Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir Siyaseti Yine Mahkemelik Oldu

8.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siyasette İzmir’in en sakin ilçesi olarak tarihe geçen Gaziemir’in, son yıllarda yaşanan tartışmalar nedeniyle bırakın İzmir’i, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ilçelerin başında gelmeye başladıGaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Ak Parti Gaziemir Belediye Meclis Grup Sözcüsü Uğur İnan Atmaca’nın kendisini kamuoyu önünde sürekli küçük düşürücü açıklamalarda bulunduğu, Akçay Caddesinde bulunan bir parselin 15.80 bina yüksekliği talebi konusunda, ‘Evrakta Sahtecilik’ açıklamaları nedeniyle, 250.000 TL. manevi tazminat ödenmesi konusunda, Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca’dan şikayetçi oldu. 

Gaziemir Akçay Caddesi üzerinde bulunan bir parsel sahibinin, eski Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol döneminde üç kez bina yükseklik ve trafo alanının değişiklik talebi, o dönemin imar komisyonu ve meclis üyelerin oylarıyla ret edilmişti. 

1 Nisan 2019’da göreve başlayan Halil Arda yönetiminden bir kez daha bina yüksekliğinin 9 mt.den 15.80’e çıkarılması, ayrıca trafo alanın değiştirilmesi yönündeki plan notu ile gelen talep, yeni imar komisyonunda bir kez daha incelenmişti. Yeni İmar komisyonu bina yükseklik talebinin parsel bazında değiştirilemeyeceğini, talebin ada bazında gelecek bir talep karşısında tekrar incelenerek karar verilebileceğini, ayrıca trafo alanının talep edilen plan notuna göre değiştirilebileceği konusunda rapor yazarak, Gaziemir Belediye Meclisi 2019 Aralık meclis gündeminde değerlendirilmesini istemişti. 

Gaziemir Belediye Meclisi 2019 Aralık Meclisinde gündeme gelen, bina yüksekliğinin 9 mt.’den 15. 80’e çıkarılması, trafo alanın değiştirilmesi talebi oylamasında, CHP’li Meclis üyeleri Levent Çağlarsu, Murat Serin, Bengü Sayköse, Ak Parti’li Ali Gönen’in ret oylarına karşılık, diğer CHP, AKP ve MHP’li meclis üyelerin kabul etmesi sonucu, oy çokluğu ile geçerek meclis kayıtlarına, 73 nolu karar kaydı olarak geçmişti. 

Gaziemir Belediye Meclisinde görüşülen ve oy çokluğu ile kabul edilen, trafo alanın yer değişiklik talebi ile oy çokluğu ret edilen bina yükseklik talebi, 73. Nolu Gaziemir Belediye Meclis kararı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığına, parsel sahiplerinin plan değişiklik talebi, Gaziemir Belediye Başkanlığı kaşe, mühür ve imzaları ile gönderilerek incelenmesi istenmişti. 

Gaziemir Belediye Meclisinde görüşülen ve oy çokluğu ile kabul edilen, İzmir Büyükşehir İmar Şehircilik Daire Başkanlığında yapılan incelemede, 73 nolu karar olarak kayıtlara geçen madde de yer alan, bina yükseklik talebi ret, trafo yer değişiklik talebi kabul edilmesi kararına rağmen, Gaziemir Belediyesinden gönderilen ve hak sahiplerinin talep ettiği plan notunda, 15.80 olarak gösterilen alanda, inşaat yüksekliğinin en fazla 9 mt. olduğu yönünde Büyükşehir Belediyesi kaşesi vurularak, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilerek görüşülmesini istemişti. 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca arasında yaşanan, sen yükseklik istedin, ben istemedim, sen evrakta sahtecilik yaptın, ben yapmadım, tartışmasında son kararı, İzmir 11. Asliye Hukuk Mahkemesi verecek. 

Ak Parti’li Gaziemir Belediye Meclis üyesi Uğur İnan Atmaca’nın 2016 yılında, Halil Arda’nın Polis’e, Asker’e, Din’e ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakaret ettiği ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını meclis gündemine taşımış ve Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’dan şikayetçi olacağını belirtmişti. 

Gaziemir Belediye Meclisinde suçlamalarla ilgili o dönemde konuşan Halil Arda, ‘’ MİT elemanı gibi çalışmışsınız, elinizdeki belgeleri Cumhuriyet Savcılarına verin, ceza alırsak o zaman konuşuruz, ceza alırsak o zaman buraya kayyum atanır ama Türkiye’yi kayyumlarla yönetemezsiniz, millet size bunun hesabını bugün olmasa da, bir daha ki seçimde cevabını verecektir’’ açıklamasında bulunmuştu. Bu konu hakkında açılan davanın ilk duruşması, 17 Aralık 2020 Saat 14:30’da İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Siyasette İzmir’in en sakin ilçesi olarak tarihe geçen Gaziemir’in, son yıllarda yaşanan tartışmalar nedeniyle bırakın İzmir’i, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ilçelerin başında gelmeye başladı. Memur eylemleri, Esnaf Protestoları, Sendika Çekişmeleri, Onursal Koordinatör, Çikolata Kutusu, Su İsteyen baba, oğul’un belediye binasında darp edilmesi gibi bir çok olayla ilçemiz, Türkiye’nin gündeminde hiç düşmedi, mahkeme kapılarından çıkamaz oldu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubu toplanmamasına ve ortak isimler belirlenmemesine rağmen, meclis iradesi ile denetim komisyonuna seçilen CHP’li meclis üyelerine Hal...

Gaziemir’in tarihi dokusunu taşıyan, kahvehanelerin bulunduğu Çarşı meydanında bu çalışma sonrası, halkın meydanda oturtması adete imkansız hale geldi.

Halil Arda ve ekibinin hatalar sonucu iptal ettikleri ihale yüzünden şimdi 37 işçinin daha işsiz kalma durumu ortaya çıktı.

Halil Arda 'Şahitlerden Bülent Zenginobuz belediye başkan aday adaylığı döneminde yarıştığım bir isimdi, aramızda HUSUMET vardır dedi

Gaziemir Belediyesi bünyesinde Arama Kurtarma ekibinin kurulması, afet toplanma alanlarının alt yapılarının hazır hale getirilmesi, belirli oranda çadırın depolanması ...