Haber Üstü Reklam Alanı

CHP'de Kongre Süreci Ertelene Ertelene Devam Ediyor

19.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Açıklanan bu takvime göre ilçe kongreleri yapılırsa, en son 6 Aralık 2015 yılında ilçe kongresini yapan CHP Gaziemir ilçe, yasa gereği iki yıllık süreci doldurmadığı içinCumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi, 16 Nisan referandumu sonrası başlattığı olağan kongre süreci, ertelene ertelene devam ediyor, kongrelerin birkaç kez daha ertelenmesi bekleniyor.

Adalet yürüyüşü sırasında ilk kez ertelenen kongre süreci, bu kez Adalet Kurultayı yapılması sebebiyle ikinci kez ertelendi. CHP Genel Merkezinin açıkladığı en son takvime göre, delege seçimleri 10 Eylül’de başlayıp 15 Ekim’de son bulacak. İlçe Kongreleri ise 21 Ekim’de başlayıp 26 Kasım’da son bulacak.

Açıklanan bu takvime göre ilçe kongreleri yapılırsa, en son 6 Aralık 2015 yılında ilçe kongresini yapan CHP Gaziemir ilçe, yasa gereği iki yıllık süreci doldurmadığı için, olağanüstü kongre yapması gerekeceği için, CHP genel merkezinin bu takvime göre bir kez daha düzenleme yapabileceği, süreci bir kez daha uzatabileceği, 6 Aralık 2017 tarihi sonrasına bırakması bekleniyor.

Kongre sürecinin başlatılmasıyla hareketlenen CHP Gaziemir İlçe örgütü, genel merkezin erteleme kararlarıyla durağanlaştı. Özellikle iki dönemdir CHP Gaziemir İlçe Başkanlığı görevini sürdüren Umut Tekin’in, tüm İzmir’e örnek olacak, vefa duygusunun ön planda tutulduğu, kadın ve gençlik kolları aktif çalışanlarının, mahallelerinde yapılan çalışmalara destek veren tüm üyelerin delege yapılacağı bir sürecin, ayrışmalara izin vermeyeceği, birlik ve bütünlük içersinde bir kongre yaşanacağını belirten önerisi, tüm Gaziemir örgütü tarafından taktir ile karşılandı.

Bu dönem yapılacak ilçe kongresinde aday olmayacağını açıklayan Umut Tekin’in yerine, CHP Gaziemir siyasi kulislerde net olmasa da bir çok ismin adı şimdiden konuşuluyor. Delege seçimleri sonrası çıkan tabloya göre, bir veya birkaç ismin ilçe başkanlığına aday olması bekleniyor.

Gaziemir’de İlçe başkanlığına aday olacak isimlerin, İlçe başkanı Umut Tekin ve Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un tam desteğini almaları gerekiyor. Bu sürece doğrudan müdahale etmeyen, ilçe başkanı Umut Tekin’in delege seçimleri için önerdiği metodu uygun bulan belediye başkanı Halil İbrahim Şenol’un, bu süreci yakından takip ettiği ve tüm örgüte aynı mesafede duruşunu, sürdürüyor.

İlçe başkanlığına bir kez daha olmayacağını, fakat birilerinin kendi çıkarları için partiyi dizayn etmelerine izin vermeyeceğini açıklayan ilçe başkanın Umut Tekin’in, partisini en sağlıklı biçimde ilçe kongresine kadar taşıması bekleniyor.

3875 kayıtlı üyesi bulunan CHP Gaziemir’de, delege seçimlerinde 375 kongre delegesi seçilirken, doğal 17 kongresi delegesi ile beraber toplam 392 kişi kongrede, ilçe başkanı ve yönetimini ile 17 kişilik İl delegasyonunu belirleyecek.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Birleşik Haziran Hareketi Gaziemir Meclis Üyeleri, bugün sevgi yolu Pazar yeri girişinde yaptıkları basın açıklamasında, son günlerde artan tarikat ve cemaat yurtların...

CHP İzmir 1. Bölge Milletvekilleri, bugün CHP Gaziemir İlçe Başkanlığını ziyaret ederek, 10 Aralık’ta yeni seçilen Gaziemir ilçe yönetimine başarılar diledi, örgütün s...

Bugün Celal Atik Spor Salonu'nda gerçekleşen CHP İzmir İl Kongresi, CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü ve Deniz Yücel'in yarışına sahne oldu. Kongrede ipi göğüsleyen...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü, genel merkezin oluşturduğu olağan kurultay takvimi kapsamında yürüttüğü sürecin sonuna geldi.

İzmir’in bir çok ilçesinde belediye başkanları ilçe kongrelerine dolaylı müdahalelerde bulunurken, 2014 yerel seçimlerinde İzmir’de kaybedilen sekiz ilçe belediyenin b...