Haber Üstü Reklam Alanı

İzmir'de Yarın Otobüslerde Duracak

2.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işten atmalarla ve bu konuda yapılacak olan eylem planı ile ilgili DİSK Bölge Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenlendi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Yarın İzmir’de hayat duracak. İşten atılan arkadaşlarımız işlerine geri dönene kadar da eylemlerimiz belli aralıklarla devam edecek” dedi.İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işten atmalarla ve bu konuda yapılacak olan eylem planı ile ilgili DİSK Bölge Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenlendi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Yarın İzmir’de hayat duracak. İşten atılan arkadaşlarımız işlerine geri dönene kadar da eylemlerimiz belli aralıklarla devam edecek” dedi.Bugün saat 12.00’da DİSK Bölge Temsilciliği’nde düzenlenen basın toplantısında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işten atmalar ve bu konuda yapılacak olan eylem planı ile ilgili konuşuldu. Toplantıda, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK 3 Nolu Şube Başkanı Gürol Doğan, 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, 1Nolu Şube Başkanı Engin Topal ve Sosyal İş Sendikası Başkanı Müfit Eleş konuşma yaptı.

“ADALET HALKIN EKMEĞİ, İŞÇİNİN ALIN TERİDİR”

“İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı 13 şirkette daha iyi yaşam koşullarını sağlamak ve geleceğine güvenli bakmak adına ucuz ekmek gücünün yükseltilmesini isteyen işçiler, çeşitli davalar açmış, hak arayışına girmiştir. İşçilerin en demokratik hakkı olan bu davalara karşı, listeler tespit edilip, toplu işten çıkarmalar yapılmaktadır.İBB’nin işten çıkarmalar ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar performans düşüklüğü, verimsizlik ve çok rapor almaları açıklanmıştır.

“TAKDİRİ İZMİR HALKINA BIRAKIYORUZ”DİSK Genel-İş Sendikası olarak yapılan açıklamalara karşı cevabımız; Sağlık insanların en temek hakkıdır. İşe girerken heyet raporu ile sağlıklı olduğumuz tescillenip işbaşı yaptırılmaktadır. Uzun yıllar çalışmanın sonucunda ve ağır iş koşullarında çalışmanın getirmiş olduğu sebeplerden dolayı, yaşanan rahatsızlıklarımız heyet raporuyla belgelenmiş, ameliyat olmuş, tedavi görmüş ve işine devam etmekte olan işçilere ‘Heyet raporu aldın, işime yaramıyorsun’ diyerek işten çıkarmak insani ve ahlaki değildir.Özellikle de zehirli guatr (kanser) hastası olan bir üyemizin ameliyatından dolayı, almış olduğu raporu bahane göstererek, işten çıkarılacak listesine konulmasının hiçbir izahı yoktur.Başta ESHOT Genel Müdürü ve genel müdür yardımcıları ‘Senin kaşın kara, gözün ela’ anlayışı içerisinde bilinçli olarak beğenmedikleri işçileri de işsizlikle, açlıkla terbiye yoluna gitmişlerdir. Buradan soruyoruz. Yıllardır İzmir halkının en zor koşullarda ulaşımını sağlayan işçilerin mi emeği çoktur, yoksa ESHOT bürokratlarının mı? Takdiri İzmir halkına bırakıyoruz.

“AZİZ KOCAOĞLU’NA SESLENİYORUZ”Ayrıca bu işçiler 10-15 yıldır verimliydi de, son 2 ay da mı verimsiz hale dönüştü. Tüm bu yaşananların arkasında büyük bir aldatmaca ve belediye bürokratlarının kendi iç çatışmaları yatmaktadır. Bir de bu raporu bahane gösterenler, çalıştıkları süre içerisinde hiç rapor almayan üyelerimiz hakkında hangi bahaneleri öne sürecekler merakla beklemekteyiz.Yaşanan bu sorunları çözmek için görüşmelerde bulunulmuş, olumlu bir sonuç alınamamıştır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sesleniyoruz: Yanlış yönlendirilen kendi içindeki çatışmalardan dolayı tüm suçu emekçilere atan bürokratların hiç mi suçu yok?

”“HER GEÇEN GÜN EYLEMLERİN ŞİDDETİ ARTACAK”

Ardından sözü alan 1Nolu Şube Başkanı Engin Topal, hangi birimlerin bu eyleme destek vereceği bilgisini verdi. Topal, “1 nolu şube olarak ESHOT Genel Müdürlüğü’yle örgütlü çalışıyoruz. Yarın ESHOT sabah 6 ila 8 arasında çalışmayacak. Saat 10.00’da da Büyükşehir Belediyesi’nin önünde toplanıp bu yanlışın düzeltilmesi için bir basın açıklaması daha yapacağız. Her geçen gün eylemlerimizin şiddetini arttıracağız. Bu durum düzelene kadar devam edeceğiz.Biz İzmir halkını cezalandırmıyoruz. Bu şube tek bir araç dahi kapatmadan iki tane toplu sözleşme yaptı. Şimdi soruyorum bu bürokratlara bu toplu sözleşmeleri ve kanunu neden hiçe sayıyorsunuz? Haklı olan yanlarımızı savunmayı bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“İZMİR HALKINI MAĞDUR EDEN BİZ DEĞİLİZ”

2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız ise, “Bu adaletsizlik 40-45 gündür devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde biz Büyükşehir Belediyesi’nin önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Ve bu yanlıştan dönülmesini söyledik. Yıllardır İzmir halkına emek harcayan, hizmet üreten arkadaşlarımız, bürokratların kendi içindeki çatışmaları nedeniyle işinden oluyor. Biz kesinlikle buna müsaade etmeyeceğiz. İZ-ENERJİ olarak biz de yarım gün iş bırakarak bu eyleme destek vereceğiz. Yarınki eylem bir başlangıçtır. Bu haksızlıklar sona erene kadar eylemlerimizin şiddetini arttırarak sürdüreceğiz. Halkı mağdur eden biz değiliz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bürokratlardır” dedi.

“AYAĞINIZI DENK ALIN”

Sosyal İş Sendikası Başkanı Müfit Eleş ise, Sosyal-İş sendikası olarak iş bırakma eylemine destek verdiklerini söyleyerek, “Bayramdan önce Grand Plaza’da ve iki gün öncede İZFAŞ’ta toplam 15 arkadaşımızın iş akdi yasanın 17. Maddesine göre hiçbir gerekçe gösterilmeden feshedildi. Çıkarılan arkadaşlarımızdan hiç birinin son üç yılda arka arkaya aldığı rapor yoktur. Sadece bir iki arkadaşımızın iki günlük raporu bulunmaktadır. Performans düşüklüğünü de biz kabul etmiyoruz. 15-20 yıldır bu şirketlerde çalışan arkadaşlarımız gerekçe gösterilmeden sözleşmelerine son verilmiştir. Buradan bürokratlara seslenmek istiyorum: ‘Ayağınızı denk alın’ şeklinde konuştu.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

CHP Gaziemir Belediye Meclis Gurubu toplanmamasına ve ortak isimler belirlenmemesine rağmen, meclis iradesi ile denetim komisyonuna seçilen CHP’li meclis üyelerine Hal...

Gaziemir’in tarihi dokusunu taşıyan, kahvehanelerin bulunduğu Çarşı meydanında bu çalışma sonrası, halkın meydanda oturtması adete imkansız hale geldi.

Halil Arda ve ekibinin hatalar sonucu iptal ettikleri ihale yüzünden şimdi 37 işçinin daha işsiz kalma durumu ortaya çıktı.

Halil Arda 'Şahitlerden Bülent Zenginobuz belediye başkan aday adaylığı döneminde yarıştığım bir isimdi, aramızda HUSUMET vardır dedi

Siyasette İzmir’in en sakin ilçesi olarak tarihe geçen Gaziemir’in, son yıllarda yaşanan tartışmalar nedeniyle bırakın İzmir’i, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ilçele...