Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir Belediye Meclisinden Çok Tartışalacak Karar Çıktı

3.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gaziemir Belediye Meclis gündemine gelen, üç kez ret edilen Akçay Caddesi üzerinde bulunan bir parselin yükseklik talebi idi.Gaziemir Belediye Meclisi 2019 yılı 20. Aralık ayı 1. Meclis toplantısını gerçekleştirdi. 

Geçtiğimiz günlerde, yeşil mahallede bir eve yazılan çirkin yazı ile Türkiye’nin gündemine gelen ilçemizin bunları hak etmediği, yüz yıllardır dili, mezhebi, rengi ve ırk ayrımı yapılmadan kardeşçe yaşadığımız Gaziemirimizde, böyle bir olayın meydana gelmesini kesinlikle kabul edilmediği, Gaziemir Belediye Meclisi olarak nefretle kınandığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde hibe edilerek Gaziemir Belediyesi bünyesine dahil olan, belediyenin yeni şirketi Seydaş Organizasyon İnşaat Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye verilmek istenen bilbort, totem reklam ve ünitelerinin, Gazikent mahallesi Atatürk Bulvarı No:12/1 adresinde rekreasyon alanı içersinde bulunan kafeterya ve Gaziekent mahallesi Akçay caddesi No:228/4 adresinde rekreasyon alanı içersinde bulunan Kır Düğ. Salonun işletme haklarının 10 yıl süreyle belediyenin yeni şirketine verilme talebi, AKP’li meclis üyelerinin bu talep Türk Ticaret yasasına aykırı olduğunu ve yanlış yapıldığı belirterek komisyonlara gönderilmeden ret edilmesini talep etti. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, bu konunun Plan Bütçe ve Hukuk komisyonlarında enine boyuna incelendikten sonra tekrar meclis gündemine geleceğini belirterek, konuyu plan bütçe ve hukuk komisyonlarına havale etti.

Gaziemi Belediye meclisinin tartışmalı konuları arasında yer alan bir başka konuda,  31 mart öncesi üç kez Gaziemir Belediye Meclis gündemine gelen, üç kez ret edilen Akçay Caddesi üzerinde bulunan bir parselin yükseklik talebi idi.

Dört aydır Gaziemir Belediye Meclis İmar ve Hukuk Komisyonlarında incelenen, bu konu hakkında bir türlü karar veremeyen 31 Mart yerel seçimleri sonrası göreve gelen belediye meclisi, çok tartışılacak bir karara imza attı.

Gaziemir Belediye CHP’li Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, iki komisyon raporunda da, yükseklik talebinin ret edildiğini, fakat imar komisyonu raporunda, hak sahibinin parsel bazında değil, ada bazında bir düzenleme talebi ile gelmesi gerektiğini belirten cümleler olduğunu söyleyerek, Hukuk komisyon raporunun oylanması gerektiğini belirtmesine rağmen, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İmar Komisyonu raporunu oylanmasını istedi. 

Akçay caddesi üzerinde bulunan bir parselin, 9 metre olan yüksekliği 15 metreye çıkarma isteğini, arsa sahibinin parsel bazında değil ada bazında bir düzenleme isteği ile gelmesi halinde doğru olacağını, parsel bazında düzenleme isteğinin ret edilmesi gerektiğini belirten İmar Komisyonu raporu oy çokluğu ile kabul etti.

Hukuk Komisyonu raporunda yazılı, parsel veya ada bazında bir düzenlemesinin, yüzde sekseni tamamlanmış bir bölgede bütüncül bir plan anlayışını bozacağını, çevre silvetini olumsuz etkileyeceğini, Danıştay kararı kapsamında şahıs menfaati gözetilerek imar planı değişkliği yapılamayacağı belirtilerek, meclis komisyon üyelerinin oy birliği ile ret edilmesi gerektiği belirten kararı yok sayıldı. 

Çok kısa bir süre sonra, Akçay caddesi üzerinde bulunan parsel sahibinin, imar komisyonu raporunda belirtildiği gibi, ada üzerinde bulunan diğer hak sahipleriyle beraber 9 metre olan bina yüksekliğini, on beş metreye çıkarma talebinin önü, bu kararla açılmış oldu.

Gaziemir Belediye Meclisinin tartışmalı bir başka konusu da, Gaziemir Merkez Pazaryerinde kapatılan Yangın merdiveni ile ilgili Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının verdiği rapordu.

Gaziemir Belediye Meclis AKP grup sözcüsü Uğur İnan Atmaca, Merkez Pazaryerinde incelemede bulunan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Yangın Denetim ve Önleme ekibinden iki memurun hazırladığı raporda belirtilen, kapatılan merdivenin yangın merdiveni olduğu, pazaryerinde olabilecek bir felakette, halkın kaçış noktalarının bulunmadığı ilgili rapor, Belediye başkanı Halil Arda ve başkan yardımcısının, büyükşehir belediyesi grup başkan vekili Mustafa Özuslu’ya siyasi baskı yaparak, bu rapora müdahale edilerek değiştirildiğini belirtti.

AKP’li Uğur İnan Atmaca’nın yangın merdiveni ile ilgili yaptığı uzun açıklamaya hiçbir cevap vermeyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Dilek ve Temennilerde söz almak isteyen CHP’li meclis üyesi Levent Çağlarsu’ya da söz vermeyerek  meclis oturumunu kapattı. 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

İzmir İl Başkanlığımızın görüşleri ve üç milletvekilimizden oluşan inceleme heyetinin raporu değerlendirilmiş, partimizin ilkeleri ve etik değerleri esas alınarak, 'ke...

Gaziemir’in tarihi ana merkezi olan bir alanda yapılan bu çalışmaya ortak olamayan, 31 meclis üyesi 950 çalışanı, 195 milyon bütçesi 20 küsur müdürlüğü, onlarca danışm...

Levent Çağlarsu, geçtiğimiz günlerde benim kişisel Masenger hesabıma hiç tanımadığım bir kişi tarafından çok önemli bazı bilgiler gönderildi

paranın yerine puanların geçtiği, sadece yardımseverlerin katkılarıyla ayakta durması planlanan Sosyal Market adı altındaki sosyal projesi, Gaziemir Merkez Pazaryerini...

Gaziemir Belediye işçi kadrosunda kalan son 4 (dört) işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme, kalabalık bir grubun katıldığı törenle imzalandı.