Haber Üstü Reklam Alanı

1 Mayıs'ta Gaziemir Belediye İşçisine Kesilen Ceza Sen Öde Ben Öde Tartışması Getirdi

17.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gaziemir Belediye Başkanı, bu kez işçiler için cömert davrandı. Kesilen cezaları 2004 model Golf Marka, dört yüz bin km’de ki aracımı satar, yine işçime bu cezaları ödetmem dedi.İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ta, Disk Genel İş 2 nolu şubesinde örgütlü Gaziemir Belediyesi işçileri ve Sendika yöneticilerinin Gaziemir’de yaptığı kutlamaya müdahale eden Polis’in tuttuğu tutanakla, 17 işçiye kesilen sokağa çıkma yasağını ihlal etme cezası olan 3.150’yi kim ödeyecek tartışması, Gaziemir yerel siyasetini karşılıklı açıklamalarla tekrar ısındırdı.

AKP Gaziemir belediye grup sözcüsü, işçilere kesilen bu cezaları Gaziemir Belediye Başkanı ödesin açıklaması yaparken, memurların denge tazminatlarında fazla ödeme yapıldığını, bunun da kendisine zimmet olarak göre dönebileceğini, bir tek evinin olduğunu onu da bu şekilde ödemesinin imkansız olduğunu belirten Gaziemir Belediye Başkanı, bu kez işçiler için cömert davrandı. Kesilen cezaları 2004 model Golf Marka, dört yüz bin km’de ki aracımı satar, yine işçime bu cezaları ödetmem dedi.    

Gaziemir Belediye Meclisi AKP Grup Sözcüsünün açıklamaları ; “ 1 Mayıs Günü sokağa çıkma yasağına rağmen, belediyenin çöp araçları ve sendikanın aracıyla izinsiz müzikli yürüyüş yapan emekçilerden 17 kişiye cezai işlem yapıldı. Bize gelen duyuma göre emekçi kardeşlerimiz Belediye Başkanının bilgisi dahilinde bu eylemi yaptılar,dolayısıyla bu cezaları Belediye Başkanı ödemelidir. Eğer Belediye Başkanının bilgisi olmadan bu eylemi yaptılarsa, Belediye Başkanı çıkıp açıklama yapsın; belediyenin resmî araçlarıyla yapılan bu eylemden haberim yoktu desin ve sorumlular hakkında cezai işlem yapsın” dedi. 

Bir sohbet esnasında adamın biri,

“Bir keşiş, deniz kenarında, tam kızını kurban edeceği sırada Mikail adlı melek gökten bir keçi getirdi...”

Sohbette bulunanlardan biri, dayanamayıp patlamış:

“Be adam” demiş;

“Şu söylediklerinin hangisini düzelteyim?..

Bir kere; o kişi, keşiş değil, Hz. İbrahim Peygamber idi!.. Orası, deniz kenarıdeğil, dağlık arazi idi...

Kızını değil, oğlu İsmail’i kurban edecekti... Meleğin adı Mikail değil, Cebrail Aleyhisselam idi... Gökten inen de keçi değil, koç idi!”

SAYIN ARDA’NIN AÇIKLAMALARINI OKUYUNCA AKLIMA BU HİKAYE GELDİ. BİZDE AÇIKLAMALARIN NERESİNİ DÜZELTELİM BİLEMEDİK.

1. İŞÇİLER 15.00 – 23.00 VARDİYASINA GİDİYORLAR DEDİ AMA O GÜN “TANER TAN” İSİMLİ ŞAHISIN FACEBOOK HESABINDAKİ CANLI YAYIN GÖRÜNTÜLERİNİN SAATİ 15.50 YANİ İŞÇİLERİN VARDİYAYA DEĞİL ÖZEL OLARAK BU EYLEME YÖNLENDİRİLDİRİLDİKLERİ BELLİ.

2. BU CEZA TUTANAKLARININ BİR NÜSHASI VATANDAŞA TESLİM EDİLİR. BİZE CEZA TUTANAĞI RESİMİ WATSAP ÜZERİNDEN BİR EMEKÇİ KARDEŞİMİZDEN GELMİŞTİR. CEZA TUTANAKLARININ KAYMAKAMLIK TARAFINDAN SIZDIRILDIĞI İDDİASI TAMAMEN YALAN OLUP, YARGI NEZDİNDE KONU SONUNA KADAR TARAFIMIZDAN TAKİP EDİLECEKTİR.

3. BİZ İLK GÜNDEN BUGÜNE SAYIN ARDA’NIN EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZE UYGULADIĞI BASKI, YILDIRMA, İŞTEN ATMA, MOBBİNG, İMZALADIĞI SÖZLEŞMEYİ İNKAR EDEREK SOSYAL DENGE TAZMİNATLARINI ÖDEMEME KONULARINDA HER ZAMAN EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA YER ALDIK. AMA YASAL OLMAYAN BİR EYLEMDE CEZALARIN İPTALİNİ İSTEMEK YADA CEZA YAZILMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞMAK ANCAK KANUN TANIMAZLARIN AKLINA GELEBİLECEK BİR ÇÖZÜMDÜR. SAYIN ARDA’YI BULUNDUĞU KONUMA UYGUN AÇIKLAMALAR YAPMAYA DAVET EDİYORUM.KENDİSİ HERNE KADAR BELEDİYEYİ HUKUKSUZ İŞLEMLERLE YÖNETMEYE ÇALIŞSA DA, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR HUKUK DEVLETİDİR.

4. İŞÇİLER SADECE GÖREVLERİ İCABI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAFTIR, SAYIN ARDA’NIN DA BELİRTTİĞİ GİBİ BU MUAFİYET 15.00 -23.00 ÇÖP TOPLAMA VARDİYASINDA GEÇERLİDİR. VARDİYA SAAT DİLİMİNİN 50. DAKİKASINDA GÖREV YERLERİ DIŞINDA YASAL OLMAYAN EYLEM İÇİN MUAFİYETLERİ YOKTUR!

5. İFTİRA SİYASETİNİ SAYIN ARDA ÇOK İYİ BİLİR. CHP GAZİEMİR İLÇE BAŞKANINA VE CHP MECLİS ÜYESİNE ATTIĞI İHALE KONULU İFTİRALAR HALA HAFIZALARDAKİ YERİNİ KORUYOR.

6. YAPILAN TUTANAĞA VE CEZAYA İTİRAZ ABESLE İŞTİGALDİR. YASAL OLMAYAN BİR EYLEMİ SAVUNMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

7. BİZ HER ZAMAN EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLDUK VE OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ. AMA YASAL OLMAYAN BİR EYLEM İÇİN YAZILAN CEZAYI İPTAL ETTİRMEK İÇİN HİÇBİR GİRİŞİMDE BULUNMAYACAĞIZ.

8. SAYIN BAŞKAN BİZİM EVDE SAZ ÇALIP, KENDİSİNİN DIŞARDA MASKE DAĞITTIĞINDAN BAHSEDİYOR. İLÇE BAŞKANIMIZIN ÖNDERLİĞİNDE TEŞKİLAT OLARAK BİNLERCE KİŞİYE GIDA VE İHTİYAÇ MALZEMELERİ DAĞITTIK. AMA SİZİN GİBİ YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIMIZI FOTOĞRAF ÇEKİP ŞOV AMAÇLI PAYLAŞMADIK. BİZ HALKIMIZIN GÖNLÜNDE OLMAYA TALİBİZ, ŞOV AMAÇLI FOTOĞRAFLARA İHTİYACIMIZ YOK.

9. AYRICA SAYIN BAŞKAN SİZİN GİBİ TOP DAĞITIP, GÖLGELİK YAPIP GENÇLERİN VE ÇOCUKLARIN SOSYAL MESAFE İHLALLERİNE SEBEP OLMAKTANSA EVDEN ÇIKMAMAYI TERCİH EDERİM. SIRF İDEOLOJİNİZ UĞRUNA PİS GAZETELERİ EKMEK POŞETLERİNİN İÇİNE KOYUP ELDİVENSİZ VE MASKESİZ VİRÜS YAYMAKTANSA EVDE OTURMAYI TERCİH EDERİM.

10. SAZ ÇALMAK BENİM GURUR DUYDUĞUM BİR BECERİM. KEŞKE SİZİNDE BÖYLE BİR BECERİNİZ OLSAYDI DA AĞUSTOS BÖCEĞİ GİBİ ANLAMSIZ SESLER ÇIKARMASAYDINIZ.

11. BİZİM ÖNCELİĞİMİZ VE HALKIN BİZE VERDİĞİ YETKİ ÖNCELİĞİ GAZİEMİR OLUP, İLÇEMİZİN HER TÜRLÜ SORUNUNA ODAKLANIYORUZ ANCAK SAYIN ARDA 14 AY OLMASINA RAĞMEN GAZİEMİR’İN HANGİ SORUNUNA ODAKLANMIŞ, HANGİ SORUNUNA ÇÖZÜM BULMUŞ ONLARI DA KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ.

12. EĞER SAYIN ARDA ÇOK YÜREKLİYSEN O GÜN EMEKÇİLERLE BİRLİKTE YÜRÜYECEKTİN, KAÇAK GÜREŞMEYECEKTİN. BURADAN TAVSİYEM; EMEĞE VE EMEKÇİYE SAHİP ÇIK. CEZALARI ÖDE BU İŞ KAPANSIN.

Gaziemir Belediye Başkanının Açıklamaları;

Gaziemir Belediyesi’nde görevli temizlik personeli, sokağa çıkma yasağının uygulandığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde 15.00 – 23.00 vardiyası için görev yerlerine Türk Bayraklarıyla süsledikleri araçlarla korna çalarak ve marş söyleyerek gitti. Gaziemirliler tarafından balkonlardan alkışlarla desteklenen temizlik işçilerine, yasaktan muaf olmalarına karşın “sokağa çıkma yasağına muhalefetten” ceza kesildi. Cezai işlem kamuoyunda tepki çekerken Gaziemir Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçel’in onayladığı ceza tutanaklarını Gaziemir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca’nın duyurması akıllarda soru işareti yarattı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Bu kesilen cezalar siyasidir. Bu cezaların kamuoyuna AKP Grup Başkan Vekilince duyurulması şüpheleri artırmıştır. Gerekirse bu cezaları ben öderim ama işçi kardeşlerimin küçük siyasete alet edilmesine izin vermem” dedi.

Arda, Gaziemir’de 1 Mayıs günü, 12’si belediyenin görevli temizlik personeli olmak üzere, 17 kişiye sokağa çıkma yasağına muhalefetten 3 bin 150’şer lira ceza uygulandığını belirterek “Belediye çalışanı emekçi arkadaşlarımız, 1 Mayıs günü temizlik araçlarını Türk Bayraklarıyla süsleyerek marşlarla görev değişikliği yaptılar. 12 personelimizin tamamı sokağa çıkma yasağından muaftı. Bu durum bilinmesine karşın Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri işçilerimize ceza kesti. Gaziemir Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer de bu cezayı onayladı. İşin ilginç yanı, kaymakamın onayladığı belgeyi kamuoyuna Gaziemir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca duyurdu. Karşımızda işçilerin 1 Mayıs günü iş bölgelerine giderken araçlarını süslemesine ve marş söylemesine tahammül edemeyen bir zihniyet var. İşçilerin 1 Mayıs’ta çalışmaları yasal ama marş söylemeleri, temizlik aracını süslemeleri yasak. Her ne kadar toplu iş sözleşmesi ile maaşlarını düzenlesek de halen daha ülkedeki ekonomik gerçekler karşısında düşük kalan gelirlerle çalışmak zorunda kalan temizlik personelimiz üzerinden siyaset yapmak adına keyfi cezalar kesmek ve onları kamuoyunun önüne atmak hiçbir ahlaka sığmamaktadır.

Devletin kaymakamının onayladığı belgeyi AKP Grup Başkan Vekilinin sosyal medya üzerinden duyurması ne anlama gelmektedir?

Gaziemir Belediyesi’nin AKP Grup Başkan Vekili, işçilerin haklarını bu kadar düşünüyorsa cezanın yazılmaması için her hangi bir girişimde bulunmuş mudur?

Sokağa çıkma yasağından muaf olan işçilerimizin kesilen bu cezaları nasıl ödeyeceğini hiç düşünmüş müdür?

İftira siyasetinin bizleri sarsmak bir yana, tüm emekçileri birbirine kenetlediğinin farkında mıdır?

Biz; gelişen, değişen Gaziemir için mücadeleye devam edeceğiz. Evlerine ekmek götürmek için mücadele eden emekçi kardeşlerimin ‘küçük’ siyasete alet edilmesine izin vermeyeceğim.

Öncelikle itiraz edeceğiz. Eğer ki, cezalar iptal edilmezse bu cezaları gerekirse kendim ödeyeceğim ama işçi kardeşlerimin, bu zorlu ekonomik koşullarda neredeyse aldıkları aylık maaşları kadar bir cezayı ödemesine izin vermeyeceğim.

Konuyu kamuoyunun vicdanına sunuyor, bu siyasi cezaların derhal iptal edilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubu toplanmamasına ve ortak isimler belirlenmemesine rağmen, meclis iradesi ile denetim komisyonuna seçilen CHP’li meclis üyelerine Hal...

Gaziemir’in tarihi dokusunu taşıyan, kahvehanelerin bulunduğu Çarşı meydanında bu çalışma sonrası, halkın meydanda oturtması adete imkansız hale geldi.

Halil Arda ve ekibinin hatalar sonucu iptal ettikleri ihale yüzünden şimdi 37 işçinin daha işsiz kalma durumu ortaya çıktı.

Halil Arda 'Şahitlerden Bülent Zenginobuz belediye başkan aday adaylığı döneminde yarıştığım bir isimdi, aramızda HUSUMET vardır dedi

Siyasette İzmir’in en sakin ilçesi olarak tarihe geçen Gaziemir’in, son yıllarda yaşanan tartışmalar nedeniyle bırakın İzmir’i, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ilçele...