Haber Üstü Reklam Alanı

Sanat dolu bir 8 Mart

8.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul, Ankara ve İzmir’de pek çok etkinlik düzenleniyor. Kadınlar, müzeleri ücretsiz ziyaret edebilecek, atölye çalışması ve film gösterimi gibi tüm etkinliklere ücretsiz katılabilecekİstanbul Pera Müzesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü müze kapılarını tüm ziyaretçilere ücretsiz açarak kutluyor. Pera Film’in ‘Çalkantılı Zamanlar ve Tanıdık Yerler’ adlı gösterim programı da Kadınlar Günü’ne özel ücretsiz gerçekleşiyor. Viyana’da düzenlenen ve yalnızca kadın animasyon sanatçılarının filmlerine ayrılmış dünyadaki ilk ve tek festival olan uluslararası Tricky Women festivalinin Pera Müzesi seçkisinde, 12 kısa animasyon yer alıyor. Film gösterimleri, bugün saat 19.00’da, 12 Mart Pazar günü saat 17.00’de gerçekleşiyor.

Pera Müzesi’nde açık olan ‘Balkanlardan Gelen Soğuk Hava’ ve ‘Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi’ sergilerini görmek isteyen tüm ziyaretçilere ücretsiz giriş imkânı sunuyor.

İstanbul’da gerçekleştirilecek bir diğer ücretsiz etkinlik ise İstanbul Modern’de. Müze girişi, atölye çalışması, rehberli tur ve film gösterimi kadınlara ücretsiz sunulacak.

Kadınlara yönelik düzenlenecek atölye çalışmasında katılımcılar, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak bir duvar resmi oluşturuyor. Çalışma, duygu ve düşünceleri görselleştirmenin yollarını araştırırken sanatsal ifadenin özgürleştirici unsurlarını keşfetmeye odaklanıyor.

Kadınlara özel düzenlenen rehberli tur ise modern ve çağdaş sanat alanında üretim veren 10 kadın sanatçının çalışmasını kapsıyor. İstanbul Modern’in koleksiyon sergisi ‘Sanatçı ve Zamanı’nda yer alan Aliye Berger’in gravürleri, Semiha Berksoy’un ‘Hapishanede Ziyafet’, Nilbar Güreş’in ‘Soyunma’, Hale Tenger’in ‘Strange Fruit’, Handan Börütecene’nin ‘Kendini Bana Getir’, Selma Gürbüz’ün ‘Silik Kostüm’ ve ‘Otoportre’, İnci Eviner’in ‘Yeni Vatandaş I-II-III’, Nil Yalter’in ‘Başsız Kadın ya da Göbek Dansı’, Fahrelnissa Zeid’in ‘Soyut Kompozisyon’, Nur Koçak’ın “Cahide’nin Öyküsü” adlı yapıtlarının incelenmesine odaklanan rehberli tur, 45 dakika sürüyor.

Atölye çalışması 16.00 – 17.00 saatleri arasında yapılırken Rehberli Tur ise 17.00-17.45 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Kısaca eski günlerde doyasıya yaşadığımız dostluklardan birlik beraberliklerden arkadaşlıklardan ve hatta aile bağlarından uzaklaştırılıp kopartıldık.

İzmir’de hava sıcaklığını termometreler 5° de gösterirken biz Arvas ailesinin yüzünün gülümsemesine vesile olduğunuz için onların mutluluğu, neşesi ve duaları bizim üş...

Bu yıl 5.’sini düzenleyecekleri toplu sünnet düğünü törenini, 2 Haziran 2018 Saat 19:00’da, Bizim Bahçe Kır Düğün Salonunda yapacaklarını belirten

15 Ocak 2018 Pazartesi günü Saat 20:00’de Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde sergileyecekleri TANYA oyununa tüm Gaziemir ve Nazım Hikmet’i sevenleri davet ettiler.

Gaziemir Spor Kulübünün tarihinde ilk kez profesyonel lige çıktığı coşkuyu yaşadığımız tüm emeği geçenleri saygıyla ve rahmetle andığımız, şu an futbolun bitme noktası...