Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir'in Eylem Alanı Yine Doldu Taştı

18.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sosyal Denge ödemeleri ile Şubat ayı maaşlarında kesinti yapılmasını kabul etmeyen Personel İşleri, Özel Kalem, İmar, Bilgi İşlem ve Fen İşleri Müdürleri görevlerinden istifa etti.Gaziemir Belediyesinin önü gün geçmiyor ki bir eyleme sahne olmasın. Halil Arda’nın Gaziemir Belediye Başkanlığına seçildikten sonra ben bilirim, hukuk ve eş danışmanlarının önerileri, çekirdek ekip onayı ile yönetim anlayışına tepkiler artarak devam ediyor. 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, geçtiğimiz aylarda kendisinin imzaladığı toplu sözleşme maddesine ‘bana zimmet çıkar’ korkusuyla memurların denge tazminatlarında iki bin tl kesintiye gitmesi, bu kez memurları sokağa döktü.

Bu yönetim anlayışına tepki gösteren birim müdürleri, ardı ardına istifa etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu yönetim anlayışı ile çalışmam diyerek görevlerinden istifa eden Sağlık İşleri Müdürü, Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü sonrası, müdürlerin istifa rüzgarı artarak devam ediyor. 

Sosyal Denge ödemeleri ile Şubat ayı maaşlarında kesinti yapılmasını kabul etmeyen Personel İşleri, Özel Kalem, İmar, Bilgi İşlem ve Fen İşleri Müdürleri görevlerinden istifa etti. Bu şartlar altında birim müdürlüğü görevini kabul etmeyen çalışanlar nedeniyle Başkan Arda, Deniz Dinler’e dört, Ferda Yiğit’e beş, İrfan Yapar’a iki müdürlük bağlayarak soruna geçici bir çözüm buldu. 

Gaziemir Belediyesi çalışanları,  Gaziemir’in Taksim meydanına dönüşen belediye binası önü önünde "Toplu sözleşme hakkımız söke söke alırız", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Başkan elini cebimizden çek" ve "Hak hukuk adalet" yazılı dövizler taşıdı. 

CHP’li Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Levent Çağlarsu ile AKP meclis grup sözcüsü Uğur İnan Atmaca’da etkinliğe katılarak emekçilere destek oldular.

Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Özgür Işık tarafından okunan basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

Her geçen gün alım gücünün zayıfladığı ve emekçinin emeğinin daha da sömürüldüğü bir dönemden geçiyoruz. Yükselen enflasyon ve bozulan ekonomik koşulların karşısında, direniş sesinin daha da gür çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Bu mücadelenin her yerde sürdürülmesi gerektiği bilinciyle belediyelerdeki memurlarımızın yasal hakları için, tüm yerel-sen sendikası olarak mücadele etmekteyiz.

Doğumdan ölüme kadar her türlü koşulda halka hizmet eden yerel yönetim emekçileri, Belediye başkanı tarafından yapılan hak gaspını hak etmiyor. İktidarın her  kötü hamlesine karşı dik durması  ve sorunları çözmesi gereken muhalefete bağlı belediye başkanı tam tersini yaparak, emekçinin evine 1 ekmek eksik götürmesini istiyor.Sayıştay zimmetini bahane ederek bu hamleyi yapmak doğru değildir.Zimmet kesinleşirse bu bedeli zaten memur ödeyecek. Bugüne kadar 81 ilde toplu sözleşmeden doğan Sayıştay zimmetini ödeyen bir belediye başkanı varmı? soruyorum size?

2011 yılından beri toplu sözleşmesi bulunan, Gaziemir belediyesinde mevcut belediye başkanı sayın Halil ARDA ile 01.04.2019 tarihinde 2 yıllık toplu sözleşme imzaladık. Yapmış olduğumuz toplu sözleşme yasalar doğrultusunda imzalanmış, artış oranları enflasyon üzerinden hesaplanmıştır.

17 yıldır AKP iktidarının kamu emekçilerine yaşattığı darbeye, bir darbede Gaziemir belediye başkanı tarafından vurulmuştur. Bu durum asla kabul edilemez.

Hukuk danışmanı Ayşe Zübeyde AYDIN Belediye başkanını yanlış yönlendirmiştir. Belediyenin kendi avukatları varken dışarıdan aynı diplomaya sahip bir avukata ücret ödemek, Sayıştay tarafından dikkat çekmiyor mu? Belediyelerde çalışan memur emekçilerinin toplu sözleşme ile aldığı ücrete, iktidar ağzıyla itiraz eden hukuk danışmanının belediyelerden aldığı ücreti de, buradan öğrenmek istiyoruz.? Sayın danışman belediye başkanını yönlendirirken, memurun var olan  yemek hakkının ve yol yardımının yasal olmasına rağmen, neden verilmediği konusunda da görüş vermiş midir.?

2020 yılına, millet olarak umutla girmeyi hayal ederken, Gaziemir belediye başkanı hukuk danışmanın yanlış görüşü doğrultusunda, karşılıklı imzalanan toplu sözleşmemizi tek taraflı fesih etmeye çalışarak, umutlarımızı kırmıştır.

Belediyeler patrona sistemi ile yönetilemez, hele ki sosyal demokrat belediyeler bu mantığa teslim olamaz. Bulunduğu konum itibariyle belediye başkanı, yüreği solda atan Atatürkçü ve devrimci sendikaların görüşlerini ciddiye almak zorundadır.

Bu hamle sosyal demokrat belediyecilik anlayışına kesinlikle yakışmaz.Kaldı ki İktidarın kamu emekçilerine yönelik yaptığı, haksızlık ve hukuksuzluklara karşı, 21 gün boyunca adalet yürüyüşüne katılarak yerel yönetim emekçilerinin sesini duyurmaya çalışan, tüm yerelsen sendikası olarak bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı da bugün buradayız.!

Bu basın açıklamamamız eylem planlarımızın ilk adımıdır. Eylemlerimiz ağırlaştırılarak devam edecektir. Belediyenin yaptığı bu yanlışın domino taşı gibi, bütün belediye emekçilerine de yansımaması için, iş bırakma eylemi de dahil olmak üzere her türlü mücadeleyi vereceğiz.

Buradan Gaziemir Belediye Başkanlığını bir kez daha uyarıyoruz. Biz buradayız ve mücadele etmek için varız. Sözleşmemize asla dokundurtmayız, emekçinin hakkının gasp edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubu toplanmamasına ve ortak isimler belirlenmemesine rağmen, meclis iradesi ile denetim komisyonuna seçilen CHP’li meclis üyelerine Hal...

Gaziemir’in tarihi dokusunu taşıyan, kahvehanelerin bulunduğu Çarşı meydanında bu çalışma sonrası, halkın meydanda oturtması adete imkansız hale geldi.

Halil Arda ve ekibinin hatalar sonucu iptal ettikleri ihale yüzünden şimdi 37 işçinin daha işsiz kalma durumu ortaya çıktı.

Halil Arda 'Şahitlerden Bülent Zenginobuz belediye başkan aday adaylığı döneminde yarıştığım bir isimdi, aramızda HUSUMET vardır dedi

Siyasette İzmir’in en sakin ilçesi olarak tarihe geçen Gaziemir’in, son yıllarda yaşanan tartışmalar nedeniyle bırakın İzmir’i, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ilçele...