Haber Üstü Reklam Alanı

Terör Gaziemir Belediye Meclisini Böldü

1.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

15 Temmuz günü AKP’li Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Fatih Ertürk’ün sosyal medyada paylaştığı, silahlı fotoğrafını hatırlatan Şenay Çavdar, bizler çocuklarımızı terörden uzak tutalım, şiddetten uzak tutalım diyoruz, fakat bazı arkadaşların bu tip paylaşımları bizleri üzüyor ve kahrediyor ve bizler ne zaman bu kadar kindar nesil olduk diye düşünüyorum dedi.Gaziemir Belediye Meclisi Ağustos ayı 1. Birleşimini Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol başkanlığında gerçekleştirdi. Meclis gündeminde çok fazla önemli konu olmamasına rağmen, Hakkari Yüksekova’da, PKK’nın bombalı tuzak kurarak katlettiği Mustafa bebek ve Annesi için yapılan tartışma Gaziemir Belediye Meclisini böldü.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un meclis açılış konuşması sonrası söz alan meclis CHP Grup Sözcüsü Neriman Balcı Türkeri, PKK’nın katlettiği Mustafa bebek ve annesin teröre kurban gitmesini kınadı. AKP grubu adına söz adına söz alan grup sözcüsü Hüseyin Aslan, Halil İbrahim Şenol’un açılış konuşmasında söylediği AKP sözcüğünün düzeltilmesini ve partisinin adının Adalet ve Kalkınma Partisi olduğunu söyledi. Hüseyin Aslan ayrıca Hakkari’de PKK’nın düzenlediği saldırıda katledilen Mustafa Bebek ve Annesine rahmet diledi, terörü kınarken, sözüm meclisten dışarı diyerek, PKK’yı savunan partinin oy barajını aşsın diyerek oy veren tüm insanları kınıyorum dedi ve tartışmanın fitili ateşledi.

Hüseyin Aslan’a ilk cevap, MHP’den belediye meclis üyesi seçilen daha sonra partisinden istifa eden, bağımsız meclis üyesi Ayşe Akın’dan geldi. İktidardaki partinin yol güvenliğini sağlaması gerektiğini, tüm sorumluluğun iktidar partisinde olduğunu belirten Akın, iktidarda olan bir partinin mensubu olarak yol güvenliğini sağlayamadıkları için tüm Türkiye halkından özür diliyorum dedi. Konu hakkında söz alan CHP’li belediye meclis üyesi Ünal Işık, çocukları ve kadınları katleden bu terörü kınıyorum dedi. Geçmiş dönemde bu terör örgütüyle işbirliği yapanları da nefret ve şiddetle kınıyorum dedi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol Allah kimseye evlat acısı vermesin dedi. Halkın can ve mal güvenliğini koruması gerekenin, bugün devleti yönetenlerin sorumluluğunda olduğunu belirten Şenol, Belediye yönetiminde yapılan yanlıştan ben sorumluysam, ülke yönetiminden de bugünkü iktidarın sorumlu olduğunu söyledi. Halkın şehit cenazelerine alıştırıldığını bir günde yirmi üç, yirmi dört kişinin şehit edildiğini buna kimsenin tepki vermediğini yas ilan edilmediğini fakat iktidarın Suudi Arabistan Şeyhinin ölümüne ülkede yas ilan ettiğini hatırlatan Şenol, bunlar tabiî ki eleştirilecek konular diyerek, terörün kimden ve nasıl gelirse gelsin savunulacak bir tarafı olmadığını belirtti. 

Gaziemir Belediye Meclisinde, Gündem Dilek ve temenniler bölümüne gelindiğinde söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Şenay Çavdar, her mecliste gündeme terörü lanetlemekle geçtiğini, fakat bu duruma nasıl gelindiğini düşünmekten kendimi alamıyorum dedi. 15 Temmuz günü AKP’li Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Fatih Ertürk’ün sosyal medyada paylaştığı, silahlı fotoğrafını hatırlatan Şenay Çavdar, bizler çocuklarımızı terörden uzak tutalım, şiddetten uzak tutalım diyoruz,  fakat bazı arkadaşların bu tip paylaşımları bizleri üzüyor ve kahrediyor ve bizler ne zaman bu kadar kindar nesil olduk diye düşünüyorum dedi. AKP grup sözcüsü Hüseyin Aslan içimizden böyle bir paylaşım yapan bir arkadaşımız maalesef var, ben onun adına sizlerden özür diliyorum dedi. Hüseyin Aslan ayrıca geçtiğimiz gün katıldığı bir askeri yemin töreninde yaşadığı milliyetçi duyguları anlatırken sözü, CHP’yi Atatürk’ün kurduğunu fakat bugün CHP’nin Atatürk’ün kurduğu parti ile hiç alakası olmadığı belirterek sözünü tamamladı AKP’li meclis üyesi Yasin Mazlum, Hırsız evin içinde olunca kapıya kilit vurmanın bir manası olmadığını söyleyen Mazlum, 24 Haziran seçimlerinde bir oy nereye, bir oy nereye diyen arkadaşlarımızın sayesinde buraya gelindiğini, boşu boşuna timsah gözyaşları dökülmesin, lanet olsun teröre ve terör sevicilerine dedi. 

AKP’li Hüseyin Aslan ve Yasin Mazlum’un bu sözlerine tepki gösteren CHP’li belediye meclis üyesi Fatma Tınaztepe, Habur’da mahkeme kuran, teröristleri davul zurna ile karşılaya, valilere bunlara dokunmayın talimatı veren, Şivan Perver ile halay çeken megri megri diye türkü söylenen o dönemleri hatırlatarak terörü kimlerin desteklediği, terör seviciliğini kimlerin yaptığını hatırlattı. CHP’li belediye meclis üyesi Elif Becek, Habur’da yapılan uygulamayı iyi niyet olarak söyleyen AKP’lilerin, aslında Habur’da yapılan uygulamanın çok ince hesapların yapıldığı görmediklerini söyledi. CHP olarak bu yapılan uygulamanın yanlış olduğunu defalarca mecliste gündeme getirdiklerini, fakat iktidarın o dönemde de CHP’yi suçlayarak bak bunlar sizleri kabul etmiyor suçlaması getirdiklerini söyledi. Feto araştırılsın, PKK araştırılsın, çocuklar yurtlarda yanarak can verilmesinin nedenleri araştırılsın, 15 Temmuz darbe teşebbüsü araştırılsın taleplerinin tamamına AKP’nin Hayır dediğini söyleyen Becek, sanki 16 yıldır CHP iktidarda, terörü önlemeyen CHP’miymiş gibi söylenilmesini anlayamadığını belirtti. Elif Becek’in sözlerine tekrar cevap veren AKP’li Yasin Mazlum, Habur’un iyi niyet olduğunu, yapılananların tüm dünyanın gözünün önünde  hayata geçirildiğini, bazıları gibi seçim günü kapalı kapılar ardında desteklemesi gibi olmadığını, ayrıca CHP’nin bugüne kadar terör araştırılsın diye bir teklif verdiğini hatırlamadığını, eğer verdiyse bizlere bunlara örneklerini getirmelerini, bizlerde bunları milletvekillerimiz aracılığıyla araştıracaklarını söyledi. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Levent Bardakçı şu ana kadar konuşulanları dinledikçe aklıma bizler acaba akıl tutulması mı yaşıyoruz diye kendi kendime sormaktan kendimi alamıyorum dedi.  Bir CHP’li meclis ve üyesi olarak terörün tüm evrensel değerlerine karşı olduklarını belirtti. CHP’yi terörü destekleyen bir partimiymiş gibi gösterilmesini nefretle kınıyorum dedi. Madem terörist bir parti seçimlere girdi, buna CHP’mi izin verdi. Yasal olarak seçime giren bir parti madem teröristlerin uzantısıysa bu partiyi neden kapatmıyorsunuz, yöneticilerinin tamamını tutuklamıyorsunuz da, başkanlık ve milletvekili seçimlerine sokuyorsunuz dedi. CHP’li belediye Meclis Üyesi Birgül Değirmenci, bırakın burayı, Türkiye’de yaşayan hiç kimsenin CHP’yi terör ile yan yana getirmeye ne hakkı vardır nede hatti vardır dedi. CHP’nin Türkiye Cumhuriyetini kuran, laikliğin ve demokrasinin teminatı olan bir parti olduğunu belirtti. 16 Yıldır AKP’nin tek başına iktidar olduğunu söyleyen Değirmenci neden Terörü bitirmediği, ekonomiyi düzeltemediğini, işsizliği sonlandıramadığını sordu.  

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Levent Çağlarsu, geçtiğimiz günlerde benim kişisel Masenger hesabıma hiç tanımadığım bir kişi tarafından çok önemli bazı bilgiler gönderildi

paranın yerine puanların geçtiği, sadece yardımseverlerin katkılarıyla ayakta durması planlanan Sosyal Market adı altındaki sosyal projesi, Gaziemir Merkez Pazaryerini...

Gaziemir Belediye işçi kadrosunda kalan son 4 (dört) işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme, kalabalık bir grubun katıldığı törenle imzalandı.

Gaziemir Belediye Başkanı, bu kez işçiler için cömert davrandı. Kesilen cezaları 2004 model Golf Marka, dört yüz bin km’de ki aracımı satar, yine işçime bu cezaları öd...

Gaziemir Belediyesi'nin yürütmüş olduğu gayri hukuku süreç hepimizin sabırlarını zorlamaktadır.