Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir'de DİSK'in İşi Zor

16.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugüne kadar İşçi sınıfına, sınıf sendikacığı yaparak önderlik eden ve bu konuda birçok bedel ödeyen Devrimci İşçi Sendikası DİSK’in, Gaziemir Belediyesi de işine son verilen üyesi31 Mart yerel seçimlerinde Gaziemir’de seçimleri kazanan Halil Arda yönetimindeki Gaziemir Belediyesinde, olaysız bir gün geçmiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerel seçimler öncesi kamuoyuna güvence verdiği, bizim seçim kazandığım belediyelerde hiç kimsenin işiyle, aşıyla oynanmayacak, işlerine son verilmeyecek taahhüt düne rağmen, Gaziemir Belediyesinde sekiz ay içersinde çeşitli gerekçelerle, 33 kişinin işlerine son verildi.

Geçtiğimiz dönemde Gaziemir Belediyesi bünyesinde çalışır görünüp çalışmadan maaş alan, adına bankamatik dediğimiz kişileri, tek tek tespit edip, ya işlerine son veren yada bankamatikleri çalışır hale getiren Belediye Başkanı Halil Arda’ya, bu uygulamaları nedeniyle ilçe kamuoyu sonsuz destek vererek alkış tutmuştu. Geçtiğimiz dönemde görev verilmediği için birçok devlet memuru statüsündeki çalışanı tekrar görevlendirerek verim almaya başlayan Sayın Arda, işçi statüsünde olanların bir çoğunu da emekliliğe sevk ederek, belediye içersinde bankamatik uygulamasına son verdi, toplumun haklı taktirini kazandı.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, danışmanları ve yönetimi, bankamatik olmayan, eski belediye başkanı Halil İbrahim Şenol’un son günlerinde işe aldığı 24 çalışanı da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun taahhüdüne rağmen çeşitli gerekçelerle işlerine son verilmesine ilçe kamuoyu ses çıkarmadı destek oldu.

Fakat geçtiğimiz günlerde başlayan, çeşitli sudan sebep ve bahanelerle işçi çıkarmaya devam etmesi, Halil Arda’nın haklılığını ortadan kaldırdı, kamuoyunda bu güne kadar verilen kendisine verilen destek, bir anda tepkiye dönüştü.

Geçtiğimiz günlerde Tür İş’e bağlı Belediye İş Sendikası yönetim kurulu üyesi Zafer Saylan’ı, sosyal paylaşım sitesindeki bir paylaşımından dolayı, işine son veren Sayın Arda, danışmanları ve yönetimi, bugün 2008 yılından bu yana Gaziemir Belediyesi Destek Hizmetleri müdürlüğünde çalışan, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikasının yeni üyesi Funda Elibol’un da işine, hiçbir gerekçe göstermeden son verdi. Gaziemir Belediye şirketi Gazi Bel’den, yasal bütün haklarınız tarafınıza ödenecektir açıklaması yapılarak Elibol’da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun taahhütlerine rağmen kapının önüne kondu.

Gaziemir Belediyesinde 30 yıldır çalışan, emekliliğine kazanmasına 20 gün kala, sosyal paylaşım sitesinde bir paylaşım nedeniyle işine tazminatsız son verilen, Belediye İş Sendikası yönetim kurulu üyesi Zafer Saylan’ın, konuyu mahkemeye taşıması ve kazanması halinde, kendisine ödenecek tazminat kat ve kat artacağı ve belediyenin zarar edeceği belirtildi. 

Yine bugün işine hiçbir gerekçe gösterilmeden, Disk’e bağlı Genel İş Sendikasının yeni üyesi Funda Elibol’un da, iş akdinin fes edilmesini mahkemeye taşıması halinde, yine  tazminat kazanarak, tekrar işine geri dönüş yapabileceği, bu konuda ekonomik zararı yine Gaziemir Belediyesinin göreceği belirtildi. 

Bugüne kadar İşçi sınıfına sınıf sendikacığı yaparak önderlik eden, bu konuda birçok bedel ödeyen Devrimci İşçi Sendikası DİSK’in Gaziemir Belediyesin de işinin çok zor olduğu, işlerine son verilen yeni üyesi Funda Elibol, belediye iş sendika yöneticisi Zafer Saylan ve  işine son verilen diğer çalışanların haklarını nasıl savunacağı merakla bekleniyor. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

paranın yerine puanların geçtiği, sadece yardımseverlerin katkılarıyla ayakta durması planlanan Sosyal Market adı altındaki sosyal projesi, Gaziemir Merkez Pazaryerini...

Gaziemir Belediye işçi kadrosunda kalan son 4 (dört) işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme, kalabalık bir grubun katıldığı törenle imzalandı.

Gaziemir Belediye Başkanı, bu kez işçiler için cömert davrandı. Kesilen cezaları 2004 model Golf Marka, dört yüz bin km’de ki aracımı satar, yine işçime bu cezaları öd...

Gaziemir Belediyesi'nin yürütmüş olduğu gayri hukuku süreç hepimizin sabırlarını zorlamaktadır.

Gaziemir Belediyesi tarafından belediyenin de yoğun çalışmaları olduğu ifade edilmesine rağmen, bizim talebimiz üzerine ve kaymakamlık araçlarına ilaveten, 6 araç ve 1...