Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir Belediye Meclisi İradesini Gösterdi

5.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubu toplanmamasına ve ortak isimler belirlenmemesine rağmen, meclis iradesi ile denetim komisyonuna seçilen CHP’li meclis üyelerine Halil Arda suçlamalar getirdi.Gaziemir Belediye Meclisi 2021 yılı ilk belediye meclis toplantısını Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. 

CHP Gaziemir Belediye Meclis üyesi Murat Serin, Gaziemir ilçesinde yaşayan engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması anlamında, Gaziemir Belediyesi bünyesinde hayata geçirilecek sosyal projelerin içersinde engelli vatandaşlarımızın da bulunması gerektiğini, bu sosyal projenin ilçemizde çözümü ve hayata geçirilmesi konuda Gaziemir Belediye Meclisinin de yetki ve sorumluluklarında var olduğunu belirterek, ilçemizde yaşayan tüm engelli vatandaşlarımıza katkı koyması gerektiğini belrten meclis önergesi araştırılmak üzere meclis ihtisas komisyonlarına gönderildi. 

CHP Gaziemir Belediye Meclis Üyeleri Levent Çağlarsu, Camal Çalışkan, Murat Serin, Nevin Mutlu, Bengü Sayköse, Tahir Türkbay, Ünal Işık, Emin Aksoy, Leman Emin ve İlhan Özköse imzalarıyla, ilçe esnafımızı çok yakından ilgilendiren bir önergeyi meclis başkanlığına verdi.

Ülkemizi etkisi altına alan corona virüs salgını, insan sağlığından sonra en fazla etkilediği alan ekonomimiz oldu. Özellikle günlük kazançlarıyla yaşamını idame ettiren küçük esnafımıza, ilçe belediyemiz olarak çok fazla katkı koyamadığımız inancındayım. Salgın hastalık nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının yaşanması, esnafımızın işyerlerini açamaz, günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bir duruma getirdi.

Sosyal demokrat belediyeciliğin gereği olarak, ilçe esnafımızın sorunlarına bir çözüm bulmak, belediye meclisimizin bir görevi olduğuna inanıyoruz.

Belediyemizin kiracılarından üç aylık kira tahsil edilmemesi, belediyemiz uhdesinde olan alanlardan işgaliye ve ilan reklam vergilerinden üç aylık dönem için vazgeçilmesini talep ediyoruz. Yasal bir sakınca bulunması durumunda, sevk edeceğimiz Esnaf ve Plan Bütçe komisyonlarında konunun incelenip, belediye kiracılarımızın kira borçları, ilçemizde ticari faaliyette bulunan diğer esnaflarımızın işgaliye ve ilan reklam vergi borçlarında yapılandırmaya gidilmesini, sosyal belediyeciliğin bir gereği olduğunu düşünüyoruz.

Yasal mevzuat gereği belediyemizin kiracılarından üç aylık kira tahsil edilmemesi, işgaliye ve ilan reklam vergilerinden muaf tutulmasında yasal bir sakınca bulunması durumunda, sevk edeceğimiz Esnaf ve Plan Bütçe komisyonlarında konunun incelenip, belediye kiracılarımızın kira borçları, ilçemizde ticari faaliyette bulunan diğer esnaflarımızın işgaliye ve ilan reklam vergi borçlarında yapılandırmaya gidilmesini, sosyal belediyeciliğin bir gereği olduğunu düşünüyoruz diyerek, Belediye Meclis Başkanlığına bir önerge sundu. 

Belediye Meclis Üyelerinin bu önergesi incelenmek üzere Plan Bütçe, Hukuk ve iki yıl sonra ilk kez toplanacak Esnaf komisyonlarına havale edildi. 

Önümüzdeki süreçte belediye ihtisas komisyonlarının her biri, farklı anlamlarda konuyu inceleyip, komisyon raporlarını hazırlayıp meclis gündemine getirecek, mecliste önergeyi bir karara bağlayacak.

Gaziemir Belediye Meclisi gündeminde yer alan en önemli maddelerinden biri olan denetim komisyonunda görev alacak 4 CHP’li 1 AKP’li beş meclis üye seçim ve sonrası sert tartışmalara neden oldu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda kendi insiyatifine göre belirlediği, kendine yakın gördüğü dört belediye meclis üyesi İzel Zenginobuz, Meral Yiğit, Ali Kavasu ve Sercan Doğan’ı aday gösterdi. AKP meclis gurubu Uğur İnan Atmaca’yı aday olarak belirledi. 

Eşine onursal koordinatör ünvanını vererek Türk siyasi tarihine geçen, eşinin çalışanlardan zorla çikolata kutusuna bağış toplamasına ses çıkarmayan, hatta ne olacak aralarında ortak kasa kurmuşlar benim eşim maaş almıyor diyen, bağış yapmayan çalışanı işten kovan, ortak akıl yaratma yerine seçildiği günden bu yana şahsım ben siyaseti güden Halil Arda’nın, yaptığı bir sürü yanlışa dur diyen ve yanlışın yanında durmayan, CHP’nin siyasi düşüncesinin iktidar olması gerektiğini her daim dile getiren, CHP Gaziemir İlçe Örgütü görüşü doğrultusunda hareket eden Murat Serin, Bengü Sayköse, Ünal Işık ve Levent Çağlarsu’da denetim komisyonuna aday oldu.

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubuna dahil 20 meclis üyesi tam kadro mecliste yer alırken, AKP meclis gurubu Ejder Öztop, Oğuz Seyran ve Ali Sorgun Özbalcı gibi isimler meclise mazeret sunarak oturama katılmadılar. MHP iki meclis üyesi ile salonda yerini aldı. Toplamda Cumhur ittifakı yani AKP ve MHP 8 üye ile mecliste temsil edildi. 

Kapalı oy pusulası ile yapılan oylama sonucunda CHP’den Bengü Sayköse 19, Ünal Işık 19, Murat Serin 18, Levent Çağlarsu 18, AKP’den Uğur İnan Atmaca 13 oy alarak denetim komisyonunu oluşturdu. 

Gaziemir Belediye Meclisinin almış olduğu bu kararı, içine sindiremeyen, bu güne şahsım ben siyaseti güden, seçim sonucunda kendine yakın meclis üyelerini denetim komisyonuna seçtiremeyen Halil Arda, özgür iradeleriyle aday olan olan, meclis üyelerinden 18 – 19 oy alarak seçilen CHP’li denetim komisyon üyelerine ateş püskürdü. 

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubu toplanmamasına ve ortak isimler belirlememesine rağmen, meclis iradesi ile denetim komisyonuna seçilen CHP’li meclis üyelerine Halil Arda suçlamalar getirdi.

Bu suçlamalara dilek ve temenniler bölümünde cevap vermek isteyen meclis üyelerine antidemokratik biçimde söz hakkı tanımayan, şahsım ben siyasetçisi Halil Arda, meclis oturumunu kapattı. Gaziemir Belediye Meclisi Ocak ayı 2. Birleşimini 8 Ocak Cuma günü saat 16:00’da Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirecek.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Gaziemir’in tarihi dokusunu taşıyan, kahvehanelerin bulunduğu Çarşı meydanında bu çalışma sonrası, halkın meydanda oturtması adete imkansız hale geldi.

Halil Arda ve ekibinin hatalar sonucu iptal ettikleri ihale yüzünden şimdi 37 işçinin daha işsiz kalma durumu ortaya çıktı.

Halil Arda 'Şahitlerden Bülent Zenginobuz belediye başkan aday adaylığı döneminde yarıştığım bir isimdi, aramızda HUSUMET vardır dedi

Siyasette İzmir’in en sakin ilçesi olarak tarihe geçen Gaziemir’in, son yıllarda yaşanan tartışmalar nedeniyle bırakın İzmir’i, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ilçele...

Gaziemir Belediyesi bünyesinde Arama Kurtarma ekibinin kurulması, afet toplanma alanlarının alt yapılarının hazır hale getirilmesi, belirli oranda çadırın depolanması ...