Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir Esnafı ile Belediye Arasındaki Tartışma Büyüyor

12.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Halil Arda'nın Yerel seçimler öncesi kendilerini sık sık ziyaret ettiğini, ‘biz iyi insanlarız’, ‘Mart’ın Sonu Bahar’ sloganı ile kendilerinden oy istediğini belirten esnaf,, nisan ayı sonrası Gaziemir Belediyesi uygulamaları ile adeta kış ayına geri döndüklerini söyledilerGaziemir’in ticari yükünü çeken, Önder ve A.Yavuz caddesi esnafı ile başlayan kaldırım işgal tartışması devam ederken, çarşamba günleri kurulan, sebze ve meyve, cuma günü kurulan Tekstil Pazarı esnafı da, tartışmaya dahil oldu.

Gaziemir Belediyesinin, Atıf Bey Mahallesinde bulunan Merkez Pazaryerindeki oto park ile bağlantıyı sağlayan merdivenin kapatılması ve pazar yerine yük indirilip, bindirilen rampaların kaldırmasıyla başlayan kriz, artarak devam ediyor.

Gaziemir esnafının, halkın kullanım alanı olan, yaya kaldırımlarını haddinden fazla işgali önleme amacıyla, zabıta gücü ile başlattığı ceza önlemleri artarak devam ediyor. Önder ve A.Yavuz cadde esnafını canından bezdiren zabıta baskısı, çalıştırdığı elemanın parasını ödeyemeyen, yüksek kira bedelleri ile işyerini çalıştırmaya çalışan, siftah yapmadan dükkanını açıp kapatan, bin bir çeşit vergi ödeyen esnafı isyan ettirdi. Geçtiğimiz günlerde Gaziemir Belediye Başkanlığına topluca giderek bu duruma tepki gösteren A.Yavuz Caddesi esnafı, Başkan Halil Arda ile görüşerek tepkilerini iletti. 

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü kurulan Sebze ve Meyve pazarına gelen pazarcılar da, Belediye Başkanına çıkarak, yıllardır kullandıkları ve pazarın plan ve projesinde yer alan tezgahlarına, mallarını taşıdıkları, oto park ile bağlantıyı sağlayan merdivenin, beton dökülerek kapatılması, tezgahlarına mallarını indirip bindirdikleri araç rampalarının iptal edilmesi ile ilgili şikayetlerini ileterek eğer bu uygulama devam ederse, tezgah açmayacaklarını söylediler.

07/10/ 2019 Ekim ayı Gaziemir Belediye Meclisi 2. Birleşiminde Halil Arda’nın yaptığı açıklamada, pazar yerinde halkın daha rahat alışveriş yapabilmesi adına pazar tezgahlarını sınırları içersine çektik, yapılan uygulama halkın lehinedir, oto parktan çıkış merdivenlerini pazarcı esnafı amacı dışında kullanıldığı için kapattık, ağır kamyonların pazar yerinin içine girmesini de, statik hesaplar nedeniyle iptal ettik dedi. Bu uygulamaya tepki gösteren pazarcı esnafı içinde, mutlaka hizaya geleceklerini belirtti. Protesto için belediyenin önüne mallarını dökeceğini söyleyen pazarcı esnafına da, ne zaman bu protestoyu yapacağınızı bana bildirin, Gaziemir’de bin’e yakın yardıma muhtaç aileyi çağırıp, dökülen sebze ve meyveleri toplamalarını isteyeceğini söyledi.

Yerel seçimler öncesi kendilerini sık sık ziyaret ettiğini, ‘biz iyi insanlarız’, ‘Mart’ın Sonu Bahar’ sloganı ile kendilerinden oy istediğini belirten esnaf, nisan ayı sonrası Gaziemir Belediyesi uygulamaları ile adeta kış ayına geri döndüklerini söylediler. Belediye Başkanı Halil Arda ve Başkan Yardımcısının, uzlaşmaz, egolu, kibirli, ‘küçük dağları ben yarattım’ tavırları ile kendilerine yaklaştıklarını belirten Gaziemir esnafı, zabıta memurlarının, kendilerinden özür dileyerek ceza yazmak zorunda kaldıklarını belirtiler. Gaziemir Belediye binasında tarihinde olmadığı kadar protesto gösterilerinin yapıldığını, haklı veya haksız taleplerde bulunan bir vatandaşın da, kendisini belediye binası önünde üzerine benzin döküp yakmak isterken, yine bazı talepler için belediye binasına gelen baba ve oğul, hakaretlere maruz kalmış, darp edilerek kapının önüne konulmuştur.

Ticari olarak çok zor bir dönemden geçtiğini belirten Gaziemir esnafı, bizlere her gün ceza yazan, yaz, kış, yağmur, çamur demeden çalışan pazarcı esnafını bunaltan, üç kuruş para kazanmak için pazarın girişinde seyyar tezgah açan köylü kadınları yerlerinden eden bu uygulamayı, en sert biçimde protesto ettiklerini belirttiler. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

İzmir İl Başkanlığımızın görüşleri ve üç milletvekilimizden oluşan inceleme heyetinin raporu değerlendirilmiş, partimizin ilkeleri ve etik değerleri esas alınarak, 'ke...

Gaziemir’in tarihi ana merkezi olan bir alanda yapılan bu çalışmaya ortak olamayan, 31 meclis üyesi 950 çalışanı, 195 milyon bütçesi 20 küsur müdürlüğü, onlarca danışm...

Levent Çağlarsu, geçtiğimiz günlerde benim kişisel Masenger hesabıma hiç tanımadığım bir kişi tarafından çok önemli bazı bilgiler gönderildi

paranın yerine puanların geçtiği, sadece yardımseverlerin katkılarıyla ayakta durması planlanan Sosyal Market adı altındaki sosyal projesi, Gaziemir Merkez Pazaryerini...

Gaziemir Belediye işçi kadrosunda kalan son 4 (dört) işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme, kalabalık bir grubun katıldığı törenle imzalandı.