Haber Üstü Reklam Alanı

Gaziemir'de Güvercinler Basın Özgürlüğü İçin Uçtu

15.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şenol, "Türkiye'de 24 Haziran'dan sonra rejim yerli yerine oturacak. Her gün basın üzerindeki baskılar artıyor. Gazeteciler gözaltında, işsizlik ve sansür baskısı altında işlerini yapmaya çalışıyorlar. Kanun hükmünde kararnameler ile yüzlerce yayın organı kapatıldı. Bu gidişin son bulmasını temenni ediyoruz" dedi.Gaziemir Belediyesinin Pirenlik Mevkiinde 10 bin m2 alanı kapsayan, adını Özgür Düşünen Gazeteciler Parkı koyduğu, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkan Yunan İşgal Askerlerine ilk kurşunu atarak, Türk milli direnişini başlatan ve şehit olan Gazeteci Hasan Tahsin’in 99. ölüm yıldönümünde, düzenlediği törenle parkın ve anıtın açılışını gerçekleştirdi.

VİDEO Gaziemir'de Güvercinler Basın Özgürlüğü İçin Uçtu 

Gaziemir Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyetinin ortak projesi olan ‘Özgür Düşünen Gazeteciler Parkı’ başlaması ve bitmesi ile beş aylık kısa bir sürede tamamlandı. Daha önce çöp yığını haline dönen, Hazine arazisi üzerine kurulan adeta bir cennet bahçesine dönüştürülen 10 bin m2’lik alana, kısa bir süre sonra 5 bin m2 daha ilave olacak.

Gazeteci Yazar Hasan Tahsin’in Yunan askerlerine İzmir’den ilk kurşunu sıkarak şehit olması sonrası, bağımsız ve özgür gazetecilik yaparken katledilen, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Abdi İpekçi, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kışlalı gibi onlarca gazeteci, ya devlet güçleri, yada kiralık katiller tarafından katledilerek şehit edilmişti. 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gazeteciler Parkı ile hem şehit gazetecileri andıklarını hem de işlerini yapmak isteyen gazetecilere destek vermek istediklerini anlatan Şenol, "Türkiye'de 24 Haziran'dan sonra rejim yerli yerine oturacak. Her gün basın üzerindeki baskılar artıyor. Gazeteciler gözaltında, işsizlik ve sansür baskısı altında işlerini yapmaya çalışıyorlar. Kanun hükmünde kararnameler ile yüzlerce yayın organı kapatıldı. Bu gidişin son bulmasını temenni ediyoruz" dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da, 1970'li yıllarda da gazetecilerin büyük sorunlar altında olduğunu belirterek, "O yıllarda kapitalizm gazetecileri katletti. Günümüzde bir şey değişti. Bugün tarafsız yazan halkın haber alma özgürlüğü için kalemini satmayan gazetecileri, iktidar Silivri'ye toplayıp, atıyor. Yani kapitalizm yöntem değiştirdi. Uğur Mumcu gibi gazetecilerin yenilerinin geldiğini gördüler. Artık öldürmekten vazgeçtiler, tutuklayarak hapishanelere attılar. Bu toplumu hipnoz etmek isteyen o faşist kafalar uzun süre buna devam edemeyecek" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de Gazeteciler Parkı'nın açılmasını sağlayan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'a teşekkür etti. Atiila Sertel, Gazeteciliğin tarihçesinin, katledilen gazetecilerin özel anılarının sergilendiği, Kapılar’da bulunan Basın müzesinin öğrenciler tarafından ziyaret edilmesini istedi. 

Şehit edilen tüm gazetecilerin anıları adına açılışı gerçekleştirilen anıt ve parkın açılışına katılan , Sözcü Gazeteci muhabiri Gökmen Ulu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Gazeteci Kökenli CHP Milletvekili Atilla Sertel,  Tacettin Bayır, Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol,  Gazeteciler anıtı önünde barışın ve özgürlüğün simgesi beyaz güvercinleri uçurdular. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

İzmir İl Başkanlığımızın görüşleri ve üç milletvekilimizden oluşan inceleme heyetinin raporu değerlendirilmiş, partimizin ilkeleri ve etik değerleri esas alınarak, 'ke...

Gaziemir’in tarihi ana merkezi olan bir alanda yapılan bu çalışmaya ortak olamayan, 31 meclis üyesi 950 çalışanı, 195 milyon bütçesi 20 küsur müdürlüğü, onlarca danışm...

Levent Çağlarsu, geçtiğimiz günlerde benim kişisel Masenger hesabıma hiç tanımadığım bir kişi tarafından çok önemli bazı bilgiler gönderildi

paranın yerine puanların geçtiği, sadece yardımseverlerin katkılarıyla ayakta durması planlanan Sosyal Market adı altındaki sosyal projesi, Gaziemir Merkez Pazaryerini...

Gaziemir Belediye işçi kadrosunda kalan son 4 (dört) işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme, kalabalık bir grubun katıldığı törenle imzalandı.