer alması hakkında da değerlendirmede bulunan Bayır, ''Tuncay bey ve oraya katılan diğer isimlerin toplantıya katıldıkları için Aziz Bey'le birlikte hareket ettiğini düşünmüyorum.Belediye çalışanları ''İzmir Aziz'dir Aziz Kalacak'' diye bağırırken Tuncay bey İzmir CHP'dir CHP Kalacak'' demişti.Sanıyorum ki benimle aynı görüşleri paylaşıyor ve toplantıda da Aziz Bey'e bunları yüzyüze söylediğini tahmin ediyorum.Aynı karede yer almaları ile ilgili yanlış bir değerlendirme olmasın''dedi.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

'Asansör Zirvesi'ne CHP İzmir Milletvekilleri Zeynep Altıok,Ali Yiğit, Tuncay Özkan,Zekeriya Temizel, Özcan Purçu, Atilla Sertel, Murat Bakan ve Mustafa Balbay katıldı.Toplantıda İl Başkanı Asuman Ali Güven'in de yer alması bekleniyordu ancak annesinin rahatsızlığı nedeniyle Tire'ye gittiği öğrenildi.Bayır ve Çam’ın bir yurtta meydana gelen istismar dehşetini araştırmak için Kaymakamlık ve Emniyet’le görüşmek üzere Dikili’ye gittiklerini öğrenildi.

İL BAŞKANI KİM OLACAK?

Asansör’deki kongre zirvesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Kocaoğlu ile vekillerin genel anlamda süreç hakkında görüş alışverişinde bulunurken, İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun ‘ağabeylik formülü’ ekseninde yaptığı Oğuz Oyan önerisi dışında gündeme hiçbir ismin gelmediği belirtildi. Edinilen bilgiye göre ‘Nasıl bir il başkanı ve yönetimi olmalı?’ sorusuna yanıt arandı. Kocaoğlu ile vekiller güçlü, üretken, enerjik, partinin etkinlik dozajını artırabilecek, İzmir’i ve partiyi kucaklayacak, kimsenin adayı olmayan, birleştirici bir il başkanı ve güçlü bir il yönetimi konusunda hem fikir oldu.İl Başkanı’nın 2019’da yapılacak 3 seçimi de başarılı bir şekilde götürebilecek ve adaylık için koltuğu bırakmayacak bir isim olması konusunda uzlaşıldı. Tek adayda birleşme olmaması durumunda ise aday sayısının azaltılması ve centilmence bir yarış olması için çalışılması gerektiği vurgulandı.Öte yandan toplantıda bir sonraki buluşmada belirlenen çizgi doğrultusunda artık adayların masaya yatırılması ve bu isimler üzerinden görüş alışverişinden bulunulması kararlaştırıldı.

'GENEL BAŞKANIMIZIN BİLGİSİ VAR'

Toplantıda ayrıca kent ve ülke gündeminin da masaya yatırıldığı, son çıkan 2 Kanun Hükmünde Kararname hakkında da konuşulduğu öğrenildi.Zirve sonunda Başkan Kocaoğlu’ndan açıklama geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı il başkanlığı ve 2019 sürecinde bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Bunun özü, katılımcı bir anlayışla, süreci belirlemek ve herkesin bilgisi dahilinde görüş alarak ilerliyoruz. Genel başkanımızın bilgisi dahilinde yürüyoruz. Sürecin nasıl gitmesi konusunda fikir alışverişi yapıyoruz. İsim konuşmuyoruz. İlkeleri, prensipleri konuşuyoruz. Bir sonuca vardığımızda hep birlikte bir açıklama yapacağız” dedi.

'KRİTELER BELİRLENİYOR'

Kocaoğlu, “Kriterler belirleniyor. İzmir'i kucaklaması, çalışkan olması gibi birçok kriter var. Onları tartışıyoruz. Tek aday diye bir şey yok, amaç mutabakat sağlamak.Yüzde 10'u bulan partililerimiz il başkanlığına aday olabilir. Ona kimsenin aday olma deme hakkı da haddi de yok. Katılımcı süreçten neyi anlıyorsak odur. Düşüncelerle zenginleşiyoruz. Bu düşünceyle sonuca ulaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

'DESTEKLEDİĞİM İSİM YOK'

Kocaoğlu desteklediği bir aday olmadığının da altını çizdi ve şunları söyledi: Desteklediğim isim yok. Eğer olsa ne işim var bu katılımcı anlayışlarla. Benim kafamda bir isim varsa bu süreci yürütmemin bir anlamı yok. Kafamda bir şey var da ve ben onun için yapıyorsam bu benim kişiliğime de duruşuma da uyan bir şey değil. Öyle bir şey olsa farklı davranırım ve böyle bir arayışa da girmem.

Kocaoğlu katılmayan vekiller ve akşam başkanlarla gerçekleşecek zirve hakkındaki soruya ise “Vekillerin tepkiden dolayı katılmadığı yönünde bir bilgi gelmedi. İl Başkanımız Asuman Ali Güven'in annesi rahatsızlandı. Genel Sekreterimiz Bulgaristan'da. Musa Çam, Tacettin Bayır ve Selin Hanım'ın mazeretleri var. Genel Başkanı zaten çağırmadık.İl Başkanımızla gerçekleşen toplantı ardından temaslar devam edecek. Belediye başkanlarıyla gerçekleşecek toplantı alışılmış bir yemek. Her ay yaptığımız programlardan birisi” yanıtını verdi.

BAŞKANLAR ZİRVESİ SEFERİHİSAR'DA OLACAK

Kocaoğlu bu zirvenin ardından akşam mesaisinde de ise ilçe belediye başkanlarıyla bir araya gelecek. Büyükşehir Belediye Başkanı'nın süreci başkanlarla masaya yatıracağı zirve Seferihisar'da gerçekleşecek. Teos Yazar Evi'nde saat 19.00'da başlayacak toplantıya tüm ilçe belediye başkanlarının katılması bekleniyor.

SON BULUŞMA İL BAŞKANLIĞINDA

Öte yandan Başkan Kocaoğlu süreçte son zirveyi de Salı günü CHP İl Başkanlığı'nda yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı bu kez İl Başkanı Asuman Ali Güven ve il yönetimi ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacak.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

"Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu’nun bugünkü toplantısında, İzmir İl Başkanlığımızın görüşleri ve üç milletvekilimizden oluşan inceleme heyetinin raporu ...

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ve partililer Saat 11:00’de Gaziemir Atatürk Anıtına çelenk sunumu için sosyal mesafeyi göz ederek, maskeleri...

Ali Rıza Türkmen, uzun zamandır CHP Gaziemir İlçe Başkan ve Yönetimine sosyal medyadan ağır eleştiriler de bulunuyordu...

Gaziemir’in adını kısa süre içersinde yaptığı icraatlarla ülke gündemine taşımayı bilen başkan Arda, Türk Dil Kurumuna kazandırdığı ‘Onursal Koordinatör’ sıfatı ile şi...

1 Eylül 2020 tarihinde, Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde yapılan Eylül ayı Gaziemir Belediye Meclisi 1. Birleşiminde ülke ve ilçemiz gündemi ile ilgili, belediye mec...