Haber Üstü Reklam Alanı

İhale İptali Gelenek Hale Geldi

22.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Halil Arda ve ekibinin hatalar sonucu iptal ettikleri ihale yüzünden şimdi 37 işçinin daha işsiz kalma durumu ortaya çıktı.Gaziemir Belediyesinde yaşanan tek adamlık özentiliği, yapılan ihalelere de yansıdı. Gerçekleştirilen ihalelerin iptal edilmesi adeta geleneksel geldi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda döneminde yapılan birçok ihale, bazı eksiklikler nedeniyle iptal edildi. 3 Aralık 2020’de yapılan Yenidoğan Bakım, Evde Yaşlı ve Bakım Tedavi, Hasta Nakil Ambulans Hizmetleri ihalesi de, yaklaşık maliyette yapılan hesap hatası gerekçe gösterilerek, iptal edilen ihaleler kervanına katıldı. 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, göreve geldikten sonra, her şeyi ben bilirim, ben mali müşavirim diyerek Gaziemir Belediyesinin kurumsal hafızasına sahip bürokratları Sarnıç hizmet binasında kurduğu, adına Arge dediği yeni bir bir birimde görevlendirip, yerine Gaziemir’i tanımayan bilmeyen bir çok kişiyi çevre belediyelerden transfer ederek başkan yardımcısı veya müdür  ataması, ihale yanlışlarının peşi sıra dizilmesine neden oldu. 

Gaziemir Belediyesinin geçmiş dönemde hayata geçirdiği, Türkiye’de sosyal belediyeciliğin nasıl yapılacağına örnek olarak gösterilen projelerinden biri olan, evde bakım ve ambulans hizmetlerinde tasarrufa gideceğini, hizmeti yarı yarıya düşüreceğini açıklayan Halil Arda ve ekibi, iptal edilen ihale sürecini bir kez daha yapılan yanlışlıklara bağladı, 2.531.251.98 tl’lik sağlık ihalesini iptal etti.

Gaziemir Belediyesinin yeni yöneticileri, Çöplerin toplanması için yapılan ihale sürecini iyi yönetemeyerek, çöplerinin toplanamama sürecini yaşatmıştı. O dönemde diğer ilçe belediye başkanlarının yardım eli ile ilçemizin çöpleri toplanabilmişti. 

Geçtiğimiz günlerde Irmak Mahallesinde Gaziemir Belediyesine ait 3+1 dairenin ihalesi gerçekleştirilmiş, alıcısını bulduktan sonra, 2886 sayılı devlet ihale kanunun 31. Maddesi, İta amiri olan başkanlık makamının onaylamamsı sonucu, yapılan ihale iptal edilmişti. 

Sosyal belediyecilik anlamında ülkeye örnek olan, Evde Yenidoğan Çocuk Bakımı, Evde Hasta Yaşlı Bakım ve Tedavisi, Ambulans hizmetlerini içeren ihale de iptal edilen ihaleler kervanına katıldı. Üstelik bu ihalede, Halil Arda’nın yeni getirdiği ekibi tarafından yapıldı. Halil Arda’nın geçerli teklif olmasına rağmen Evde Bakım Yenidoğan ve Hasta nakil ihalesini yapılan yanlışlar ile iptal etmesi, zaten yarı yarıya düşürdüğü personelin kalan kısmının da, işsiz kalmasına sebep olacağının açık göstergesi oldu. Geçtiğimiz günlerde Halil Arda bu hizmet ile ilgili medyaya yansıyan sözlerinde bu hizmetteki bazı arkadaşlar işsiz kalabilir, yapacak bir şey yok, geldiğimiz günden beri böyle tedbirler ile işçinin maaşını zamanında ödüyoruz demişti. Halil Arda’nın bu sözleri Gaziemir kamuoyunda işçinin emekçinin aşı ile isi ile tasarruf mu, tedbir mi olur söylentilerine yol açmıştı. Halil Arda ve ekibinin hatalar sonucu iptal ettikleri ihale yüzünden şimdi 37 işçinin daha işsiz kalma durumu ortaya çıktı.

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubu toplanmamasına ve ortak isimler belirlenmemesine rağmen, meclis iradesi ile denetim komisyonuna seçilen CHP’li meclis üyelerine Hal...

Gaziemir’in tarihi dokusunu taşıyan, kahvehanelerin bulunduğu Çarşı meydanında bu çalışma sonrası, halkın meydanda oturtması adete imkansız hale geldi.

Halil Arda 'Şahitlerden Bülent Zenginobuz belediye başkan aday adaylığı döneminde yarıştığım bir isimdi, aramızda HUSUMET vardır dedi

Siyasette İzmir’in en sakin ilçesi olarak tarihe geçen Gaziemir’in, son yıllarda yaşanan tartışmalar nedeniyle bırakın İzmir’i, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ilçele...

Gaziemir Belediyesi bünyesinde Arama Kurtarma ekibinin kurulması, afet toplanma alanlarının alt yapılarının hazır hale getirilmesi, belirli oranda çadırın depolanması ...