Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir'den Adalet Mitingine Coşkulu Katılım

10.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gaziemir’den kalkan dört araç , sorunsuz bir şekilde yolculuğunu tamamlayarak sabah saatlerinde ilçeye vararak, verdikleri emeklerinin karşılığı olmasını, ülkeye bir an önce Adalet’in gelmesini istedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da Ankara Güven  Park’ta başlattığı  Adalet yürüyüşü, İstanbul Maltepe meydanında yapılan milyonların katıldığı bir mitingle sona erdi. 

VİDEO Gaziemir Net Gözüyle Adalet Mitingi

CHP Gaziemir İlçe Örgütü, İstanbul’da yapılacak mitinge saat 01:00’de ilçe binası önünden kalkan, dört otobüsü dolduran yüzlerce ‘Hak, Hukuk, Adalet’ diyen demokrasi savunucuları ile yola çıktı, genel başkanlarını bu haklı mücadelesinde yalnız bırakmadı. 

Türkiye’nin tüm bölgelerinden gelen halkın, Dragos parkında buluşması ile uzun zamandır unutulan, bu yürüyüşün ruhunda bulunan, bir birini hiç tanımayan insanların sanki yıllardır bir aradaymış gibi bir birleri ile konuşması, yiyecek ve içeceklerini paylaşması bu yürüyüşün sloganı olan ‘Hak, Hukuk, Adalet’ talepleri yanında, eşitlik, özgürlük, demokrasi kavramına özlemlerini bir birleriyle paylaştı, ‘Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’ noktasında birleşti. 

Milyonları bir araya getiren miting in yapılacağı alana sıkı güvenlik önlemleri ile giriş yapılması nedeniyle kapı girişleri izdihama neden oldu. Miting meydanında sıcak havaya rağmen saatler boyunca ‘Hak, Hukuk, Adalet’ taleplerini haykıran milyonlara, Melike Demirağ Arkadaş şarkısıyla, Onur Akın ve Zülfü Livaneli konseriyle zaman su gibi akıp geçti. 

15 Haziran’da yola çıkan 430 km’lik yolu ‘Hak, Hukuk, Adalet’ diyerek İstanbul Maltepe’de sonlandıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmaya başlaması ile milyonlar bir kez daha ‘ Hak, Hukuk, Adalet ‘ ve ‘ Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’ sloganları ile Kemal Kılıçdaroğlu’na destek oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında, 15 Temmuz darbesini kınadığını, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Halkın karşı duruşu, sokağa çıkıp demokrasiye sahip çıkmasıyla bu darbenin önlendiğini, fakat 20 Temmuz’da bu defa Sarayın darbesi ile Türkiye’de Demokrasinin, Hak, Hukuk ve Adalet yok edildiği belirtti. Kılıçdaroğlu acilen demokrasiye geçilebilmesi için mitinge katılanlara ve tüm Türkiye’ye 10 maddelik bir bildirge sundu.

1- “15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

2- Bir sivil darbeye dönüşen OHAL uygulamaları yasama, yargı ve yürütme gücünü tek kişide toplamıştır. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni evrensel ilkelere uygun olarak yeniden tesis edilmelidir.

3- Demokrasinin, can ve mal güvenliğinin vazgeçilmez kuralı olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. ‘Kolektif suç' gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4- OHAL mağdurları adeta ‘sivil ölüme' terk edilmiştir. Mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara hukuk devletinin gereği olarak son verilmelidir.

5- 15 Temmuz darbe girişimiyle veya onun arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan, ama sırf hükümete muhalif görüldüğü için bütün haklarından yoksun kılınan akademisyenler ve diğer kamu görevlileri görevlerine iade edilmelidir. Anayasa Mahkemesi'nin içtihatları dikkate alınarak, tutuklu milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır.

6- 150'nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler derhal serbest bırakılmalı, medya üzerindeki tüm baskılara son verilmelidir. Düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

7- OHAL koşullarında, serbest tartışmanın yapılamadığı bir ortamda ve üstelik ‘devletin bütün imkânları seferber edilerek' gerçekleştirilen Anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir ‘mühürsüz seçimdir'. Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir

8- Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan, insan haklarına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat esası kamuda göreve başlama ve yükselmede esas alınmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmeli ve toplumsal adaletsizliği yeniden üreten eğitim politikaları değiştirilmelidir.

9- Toplumsal barışımızı bozan tüm antidemokratik uygulamalara eşit yurttaşlık temelinde son verilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahim görünümlerden biri olan kadınlara karşı ayrımcılığın önüne geçilmeli, kadınların özgürlük alanları korunmalı, kadın hakları toplumsal hayatın her alanında uygulanmalıdır.

10- Adalet uluslararası ilişkilere de hâkim olmalıdır. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara, tüm kimliklere kardeşçe, adilane yaklaşan, barışçıl ve uluslararası hukuka saygılı bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.”

Kemal Kılıçdaroğlu’nu sloganlarla karşılayan milyonlar, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının bitimi ile yine sloganlar uğurladı. 

Adalet mitingi boyunca hiçbir rahatsız eden olayın yaşanmaması, ne bir hırsızlık, ne bir cinsel taciz olayının yaşanmaması, mitinge katılanların bütün çöplerini toplaması, dağıtılan milyonlarca bayrağı onuru gibi taşımaları nedeniyle, AKP mitingleri sonrası görülen manzaradan çok uzak bir görüntü sergiledi. 

Mitingin sona ermesiyle, İstanbul dışından gelenler için bir başka maraton başladı. Miting alanı ile Otobüslerin bulunduğu alan arasında bulunan yaklaşık 9 km’lik yol, günün yorgunluğu ile bitmek bilmedi. 

Gaziemir’den kalkan dört araç , sorunsuz bir şekilde yolculuğunu tamamlayarak sabah saatlerinde ilçeye vararak, verdikleri emeklerinin  karşılığı olmasını, ülkeye bir an önce Adalet’in gelmesini istedi. 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

AKP Gaziemir İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz ve teşkilat üyeleri, A.Arda meydanında döktürdükleri lokma ile 15 Temmuz Demokrasi şehitlerini andı, Fethullah Gülen Terör Örgüt...

CHP Genel Merkezi önünde geleneksel hale gelen protesto gösterileri, sonrası örgütte esen değişim rüzgarı karşılık bulmuyor, koltuk sevdalıları hep galip geliyor

CHP'de ipler gerildi. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce 26. Dönem Milletvekilliğini devretmek üzere geldiği TBMM'de yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu ile merak edilen b...

CHP İzmir Milletvekili Adayı Ezgi Deniz Uranga ile CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan Gaziemir Net'in Konuğu Oldu

Mitingimizde Muharrem İnce’nin ilk kez kullanacağı devasa bir platform kuruyoruz. Bu platform yaklaşık 3 günde inşa edilecek. Bu miting aynı zamanda adeta bayrak mitin...