Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir Belediyesi 2019 Bütçesi Kabul Edildi

17.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2018 hedeflerinin tutulmadığı iddiası üzerine açıklama yapan Başkan Şenol, “Siz bu değişimi görmüyorsanız, o zaman siz bu kenti yönetemezsiniz. Demek ki gezmiyorsunuz. Çok derine gitmeyin, 2009'dan önce sizin iktidarınızdan aldım bu belediyeyi, hatta iki belediyeyi aldımGaziemir Belediyesi 2019 Yılı bütçesi 138.645 TL olarak oy çokluğu ile kabul edildi. Gaziemir Belediye Meclis Salonunda toplanan belediye meclisinde, görüşülen 2019 yılı bütçesi için AKP grubu seçim bütçesi yapılmış dedi. AKP grubu adına söz alan Grup sözcüsü Hüseyin Aslan, Aytül Kurt ve Yılmaz Akın 2019 yılı performans programını, Gelir ve Gider Bütçe tariflerine eleştirilerini sıraladılar. Özellikle AKP grubundan Yılmaz Akın’ın çok uzun konuşması, programın neresini eleştiriyor anlatımında sıkıntı yaşandı. 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, yapılan eleştirilere tek tek ve uzun uzun cevap verdi. 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, 9,5 yılda yaptığı hizmetlere ve yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.  2019 Gaziemir Belediye bütçesinin kabul edildiği Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Şenol bütçeye ret oyu kullanan AKP’li meclis üyelerinin eleştirilerine tepki gösterdi.

AKP Meclis Grup sözcüsü Hüseyin Aslan’ın 2009 yılında verilen vaatlerin yerine getirilmediğine istinaden yaptığı eleştirilere açıklık getiren Başkan Şenol, “Eğer Gaziemir'de yaşıyorsanız, bu kenti yönetiyorsanız ki hep beraber yönetiyoruz. Sorunları ezbere bilmeniz gerekiyor. 2009'da göreve geldiğimizde insanlar kapılarını, pencerelerini açamıyordu. Uzundere çöplüğünden gelen kokudan dolayı. Çöplüğü kapattık, şimdi koku kaldı mı? Kalmadı. Taş ocaklarını doldurularak orman haline getirdik, toz kaldı mı kalmadı. Sağlı, sollu iki tane istinat duvarları var. Sonra aşağı doğru gelin orada bir cami göreceksiniz. Sizin iktidarınızda 10 yılda bitirilemeyen camiyi biz 6 ayda bitirdik. Oradan biraz daha aşağı inin, göreceksiniz ki Cumhuriyet Semt Evi var. Orada çocuklarımız, kadınlarımız eğitim alıyorlar. Aşağı doğru inerken sağdaki yaşlı zeytin ağaçlarımızdan hasat yaptığımızı görebilirsiniz. Hemen yanında Bülent Ecevit Parkı var, heykeli de içinde. Biraz daha aşağı inin yeni yapılan Halı Saha... Halıları da döşenmek üzere... Oradan aşağıya geçin, dere yatağına doğru, bir park daha göreceksiniz. Unutmadan geçmeyeyim, her yıl o mahalleye en az 500 tane meyve ağacı dağıtıyorum. Bahçelerin hepsi yemyeşil. Geldiğim yıl asfalt yollarını yaptım. Şimdi biraz daha aşağı gelin... Gelmeyelim isterseniz, en ufak ikinci mahalle burası daha bitmedi...” diye konuştu.

2018 hedeflerinin tutulmadığı iddiası üzerine açıklama yapan Başkan Şenol,  “Siz bu değişimi görmüyorsanız, o zaman siz bu kenti yönetemezsiniz. Demek ki gezmiyorsunuz. Çok derine gitmeyin, 2009'dan önce sizin iktidarınızdan aldım bu belediyeyi, hatta iki belediyeyi aldım. Bana aklınızda kalan tek bir eser gösterebilir misiniz ? Şimdi mahalle mahalle gezmeyelim isterseniz.. Stratejik Planda olmayan birçok şey de yapıldı bu kente. Hedefler her yıl düşüyor diyorsunuz. Tabi ki Gaziemir’in gelişme sınırı belli. Hedefler neden düşüyor. Hizmetleri yaptıkça otomatik olarak sayılar düşüyor. Gaziemir artık gelişmiş bir kent. 2009 öncesi gibi bir kent değil. Ben başarılı bir belediye başkanıyım. Kötü bir yönetimden iyi bir yönetim çıkarmaya çalışıyoruz. Siz bilmiyorsanız çıkıp sorun vatandaşlara anlatırlar” dedi. 

Sözlerine AKP’li Yılmaz Akın’ın sağlığa harcanan bütçe ile ilgili eleştirilerine cevap vererek devam eden  Başkan Şenol; “Sağlık bütçesinin arttığı söylendi. Daha da artacak. Çünkü biz ne diyoruz. Eğitimli ve sağlıklı insanların yaşadığı kentler hızla gelişir ve büyür. Sağlıkta Türkiye birincisi seçildik. Düşme Dedektörü ve Sosyal Alarm Butonu Projesi’ni hayata geçiren ilk belediye olarak, tüm belediyelere örnek olduk. Daha çok işimiz var ‘Bakın bundan sonra Gaziemir’e bir liralık yatırım yapılmayacak’ demiştiniz.  Gidip bir Sağlık Köyü’nü gezmenizi isterim. Binayı ESBAŞ yaptı. İçini de Özbosan ailesi yaptı, 700 bin TL harcadı. Belediyenin cebinden çıkacaktı, çıkmadı. Çevre düzenlemesini biz yaptık. İşte akıllı başkan böyle olur. Kızmayın ama ben buradayım, daha çok buradayım. Sen vekillik istiyor olabilirsin ama vekil olma şansın yok Sayın Akın. Sen yine meclis üyesi olarak burada ikinci sırada otur, daha çok muhabbet ederiz.”

Sarnıç’a üvey evlat muamelesi yapılıyor sözleri üzerine Başkan Şenol; “ 2009'dan önce insanlar alışverişe geliyordu Kipa'ya, yöneticiler onları galoş giymeden almıyorlardı. O bölgede oturan insanları aşağılıyorlardı. Her hafta keskin virajdan dolayı bir vatandaşımızı kaybediyorduk.  Sonra Karayollarıyla görüşüp virajı düzelttik. 2009'da Arsenik sorunu vardı. Tahtalı Barajı'ndan Sarnıç'taki depoya hat çekildi, oradaki sular paçalı yapıldı, halen de yapılıyor. Çünkü insan sağlığına dikkat ediyoruz. Yüksekokul var, Mustafa Kemal Kapalı Spor Salonu yaptık. Şimdi 15 gün sonra Kültür Merkezi de tamamlanıyor. Sarnıç'taki Şantiye alanlarımız zenginlerin elindeydi, ben geldim çatır çatır aldım ve şantiye tesisi yaptım. Sarnıç sokaklarının bozuk olduğunu biliyorum. Doğalgaz çalışmaları biter bitmez asfaltlamaya gideceğiz. Çok yakında başlayacak. Sarnıç’taki soba dumanları olmayacak. Her cefanın bir sefası var.”

‘CV BANK’ı eleştiriyorsunuz.2009’dan bu güne kadar 8 bin 121 kişiye iş olanağı sağladık. Bilmiyor musunuz? Bilmiyorsanız ‘Google Amcaya sorun, o her şeyi biliyor’ diyen Başkan Şenol, sözlerine şu şekilde devam etti: “Beyazevler Mahallesi’nde 19 Mayıs Parkı yakında hizmete açılıyor. Dere yatağındaki proje olmadı ama başka büyük düşüncelerimiz olduğu için aksadı. İnşallah önümüzdeki dönem yapacağız. Yani size bırakmam. Ben yaparım, siz sonra bakımlarını yaparsınız. İhale yapma konusuna gelecek olursak, iddia ediyorum Türkiye’nin hiçbir belediyesi benimle boy ölçüşemez. Var mı örneği? Kapalı ihaleyi alacaksın, açık ihale çevireceksin. Polis başında duracak. Hepsi belgeli. 9,5 yıldır buradayım. Bana çıkan tek zimmet 25 kuruş! Temizlik İşleri Müdürü’ne de 1,5 TL çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Allah bir daha tekrarından sakınsın.

“Ben bu kente çok büyük eser yaptım. Yüksekokul, Hastane, Cami, Belediye Binası ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz eserler.  Ben okula, camiye, hastaneye bu fakirliğimle arsa veriyorum ama devletten bir lira alamıyorum. Yine olsa yine yaparım. Çünkü biz vatandaş için çalışan kurumlarız. Okulların duvarlarında kayrak taşından Atatürk portresi var. Bunu tüm okul duvarlarında görebilirsiniz, çünkü M. Kemal Atatürk’ü her yere işliyorum. Kalplere de işliyorum, beyinlere de işliyorum ve işlemeye de devam edeceğim. Pirenlik’e gidelim mi? Sol tarafta yüzlerce zeytin ağacı göreceksiniz. Bu sene zeytin aldığımız ağaçları… Sağ tarafta yokuşu çıkıp yukarıya bakın Basın Özgürlüğü Parkı’nı göreceksiniz. Arsa mı? Hazineye bağlı. İzinsiz gasp ettim, park yaptım, sonra da gidip kendimi şikâyet ettim. Gelip yıkacak bir şey bulamadılar, şimdi ecrimisil ödüyorum. Kiraya verin dediğimde vermemişlerdi. Oradaki çocuklar park görmemişlerdi. Ben ısrarla işgal etmeye devam edeceğim. Daha işgal edeceğim çok yer var. Siz gezmiyor musunuz arkadaşlar burası Gaziemir değil mi?”

Büyükşehir’in yatırım yapmadığı sözlerine istinaden konuşan Başkan Şenol; “Otobüs durakları, katlı otapark, İtfaiye binası, İzsu binası, alt yapı çalışmaları, 7 tane asansörlü üst geçit, Büyükşehir belediyemiz tarafından yapıldı. Evka 7’de 30 dönümlük alana yeni bir Rekreasyon Alanı yapılıyor. İçinde sadece 350 tane zeytin ağacı var. Gidip gezmenizi tavsiye ederim. Yine Sarnıç’taki Kapalı Spor Salonu ve yeni yapılan Kültür Merkezi ortak projemiz. İçinde bulunduğumuz bina ortak projemiz ve daha sayamayacağım yüzlerce hizmeti var. Kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm diyorsunuz değil mi? Aktepe Emrez Mahallesi’nde 80 parça Milli Emlak’a ait yer var. 3 yıldır Büyükşehir Belediyesi’ne yerleri tahsis etmiyorlar. Orada bizim büyük bir Kentsel Dönüşüm Ofisimiz var. Oraya gidip plan ve projeleri görebilirsiniz. Ne ihale ne de başka bir şey kaldı, sadece Milli Emlak’a ait yerlerin verilmesini bekliyoruz.  Allah Büyükşehir Belediyemizi başımızdan eksik etmesin” dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

paranın yerine puanların geçtiği, sadece yardımseverlerin katkılarıyla ayakta durması planlanan Sosyal Market adı altındaki sosyal projesi, Gaziemir Merkez Pazaryerini...

Gaziemir Belediye işçi kadrosunda kalan son 4 (dört) işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme, kalabalık bir grubun katıldığı törenle imzalandı.

Gaziemir Belediye Başkanı, bu kez işçiler için cömert davrandı. Kesilen cezaları 2004 model Golf Marka, dört yüz bin km’de ki aracımı satar, yine işçime bu cezaları öd...

Gaziemir Belediyesi'nin yürütmüş olduğu gayri hukuku süreç hepimizin sabırlarını zorlamaktadır.

Gaziemir Belediyesi tarafından belediyenin de yoğun çalışmaları olduğu ifade edilmesine rağmen, bizim talebimiz üzerine ve kaymakamlık araçlarına ilaveten, 6 araç ve 1...